Predstavujeme Galaxy S9+
Cenovo dostupne pre zanietenych hracov

.
 

Ako vybrať notebook podľa použitia

Poradíme vám ako vybrať správny notebook pre študenta, cestovateľa, hráča, programátora, grafického dizajnéra alebo projektanta. A to všetko s optimálnym výkonom a kvalitou za prijateľnú cenu pre danú kategóriu.

Notebook sa za posledných pár rokov vyrovnal stolnému počítaču a u niekoho sa tak stal aj neodmysliteľnou súčasťou života. Hlavnou výhodou notebooku je jeho prenositeľnosť a batéria, vďaka ktorej viete pracovať aj bez napájacieho zdroja. 

Notebook pre študentov

Každý študent má rôzne požiadavky na notebook, avšak v prvom rade by mal byť tenký, ľahký, kvôli prenositeľnosti, mierne výkonný s dobrou výdržou batérie a hlavne odolný. 

1. Mobilita

Študent by mal byť stále mobilný a preto by bolo ideálne aby notebook vážil najviac 2 kg a jeho hrúbka bola okolo 2 cm. Čo sa týka displeja, uhlopriečka by sa mala pohybovať od 13" do 15.6", najlepšie LCD s IPS technológiou a matným prevedením. 

2. Výkon

Procesor odporúčame Intel Core i5 alebo nižšie od náročnosti užívateľa (Core i3, Pentium), ktorý úplne postačí pre bežne študentské činnosti, ale aj pre niektoré tie viac náročnejšie. Pokiaľ notebook bude používaný iba pre bežné činnosti, postačujúca je aj integrovaná grafická karta, ak si chcete na notebooku zahrať aj hry, potom je potrebná samostatná grafická karta s pamäťou aspoň 1 GB. 

3. Výbava 

Pre študenta je úplne postačujúci úložný priestor vo forme SSD od 128 GB alebo HDD od 256 GB. Klávesnica by mala byť pohodlná a mala by obsahovať aj numerickú časť klávesnice a v rámci možností aj touchpad s inteligentným rozšírením (uľahčuje prácu napr. pri scrollovaní alebo zoomovaní). Na časté prenášanie a manipulovanie s notebookom je vhodnejšie, aby jeho konštrukcia bola kovová

Notebook by mal tiež obsahovať USB, najlepšie aspoň 2x, HDMI, čítačku pamäťových kariet, Ethernet (LAN), Wi-Fi, Bluetooth, 3,5 mm audio konektor (jack). 

Naše tipy

Odporúčané modelové rady

Notebook pre hráčov

Dnes je už minulosťou, že notebook nemôže byť určený na hranie hier. Práve naopak, so správnymi parametrami dokáže poraziť aj nejednu PC zostavu. 

Herný notebook by mal predovšetkým obsahovať samostatnú výkonnú grafickú kartu, výkonnejší procesor, najlepšie Intel Core i7 alebo Core i5, ktorý je podporovaný vysokou kapacitou operačnej pamäte RAM, čím väčší úložný priestor, tým viac hier a hlavne veľký displej pre väčší pôžitok z hry.

1. Výkonná grafická karta

Dedikovaná alebo ináč samostatná grafická karta je veľmi dôležitou súčasťou notebooku, pretože dokáže pracovať s vlastnou pamäťou a tak lepšie spracovávať grafické náležitosti, ako keby mali využívať operačnú pamäť procesora. Čím väčšia grafická pamäť, tým väčší grafický výkon, ideálne 2-8 GB

Odporúčaná grafická karta od značky nVidia a z rady GeForce GTX.

2. Procesor pre extra výkon

Procesor je jadrom počítača a stará sa takmer o všetky procesy počítača, preto je vhodné venovať jeho výberu aj väčšiu pozornosť. O jeho výkon sa starajú  jadrá a ich taktovacia frekvencia. Čím viac jadier, čím vyššia taktovacia frekvencia, tým lepšie.

Odporúčame procesor od značky Intel z rady Core i7 alebo Core i5, aspoň so 4 jadrami, pričom ich taktovacia frekvencia by mala byť od 1,6 GHz. Pre plynulejší chod systému taktiež odporúčame operačnú pamäť RAM s kapacitou od 8 GB.

3. Veľký LCD displej

Herný notebook by mal mať pre lepší herný zážitok aj väčší displej, avšak všetko závisí od toho, či ho chcete často prenášať, ak áno, tak vám odporúčame uhlopriečku 15.6". Pokiaľ budete notebook prenášať maximálne v pohodlí domova tak odporúčame uhlopriečku 17"

Ďalšie vlastnosti, ktoré by mal spĺňať herný displej je rozlíšenie najlepšie 1920 x 1080 (Full HD) alebo väčšie, podporuje technológiu IPS, ktorá zabezpečí verné zobrazenie farieb a široké pozorovacie uhly 178°. Ak plánujete s notebookom viac cestovať, tak vám odporúčame displej s matným prevedením, ak neplánujete časté cesty s notebookom, tak je vhodný aj displej v lesklom prevedení. 

