INFOLINKA0850 100 200

(9:00-18:00)

0
0,00

Košík

    Ako vybrať notebook podľa použitia

    Poradíme vám ako vybrať správny notebook pre študenta, cestovateľa, hráča, programátora, grafického dizajnéra alebo projektanta. A to všetko s optimálnym výkonom a kvalitou za prijateľnú cenu pre danú kategóriu.

    Pri výbere notebooku je dôležité zvážiť niekoľko kľúčových faktorov. Prvým krokom je určiť účel použitia - či už ide o hranie hier, prácu, štúdium, alebo len bežné surfovanie po internete. Pre hry je dôležitá dedikovaná grafická karta, zatiaľ čo pre prácu je kľúčová kvalitná klávesnica a pevná konštrukcia. SSD úložisko zabezpečí rýchlejší chod systému, a displej s rozlíšením aspoň Full HD a IPS maticou poskytne lepší vizuálny zážitok.

    Menšia uhlopriečka je vhodná pre tých, ktorí notebook často prenášajú. Dôležité je tiež zvážiť výdrž batérie, procesor, operačnú pamäť a celkovú kvalitu konštrukcie. Pri výbere môže pomôcť aj poznanie aktuálnych trendov a technológií, ako napríklad certifikácia Intel EVO, ktorá zaručuje určité štandardy výkonu a výdrže.

    Notebook pre študentov

    Pri výbere notebooku pre študenta je dôležité zvážiť niekoľko kľúčových faktorov. Prvým je určenie účelu použitia, či už ide o bežné študijné aktivity alebo špecifické požiadavky ako programovanie, grafický dizajn alebo inžinierske práce. Veľkosť a hmotnosť sú dôležité pre mobilitu, zatiaľ čo výkon procesora a veľkosť operačnej pamäte ovplyvnia schopnosť notebooku zvládať náročné úlohy. Dôležitá je aj výdrž batérie, najmä pre študentov, ktorí potrebujú notebook používať mimo domova.

    Konektivita, ako sú USB porty a Wi-Fi, je nevyhnutná pre pripojenie periférnych zariadení a prístup na internet. Nakoniec, rozpočet je rozhodujúci faktor, pretože určuje rozsah možností pri výbere. 

    1. Mobilita

    Študent by mal byť stále mobilný a preto by bolo ideálne aby notebook vážil najviac 2 kg a jeho hrúbka bola okolo 2 cm. Čo sa týka displeja, uhlopriečka by sa mala pohybovať od 14" do 15,6", najlepšie LCD s IPS alebo OLED technológiou a matným prevedením. 

    2. Výkon

    Procesor odporúčame Intel Core i5 či Ryzen 5 alebo nižšiu variantu (Core i3, N, Ryzen 3) od náročnosti užívateľa, ktorý úplne postačí pre bežne študentské činnosti, alebo aj tie viac náročnejšie. Pokiaľ bude notebook používaný iba pre bežné činnosti, tak postačujúca bude aj integrovaná grafická karta. Ak si chcete na notebooku zahrať aj hry, potom je potrebná samostatná (dedikovaná) grafická karta (obsahuje grafickú pamäť).

    3. Výbava 

    Pre študenta je úplne postačujúci úložný priestor vo forme SSD od 128 GB do 1 TB. Klávesnica by mala byť pohodlná, mala by obsahovať numerickú časť klávesnice a v rámci možností aj touchpad s inteligentným rozšírením (uľahčuje prácu napr. pri scrollovaní alebo približovaní). Pri častom prenášaní a manipulovaní s notebookom je vhodnejšie, aby konštrukcia notebooku bola kovová

    Notebook by mal tiež obsahovať USB porty (aspoň 2x), HDMI, čítačku pamäťových kariet, Ethernet (LAN), Wi-Fi, Bluetooth, 3,5 mm audio konektor (jack). Pre vyššie zabezpečenie je vhodná výbava vo forme čítačky odtlačkov prstov.

