INFOLINKA0850 100 200

(9:00-18:00)

0
0,00

Košík

    Ako správne zvoliť operačnú pamäť pre váš počítač

    Operačná pamäť (RAM) je jednou z najdôležitejších súčasti vo vašom Počítači alebo Notebooku. Bez tejto pamäte samotné PC nedokáže fungovať a preto je veľmi dôležité si správne príslušnú pamäť vybrať.

    Operačná pamäť (RAM)

    Operačné pamäte (RAM) sú ďalšie z integrovaných súčastí ktoré sa používajú v každom  počítači alebo notebooku a vo všetkých zariadeniach, ktoré sú osadené procesorom. Pri výbere prevažne dbáme na kompatibilitu so základnou doskou. Zaujíma nás hlavne typ, veľkosť operačnej pamäte a frekvencia.

    Pamäte pre notebooky

    Veľkosť alebo rozmer pamäte je udávaný názvom sodimm. Tieto rám pamäte sa delia rovnako ako pamäte pre klasické (Desktop) PC.

    • DDR
    • DDR2
    • DDR3
    • DDR4

    Staršie PC používali pamäte DDR v súčasnosti sa už nepoužívajú a postupne sa vyraďujú z ponuky.
    DDR2 je tiež starší typ pamäte ale ešte stále sa objavujú v zariadenia približne tak 6 a viac rokov starých. Najnovšie typy ktoré sa v súčasnosti používajú sú DDR3 a DDR4. DDR4 je najnovšia verzia operačnej pamäte.
     

     


    Pamäte pre Stolové PC (Desktop)


    • DDR - Starší typ pamäte ktorý sa už veľmi nepoužíva.
    • DDR2 - Tento typ pamäte je používaný už len v niektorých starších modeloch PC. Tento typ bol nahradený novším typom DDR3
    • DDR3 - Používane v súčasnosti bežne dostupne modely pre väčšinu Počítačov. DDR3 sa postupne pri nových Základných doskách nahradzujú typmi ramiek DDR4
    • DDR4 - Najnovší model ramiek 

    Serverové pamäte

    Špeciálna kategória ramiek určená pre serverové riešenie alebo pre nas systémy ktoré podporujú pridávanie alebo rozširovanie ramiek.
    Serverové ramky disponujú technológiou ECC
    ECC - error correction code ramky majú podporu pre samo opravný kód - keď sa pokazia, majú chip navyše čo to ma pod kontrolou /1bit chyba na 64bit sa opraví, 2bit chyba sa aspoň zdetekuje. dávajú sa do serverov. v normálnom PC asi fungovať nebudú. ECC sú spravidla drahšie, vyžadujú podporu ECC na motherboarde.
     


    Ako vybrať správnu frekvenciu?

    Každý typ operačnej pamäte má určitý rozsah frekvencií. Na maximálne využitie potenciálu sa doporučuje využiť najvyššiu možnú frekvenciu.
    Najčastejšie frekvencie pre pamäť DDR2 je 667 a 800 MHz. Stretnúť sa však môžeme aj s frekvenciami 400, 533 aj 1066 MHz.
    Najčastejšie frekvencie pre pamäte DDR3 sú 1066 a 1333 MHz. Existujú aj vyššie frekvencie, čo však predstavuje aj vyššiu cenovú kategóriu. Väčšinou platí pravidlo, čím vyššia frekvencia, tým vyššia cena.
     

    Ako vybrať správne veľkosť RAM pre váš Počítač alebo notebook

    Pre domáce použitie je minimálna operačná pamäť 2 až 4 GB je to štandardná veľkosť pri bežnom používaní počítača alebo notebooku. Na hranie graficky náročných hier alebo grafický náročných aplikácií sa odporúča použitie vyššej kapacity. 
    V ďalšom kroku je potrebné upozorniť na problém pri využití viac ako 4 GB RAM. V tomto prípade je potrebné mať na PC nainštalovaný 64 bit operačný systém, ktorý vie vyššiu kapacitu RAM zadresovať a tým pádom aj používať. Pri použití klasického 32 bit operačného systému, systém zadresuje len 4 GB RAM, zvyšná pamäť ako by v PC nebola.

    Pri výbere musíme myslieť aj na to, či nami vybratá kapacita operačnej pamäte bude v súlade s našou základnou doskou, ktorá určuje maximálnu kapacitu. Maximálnu kapacitu a frekvenciu vždy nájdete na stránkach výrobcu základnej dosky alebo priamo v pribalenom návode k vašej základnej doske.

    Pokiaľ základná doska umožňuje duálne zapojenie (Dual Channel) pamätí, odporúča sa kúpiť pamäť v kite (tj. balenie dvoch identických pamätí, ktoré budú fungovať v Dual Channel zapojení).


     

    Slovník základných pojmov pri operačných pamätiach

    MB, GB

    Jednotky používané pre kapacitu napr. pamätí, pevných diskov, flashdiskov či pamäťových kariet. Jeden GB je 1 024 MB (Megabyte).

    Dual Channel

    V súvislosti s operačnou pamäťou sa môžete stretnúť aj s pojmom Dual Channel. Ten vďaka dvojkanálovému prístupu zvyšuje výkon u aplikácií, ktoré intenzívne pracujú s pamäťou alebo s veľkými blokmi pamätí.

    RAM

    Operačná pamäť, tiež nazývaná RAM (z anglického spojenia Random Access Memory), využíva sa na ukladanie medzivýpočtov. Ako napovedá skratka RAM, jedná sa o pamäť s náhodným prístupom. Operačná pamäť RAM po vypnutí PC stráca všetky uložené dáta.

     

    Notebooky