Niečo viac o hernej rade ROG od Asus tu: ASUS Republic of Gamers

Naše tipy

Odporúčané modelové rady

Notebook pre programátorov

Notebook v tomto odvetí by mal byť spoľahlivý, odolný, výkonný a dobre zabezpečený. Samozrejme s väčšími požiadavkami a spoľahlivosťou narastá aj jeho cena.

1. Výkon a úložný priestor

Určite bude potrebou pre zvládanie všetkých požiadaviek kvalitný procesor, odporúčame procesor od Intel najlepšie z rady Core i5 alebo výkonnejší Core i7, kde by sa taktovacia frekvencia mala pohybovať okolo 2 GHz. Platí, že čím viac jadier a čím vyššia taktovacia frekvencia, tým lepší výkon. Aby chod systému a aj vaša práca prebiehala plynulo a hladko, odporúčame aby operačná pamäť RAM mala kapacitu minimálne 8 GB.

Pokiaľ okrem programovania nevykonávate iné graficky náročné operácie integrovaná grafická karta je postačujúca, v opačnom prípade je potrebná samostatná grafická karta s vlastnou grafickou pamäťou s kapacitou aspoň 1 GB.

Pre rýchlejší chod systému taktiež odporúčame disk SSD s kapacitou 128 GB alebo väčšou. V prípade využívania rôznych virtualizácií a väčšej potreby využívania miesta na disku, odporúčame SSD s väčšou kapacitou alebo 500 GB HDD.  

2. Displej, konštrukcia a zabezpečenie

Ideálny displej je s uhlopriečkou 15.6" s rozlíšením Full HD (1920 x 1080) a najlepšie s IPS technológiou. 

Pre vyššiu odolnosť odporúčame, aby zhotovenie notebooku bolo kovové, nie len plast. Ďalej je vhodné, aby bol odolný voči vode, kvôli prípadnej nehode s pohárom vody. Čo sa týka zabezpečenia, je vhodné, aby okrem klasických zabezpečení, ako sú bežné znakové, mal aj zabezpečenie navyše ako napríklad čítačku odtlačkov prstov, uzamykanie klávesnice a podobne..

3. Výbava

Pretože programátor stále niečo píše, je vhodné, aby bol notebook vybavený kvalitnou klávesnicou, mal samostatné funkčné tlačidla (F1- F12), výhodou môže byť aj podsvietená klávesnica. Pre lepšie ovládanie odporúčame inteligentný touchpad (podporuje multidotyky) alebo touchpad, ktorý je spojený s trackpointom (ide v podstate o malý joystick ktorý je umiestnený v strede klávesnice).

Súčasťou výbavy by mali byť aj porty a to aspoň 2x USB, HDMI, VGA, u drahších verzií aj DispleyPort, Ethernet port (LAN), Wi-Fi: najlepšie 802.11 a/c, Bluetooth, 3,5 mm audio konektor (jack), čítačku pamäťových kariet, čítačku odtlačkov prstov  a dokovací konektor.

V prípade, že k notebooku pripájate monitor navyše, prípadne aj externú klávesnicu a myšodporúčame dokúpiť si dokovaciu stanicu, ktorá rozšíri vaše možnosti pripojenia. Ak sa rozhodnete využiť takýto spôsob práce, v tom prípade až tak nezávisí na veľkosti displeja a viete si kúpiť aj menší notebook. 

Naše tipy

Odporúčané modelové rady

Notebook pre cestovateľov

Ak často cestujete potrebujete notebook, ktorý je ľahký, kompaktný, má kvalitný displej a hlavne má dlhú výdrž na batérii.

1. Pohyblivosť a pohodlie

Ako cestovateľ chcete mať pocit voľnosti a nepridávať vášmu telu zbytočnú zátaž, preto je ideálne, aby notebook vážil najviac 2 kg a jeho hrúbka bola okolo 2 cm. Na trhu sú už aj modely, ktoré sú ultra tenké s hrúbkou okolo 1 cm a zároveň s nízkou hmotnosťou do 1 kg, ide konkrétne o ultrabooky. 

Čo sa týka displeja, uhlopriečka by sa mala pohybovať od 11" do 15.6", najlepšie LCD s IPS technológiou a matným prevedením

2. Výdrž a odolnosť

Pre cestovateľov je dôležitým faktorom výdrž batérie. Optimálna výdrž batérie je okolo 6 hodín. Batériu tvorí niekoľko článkov a čím viac ich je, tým je vyššia výdrž aj životnosť batérie. Na dlhé cesty v prípade, že neviete či budete mať po ruke napájanie, vám odporúčame zakúpiť si náhradnú batériu. 

Všeobecne platí, že výdrž batérie je na úkor výkonu, čiže čím vyšší výkon vyprodukujete, alebo čím je výkonnejší procesor, tým menšia je výdrž batérie.

Ďalším dôležitým faktorom je aj povrchová úprava notebooku, pre vyššiu odolnosť odporúčame kovové a vode odolné prevedenie.

