INFOLINKA0850 100 200

(9:00-18:00)

0
0,00

Košík

  Ako vybrať tablet

  Vybrať správny tablet nie je niekedy jednoduché. Je veľmi dôležité vedieť na aké účely sa bude využívať a aký operačný systém budete potrebovať. V tomto článku sa dozviete všetko čo potrebujete vedieť o správnom výbere tabletu.
  Podobne ako smartfóny, tak aj tablety v poslednej dobe súperia medzi sebou nielen výbavou, ale aj veľkosťou obrazovky. Každému vyhovuje niečo iné. Niekto chce mať tablet neustále pri sebe, vtedy určite ocení nízku hmotnosť a kompaktné rozmery. Iní zas chcú naplno využívať svoj tablet hlavne na sledovanie videa, takže im bude vyhovovať väčšia obrazovka. Z týchto dôvodov je dôležité poznať účel využívania vášho tabletu.

  Výber tabletu na základe využitia 

  Najdôležitejšie pri výbere tabletu je vedieť ako tablet budete používať, či ho chcete nosiť pri sebe v batohu, v kabelke, alebo na ňom budete pozerať filmy na cestách, či len doma čítať články v posteli. Možno tablet využijete aj na písanie a upravovanie dokumentov. Nenáročný používateľ by sa mal sústrediť na kľúčové parametre tabletu, ktorými sú displej, pamäť, procesor, operačný systém a v neposlednom rade fotoaparát. Vybrať konkrétnu hlavnú vlastnosť tabletu podľa primárnej aktivity, na ktorú bude využívaný. Takýto výber sa sústredí predovšetkým na maximálny výkon za skvelú cenu. Naopak pre profesionálne využitie musí byť väčší rozpočet samozrejmosťou a sústrediť sa v prvom rade na výkon tabletu, ktorý mu dodáva špičkový procesor a operačný systém.

  Ponuka tabletov

  Výber tabletu na základe kľúčových parametrov

  Základné vlastnosti každého zariadenia sú tie primárne, od ktorých sa je dobré odraziť a zoznámiť sa s ponukou na trhu. Pri tabletoch predstavuje prioritný výber určite displej, ktorý je dominantnou časťou produktu. Určujúcou je aj batéria, pripojenie, samozrejme dizajn a netreba zabúdať na operačný systém, či procesor, ktorému laik neprikladá dôležitosť, no práve ten udáva výkon a pohodlie každého tabletu.

  Displej

  Tablet býva využívaný v rôznych smeroch, preto kvalita displeja je dôležitým a sledovaným atribútom pre vysoké rozlíšenie a krásne farby. Dobrý obraz prinesie už IPS LCD displej, s rozšírenou obrazovkou, skvelými pozorovacími uhlami a bohatou škálou farieb. Vyššiu kvalitu však dosahuje AMOLED a Super AMOLED obrazovka, ktorá predstavuje top displej na trhu. Ich dominantou je vysoký kontrast spojení s nízkou spotrebou batérie.

  Veľkosť uhlopriečky
  Tak ako pri smartfónoch rozmer sa udáva v palcoch, kedy rozmer 6-7“ je veľkosť bežného mobilného telefónu a v rovnakej veľkosti nájdeme aj tablet. Väčší dopyt je však po zariadeniach v rozmere 9-10“. Platí tu nepísané pravidlo, čím väčší displej, tým vyššia cena.
  • Tablety do 8" - určené skôr pre deti a menej náročných užívateľov
  • Tablety do 10" - ideálne na multimediálne využitie a stále s kompaktnými rozmermi pre dobrú mobilitu
  • Tablety 10" a viac - ponúkajú veľký priehľadný displej, čím sú vhodnejšie pre prácu, kreatívne rozvíjanie ale aj zábavu

  Tablety do 8"

  Tablety do 10"

  Tablety 10" a viac 

  Pamäť

  Najväčšie množstvo dát pohlcujú určite filmy, videá alebo aplikácie. Vstavaná pamäť je súčasťou zariadenia, naopak pamäť RAM (random access memory) je operačná dočasná pamäť, predstavuje možnosť vloženia pamäťovej karty.  Obraz o tom, čo zaberá pamäť najviac má už bežný používateľ smartfónu, ktorý potrebuje 1-2 GB. Opäť sa dostávame k nepísanému pravidlu, čím vyššia pamäť, tým vyššia cena. Tu však treba podotknúť, že tablet s veľkou kapacitou RAM pamäte funguje rýchlejšie a výkonnejšie.

  Procesor

  Základný jednojadrový proces je voľbou pre absolútne nenáročného užívateľa, ktorý chce na svojom tablete vykonávať jednu maximálne dve činnosti súčasne. Viac aktivít totiž procesor nezvládne. Výborné uplatnenie má napríklad v čítačkách kníh, ktorých cena je v porovnaní s tabletmi nižšia. Preto odporúčame zamerať sa na produkt s dvojjadrovým procesorom, ktorý už pohodlne a kvalitne prehráva videá a súčasne prehráva hry. Ak však viete, že najnovšími hrami bude tablet vyťažený najviac, určite siahnite po štvorjadrovom procesore, ideálne aspoň s Nvidia Tegra 3.

  Čítačka kníh

  Tablet

  Operačný systém

  Všetko, čo od tabletu jeho požívateľ vyžaduje spravuje práve operačný systém. Preto je dobré, aby tento systém s Vami spolupracoval a bol Vám blízky.

