INFOLINKA0850 100 200

(9:00-18:00)

0
0,00

Košík

    Ako si správne vybrať elektrokolobežku

    Elektrokolobežky sú čoraz obľúbenejším prostriedkom na rýchlu prepravu pre ich praktickú veľkosť a jednoduché ovládanie. V tomto poradcovi sa dozviete ako si správne vybrať kolobežku ktorá bude vyhovovať vašim potrebám.

    Elektrické kolobežky sú praktické dopravné prostriedky na rýchlu prepravu nielen po meste. Kompaktné, nenáročné na údržbu, a ideálne pre tých, ktorý nemajú vodičské oprávnenie - to sú dôvody prečo sa stali kolobežky veľmi rýchlo jedným z najpopulárnejších dopravných prostriedkov na krátke vzdialenosti.

    Ak hľadáte elektrickú kolobežku a neviete sa rozhodnúť, v tomto článku si priblížime akú kolobežku si vybrať a aké hlavné výhody prinášajú.
     

    Výhody elektrokolobežiek:
    • praktická doprava ideálna do mesta, keď potrebujete rýchlo prekonať kratšiu vzdialenosť
    • ekologická prevádzka vďaka nabíjacím batériám
    • kompaktná veľkosť, ktorá sa dá ľahko zložiť s zobrať so sebou alebo uskladniť v byte
    • jednoduché ovládanie na ktoré nepotrebujete vodičské oprávnenie

    Aktuálne najpredávanejšími sa stali kolobežky Xiaomi a to konkrétne modely Xiaomi Mi Scooter 2 a Xiaomi Mi Scooter Pro. Tento rok sa môžeme tešiť na nové vylepšené verzie týchto obľúbencov. Viac o prichádzajúcich novinkách sa dozviete v našom článku Xiaomi elektro kolobežky, novinky v roku 2020.

     
     

    Hlavné kritériá pri výbere kolobežky

    Čo si všímať pri výbere kolobežky? Toto sú hlavné kritériá ktoré je potrebné si ujasniť pred samotnou kúpou kolobežky.

    Použitie

    Ako prvé je potrebné sa zamyslieť nad tým, ako často a po akom povrchu sa plánujete prepravovať.

    Ak plánujete elektrokolobežku používať ako spoľahlivý každodenný dopravný prostriedok na prepravovanie do práce či školy odporúčame vybrať si výkonnejšiu kolobežku ako napríklad na voľno-časové výlety pár krát do týždňa.

    Pri výbere kolobežky záleží aj na povrchu po ktorom sa budete prepravovať. Mestské elektrokolobežky majú menšie telo a môžu mať menšie kolieska aby ich jazda po meste úzkymi uličkami bola svižnejšia. Elektrokolobežky do mesta si vystačia s výkonom motora do 350 W pričom kolobežky do náročnejšieho terénu na výlety potrebujú výkon aspoň 350 W. Kolieska na elektrokolobežkách na výlety sú väčšie pre pohodlnejšiu jazdu v náročnejšom teréne ako je štrk či piesok.


    Dojazd

    Dojazd elektrických kolobežiek na jedno nabitie sa pohybuje v rozmedzí 10 a 40 km ale nájdete aj kolobežky s väčším dojazdom. Dojazd môže byť udávaný v km ale aj v minútach a závisí hlavne od kapacity batérie ktorou elektrokolobežka disponuje ale aj štýlu jazdy. Dlhšej výdrži batérie dopomôže aj tempomat udržujúci stálu rýchlosť, ktorým sú určité modely kolobežiek vybavené. 

    Kedže dojazd kolobežky ovplyvňuje jej batéria, dôležitým faktorom je aj umiestnenie batérie. Najideálnejším riešením pre prenášanie kolobežky, jej ovládanie a prekonávanie obrubníkov, koľají a iných nerovností je preto umiestnenie batérie v prednom kolese.

    Výkon motora

    Motor každej elektrokolobežky je poháňaný batériou. Výkon motora kolobežky sa pohybuje v rozmedzí 100 až 500 W. Motory s vyšším výkonom poskytujú vyššiu rýchlosť a lepšie zvládajú jazdu do kopca či ťažších užívateľov.

    Samozrejme platí, že čím vyšší výkon motora, tým vyššiu rýchlosť jazdy dosiahnete. Väčšina elektrokolobežiek však dovoľuje maximálnu rýchlosť cca 20 – 35 km/h a tie najvýkonnejšie ponúkajú rýchlosť až 50 km/h. 