3. Spôsob využitia

Všetko samozrejme závisí od toho, čo plánujete s notebookom robiť. Ak ho chcete využívať len na prehľadanie webu, chatovanie na sociálnych sieťach, prípadne posielanie/čítanie mailov, na to vám stačí aj notebook s menším displejom s menším úložným priestorom. Pre rýchlejší chod odporúčame SSD s kapacitou 128 GB.

Ak potrebujete notebook využívať aj na prácu s dokumentmi, na sledovanie filmov, seriálov, počúvanie hudby a to všetko priamo z notebooku, v tom prípade vám odporúčame väčší displej aj úložný priestor vo forme HDD s kapacitou 500 GB alebo väčšie SDD. 

Naše tipy

Odporúčané modelové rady

Notebook pre grafikov a projektantov

Pre používateľov, ktorí pri svojej práci často pracujú s grafickým prostredím, odporúčame notebook, ktorý by mal spĺňať tieto požiadavky: 

1. Výkonná grafická karta

Grafická karta by určite mala byť samostatná a jej grafická pamäť by sa mala pohybovať najlepšie od 2 GB a viac v závislostí od náročnosti práce užívateľa. Odporúčame grafickú kartu značky nVidia z rady GeForce GTX.  

2. Výkonný procesor

Okrem samostatnej grafickej karty potrebuje notebook aj výkonný procesor, lebo práve on sa stará o väčšinu operácií, ktoré treba spracovať. Čím viac jadier a taktovacej frekvencie, tým vyšší je aj výkon. Preto odporúčame procesor od značky Intel z rady Core i7 alebo Core i5

3. Kvalitný LCD monitor s vysokým rozlíšením

Pre lepšiu prácu by uhlopriečka monitora mala byť od 15.6", pričom rozlíšenie by malo byť Full HD (1920 x 1080 pix) a vyššie (Quad HD, 4k UHD). Najlepšie s IPS technológiou. 

4. Digitálne pripojenie na externý monitor, dock

Pre lepšiu prácu s grafickým prostredím je lepší aj väčší monitor, preto je vhodné, aby notebook mal port pre pripojenie externého monitora a to vo forme HDMI alebo DisplayPort, najlepšie je, ak obsahuje aspoň jeden z nich. Okrem týchto portov by mal notebook obsahovať aj USB port minimálne 2x, Ethernet (LAN) port a pre vhodné zabezpečenie čítačku odtlačkov prstov.

Výhodou je aj to, ak vám notebook ponúka možnosť pripojenia dokovacej stanice, ktorá rozširuje počet portov pre notebook a tak viete pripojiť viac externých monitorov, klávesnicu aj myš. 

Naše tipy

Odporúčané modelové rady

2 v 1 - notebook a tablet v jednom

Pre užívateľov, ktorí sa nevedia rozhodnúť medzi tabletom a notebookom je tu konvertibilný notebook tzv. 2v1 notebook. Ide o notebooky, ktoré spájajú vlastnosti oboch produktov, sú flexibilné a ľahko ovládateľné. 

Konvertibilné notebooky odnímateľné

Existuje niekoľko verzií konvertibilných notebookov. Jednou  z týchto verzií sú konvertibilné notebooky, ktoré sú využiteľné v tzv. 4 režimoch, konkrétne:
 • notebook - bežný režim pri práci s pripojenou klávesnicou
 • stojan - dokáže stáť sám, vhodný na prezeranie fotografií, hranie hier či pozeranie filmov 
 • stan - podobný ako režim stojan
 • tablet - po odpojení od klávesnice ho viete využiť ako klasický tablet

Konvertibilné notebooky neodnímateľné

Majú podobné vlastnosti ako odnímateľné notebooky s tým rozdielom, že obrazovku nie je možné oddeliť od klávesnice. To však nie je prekážkou, pretože ešte stále viete využívať dotykový displej a ak ho otočíte o 180° ste automaticky v režime tabletu. 

Výhodou je, že s klávesnicou získavate väčší výkon, pretože klávesnica obsahuje všetky potrebné komponenty normálneho notebooku. Ďalšou výhodou je, že obrazovka obsahuje svoje vlastné komponenty, preto po odpojení získavate plnohodnotný tablet. 

Naše tipy

Modelové rady   
 
 

Naposledy navštívené

 
 
 
 

 

 
    Kód Názov produktu Vaša cena  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Porovnať - 0 ks
 
 

 

 

 

  Kód Názov produktu Vaša cena    
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Infolinka 0850 100 200
 
 
 
Košík
0 €
0 ks
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Sledujte naše akcie a novinky emailom
 

 • 5
  predajní
 • 17 rokov
  17 rokov
  na trhu
 • 200 000 objednávok ročne
  200 000
  objednávok ročne
 • 70 000 položiek skladom
  70 000
  položiek skladom
 
© 2000 - 2017, Datacomp s.r.o.
Datacomp s.r.o. je autorizovaný partner svetových výrobcov počítačov a spotrebnej elektroniky. Ochrana osobných údajov a cookies
Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní súhlasíte s používaním cookies.  
Notebooky