  Android
  Používateľsky najbližší operačný systém vo väčšine smartfónov. Plusom prepojenia s Googlom je možnosť obrovského balíka bezplatných aplikácii z obchodu Google Play. Výhodou je určite cenovka, ktorá začína pomerne nízko, zároveň však od lacných modelov používateľ nesmie očakávať veľa muziky. Samozrejme sa nájde aj produkt s vyššou cenovkou a adekvátnymi funkciami. Za užívateľsky „otravné“ možno pokladať aj časté aktualizácie. 

  iOS
  Operačný systém, ktorý poznajú fanúšikovia značky Apple. Tieto tablety sa vedia pochváliť nie len skvelou optimalizáciou, ale aj špičkovým výkonom a dlhou životnosťou. Dlhá výdrž batérie je v dnešnej dobe výrazným benefitom aj pri týchto tabletoch. Apple sa spája nie len s vysokou kvalitou, ale aj vyššou cenou.

  Windows
  Predstavuje klasické prostredie notebookov a počítačov s Windows 8 a 10. Tablety s týmto operačným systémom sú preferované na pracovné využitie, ich súčasťou je preto pri väčšine produktov externá klávesnica.

  Batéria

  Pre mnohých najpodstatnejší faktor pri výbere je prevádzková doba zariadenia na jedno nabitie, kedy sa aj výrobca snaží o čo najdlhšiu výdrž batérie. Kvalitný produkt je v prevádzke až 10 hodín, pri lacnejšom modely netreba čakať viac než 3 hodiny. Zariadenia s iOS sú na tom pomerne dobre. Bežne zo svojho iPadu dostanete približne 10 hodín, samozrejme podľa toho, čo sním robíte. Pri ostatných tabletoch môže byť výdrž pomerne kolísavá. Niektoré horko ťažko presiahnu šesť hodín, a keď zapnete navigáciu, Wi-Fi, či nejakú hru, tak výdrž pôjde ešte strmhlav dolu. Čo sa týka baterky, tak si skúste o konkrétnom modely prečítať zopár recenzií, ako sa pozdávala odborníkom či ostatným používateľom.

  Pripojenie

  Čím viac portov a spôsobov, ako sa tablet môže spárovať s inými zariadeniami, tým lepšie. Wi-Fi, Bluetooth, či USB sú samozrejmosť, no na púšťanie filmov na TV obrazovke sa hodí HDMI. Slot na pamäťovú kartu, tiež nie je na škodu. 

  Fotoaparát 

  Pri tablete fotoaparát nie je až tak zaujímavý a využiteľný ako pri smartfónoch, kde je skutočne vážnym parametrom. Výrobcovia si uvedomujú že tablet nenosíte vo vrecku a manipulácia s ním nie je tak jednoduchá ako s mobilom, z toho dôvodu ponúka zadná kamera rozlíšenie len v rozmedzí od 2 Mpx do 13 Mpx. Zaujímavejšia je však predná kamera, ktorú pri tablete využívate podstatne viac ako je to pri smartfónoch. Predná kamera ponúka nie len rozlíšenie v rozhraní od 1,2 Mpx do 8 Mpx, ale aj pohodlnú funkciu odomykania tvárou a samozrejmosťou sú obľúbené selfie.

  Výber tabletu na základe obľúbenej značky

  Po zoznámení sa s kľúčovými parametrami a najmä určením si typu využitia tabletu je značka otázkou ceny a osobných preferencií, ktorú určí už samotný výber operačného systému. Preto prichádzajú na rad referencie užívateľov, ktoré si je vždy pre vybraný produkt prečítať a zhodnotiť výber ešte raz. Dobrým recenziám sa tešia známe a kvalitné značky ako Apple, Lenovo, Samsung, ktoré sa pohybujú aj vo vyšších cenách. Zaujímavé sú aj tablety menších značiek, ak sú navolené správne hľadané parametre, ktoré musia spĺňať a zvládať.

  Príslušenstvo k tabletom

  Dôležitý je nie len správny výber samotného tabletu, ale prácu s ním ešte viac spríjemní a podčiarkne vhodne volené príslušenstvo. Trh ponúka rôzne prevedenia puzdier, stojanov, či iných dizajnových aj neuveriteľne funkčných doplnkov. Otázka pre koho je tablet určený už bla zodpovedaná a na základe nej si viete vhodne navoliť potrebné príslušenstvo.

  Doplnky pre tablet

  Kľúčové informácie pri výbere tabletu

  • dobrý obraz s LCD displejom, vyššia kvalita farieb a skvelé pozorovacie uhly dosahuje AMOLED a Super AMOLED obrazovka
  • uhlopriečka do 8" určená pre nenáročného užívateľa, s väčšou uhlopriečkou narastajú možnosti využitia a cena
  • vstavaná pamäť je súčasťou zariadenia, naopak pamäť RAM predstavuje možnosť vloženia pamäťovej karty
  • jednojadrový procesor pre nenáročného užívateľa, odporúčame dvoj a viac jadrový procesor, ktorý zvláda niekoľko aktivít súčasne
  • operačný systém: Android / iOS / Windows
  • kvalitný produkt je v prevádzke až 10 hodín, pri lacnejšom modely netreba čakať viac než 3 hodiny
  • čím viac portov a spôsobov, ako sa tablet môže spárovať s inými zariadeniami, tým lepšie
  • zadná kamera s rozlíšením 2 Mpx - 13 Mpx, predná kamera ponúka rozhranie 1,2 Mpx - 8 Mpx
  Ponuka tabletov
  Notebooky