    Teda ak plánujete používať kolobežku na dennej báze na rýchlu prepravu z bodu A do bodu B a máte dostatok skúseností, odporúčame elektrokolobežky s výkonom nad 350 W.  Pre tých stredne náročných, ktorý si radi užijú cestu po meste či dlhšie svižnejšie jazdy odporúčame kolobežky do 350 W. Pre deti, začiatočníkov a víkendových kolobežkárov ktorým pomalšia jazda nevadí odporúčame kolobežky s výkonom okolo 100 W.

    Konštrukcia kolobežky

    Rám elektrickej kolobežky by mal spĺňať aj isté konštrukčné podmienky aby bola kolobežka pevná a jazda bezpečná. Podľa materiálu a robustnosti rámu je určená aj nosnosť kolobežky ktorá je zvyčajne v rozmedzí od 100 do 120 kg. Aj napriek pevnej konštrukcií má väčšina elektrokolobežiek skladaciu konštrukciu aby ste ju mohli jednoducho prenášať a uskladňovať.

    Elektrokolobežky sú zvyčajne vybavené dvomi druhmi kolies a to pevnými (bezdušové) alebo gumovými (nafukovacie) a v niektorých prípadoch kombináciou oboch (napr. predné nafukovacie a zadné pevné). Obe však majú svoje výhody aj nevýhody. Kolesá sa taktiež vyrábajú v rôznych veľkostiach a platí, že väčšie kolesá sú stabilnejšie a lepšie prekonávajú nerovný terén.

    • bezdušové/ pevné kolesá sa vyrábajú z polyuretánu takže nehrozí, že by ste ich na ceste prepichli a taktiež nevyžadujú dofukovanie. Avšak po ich opotrebovaní je nutné vymeniť celé koleso a nerovnosti povrchu ako hrbolčeky či kamienky sú pri jazde citeľné

    • gumové/ nafukovacie kolesá obsahujú dušu musia sa nafukovať a hrozí ich prepichnutie. Pri opotrebovaní stačí vymeniť len plášť, nie celé kolieska. Najväčšou výhodou je však pohodlie pri jazde nakoľko sa prispôsobia terénu takže nerovnosti povrchu takmer neucítite a prejdete aj menšie prekážky bez väčších problémov



    Riadenie elektrobokoležiek je veľmi jednoduché a veľmi podobné ako pri klasických kolobežkách. Rozdielom je však zrýchľovanie či spomaľovanie pomocou páčok na riadidlách. Rôzne modely kolobežiek ponúkajú aj rýchlostné režimy a dokonca tempomat na udržiavanie rýchlosti ktorou má kolobežka ísť a vy si tak užijete aj dlhšie cesty.

    Brzdný systém elektrokolobežky môže byť umiestnený v zadnom blatníku ako pri klasických kolobežkách a môže byť doplnený elektrickou brzdou pre plynulejšie zastavenie. Ďalej sa používa bubnová alebo kotúčová zadná brzda, ktorá je ovládaná páčkou na riadidlách.

    Smart funkcie

    Niektoré modely elektrokolobežiek ponúkajú možnosť prepojenia kolobežky so smartfónom pomocou technológie Bluetooth. Vďaka šikovnej aplikácií si tak môžete zmerať napríklad prejdenú vzdialenosť, pozrieť stav batérie alebo kolobežku dokonca priamo riadiť.

    Príslušenstvo a doplnky

    Kým s elektrokolobežkou vyrazíte do terénu určite sa zamyslite aj nad doplnkami pre bezpečnú jazdu.

    Prilba

    Nakoľko elektrokolobežky dokážu jazdiť rýchlosťou aj nad 20 km/h vhodným bezpečnostným prvkom pre jej riadenie sú okrem prilby aj chrániče. Osoby do 18 rokov sú povinné nosiť prilbu, ktorú odporúčame aj starším kolobežkárom hlavne v rušnej prevádzke a na nerovnom teréne. Nezabudnite, že elektrické kolobežky nie sú určené k jazde na cestách.

    Osvetlenie

    Každá elektrická kolobežka musí byť vybavená predným bielym a zadným červeným svetlom. Kolobežky sú väčšinou vybavené osvetlením a reflexnými prvkami od výroby no ak to tak nieje je potrebné si toto osvetlenie z bezpečnostných dôvodov zabezpečiť.

    Kompresor
    Šikovným doplnkom pre kolobežkárov, ktorý vlastnia alebo plánujú zakúpiť si kolobežku s dušovými kolesami je Xiaomi prenosný kompresor. Odporúčame ho pre jeho kompaktné rozmery a výkon, ktorý vás nenechá s plochým kolesom a je vhodný na nafúkanie kolies nielen na kolobežke.


    Pozrite si celú ponuku elektrokolobežiek
     
    Notebooky