    Odporúčané modelové rady

    Notebook pre cestovateľov

    Pri výbere notebooku pre cestovateľa je dôležité zvážiť niekoľko kľúčových faktorov. Hmotnosť a rozmery sú kritické, pretože ako cestovateľ potrebujete ľahký a kompaktný notebook, ktorý sa ľahko zmestí do vašej batožiny a nebude pridávať zbytočnú záťaž. Ideálne by mal notebook vážiť menej ako 2 kg a jeho hrúbka by nemala presiahnuť 2 cm. Displej by mal byť kvalitný, s uhlopriečkou od 13" do 15.6", a preferovaná je matná obrazovka s IPS či OLED technológiou pre lepšiu čitateľnosť v rôznych svetelných podmienkach.

    Dlhá výdrž batérie je nevyhnutná, aby ste mohli pracovať dlhé hodiny bez potreby nabíjania. Čo sa týka výkonu, pre bežné cestovateľské potreby postačí procesor Intel Core i5 či Ryzen 5 alebo nižší. Pre ukladanie dát je vhodný SSD disk s kapacitou aspoň 256 GB. Nezabudnite tiež na dostatočný počet USB portov, HDMI výstup, čítačku pamäťových kariet a možnosti pripojenia ako Wi-Fi a Bluetooth.cestovný notebook

    1. Pohyblivosť a pohodlie

    Ako cestovateľ chcete mať pocit voľnosti a nepridávať vášmu telu zbytočnú zátaž, preto je ideálne, aby notebook vážil najviac okolo 1,8 kg a jeho hrúbka bola okolo 2 cm. Na trhu sú už aj modely, ktoré sú ultra tenké s hrúbkou okolo 1 cm a zároveň s nízkou hmotnosťou do 1 kg, ide konkrétne o ultrabooky. 

    Čo sa týka displeja, uhlopriečka by sa mala pohybovať od 13" do 15.6", najlepšie LCD s IPS či OLED technológiou a matným prevedením (pre lepšiu čitateľnosť pri zvýšených svetelných podmienkach). 

    2. Výdrž a odolnosť

    Pre cestovateľov je dôležitým faktorom výdrž batérie. Optimálna výdrž batérie je okolo 8-18 hodín. Batériu tvorí niekoľko článkov a čím viac ich je, tým je vyššia výdrž aj životnosť batérie. Na dlhé cesty v prípade, že neviete či budete mať po ruke napájanie, vám odporúčame zakúpiť si Powerbanku pre vaše zariadenie. 

    Všeobecne platí, že výdrž batérie je na úkor výkonu, teda čím vyšší výkon vyprodukujete, alebo čím je výkonnejší procesor, tým menšia je výdrž batérie.

    Ďalším dôležitým faktorom je aj povrchová úprava notebooku, pre vyššiu odolnosť odporúčame kovové a vode odolné prevedenie najlepšie s certifikáciou odolnosti aspoň MIL-STD 810H.

    3. Spôsob využitia

    Všetko samozrejme závisí od toho, čo plánujete s notebookom robiť. Ak ho chcete využívať len na prehľadanie webu, chatovanie na sociálnych sieťach, prípadne posielanie/čítanie mailov, na to vám stačí aj notebook s menším displejom a menším úložným priestorom. Pre rýchlejšiu odozvu a spracovanie odporúčame SSD s kapacitou od 256 GB

    Ak potrebujete notebook využívať aj na prácu s dokumentmi, na sledovanie filmov, seriálov, počúvanie hudby a to všetko priamo z notebooku, v tom prípade vám odporúčame väčší displej aj úložný priestor vo forme SSD s kapacitou od 512 GB alebo väčšie 

    Odporúčané modelové rady

    Notebook pre hráčov

    Dnes je už minulosťou, že notebook nemôže byť určený na hranie hier. Práve naopak, so správnymi parametrami dokáže poraziť aj nejednu PC zostavu. 

    Herný notebook by mal predovšetkým obsahovať samostatnú výkonnú grafickú kartu, výkony procesor - od značiek Intel alebo AMD, ktorý je podporovaný vysokou kapacitou operačnej pamäte RAM, čím väčší úložný priestor, tým viac hier a hlavne veľký displej pre väčší pôžitok z hry.

    1. Výkonná grafická karta

    Dedikovaná alebo inak povedané samostatná grafická karta je veľmi dôležitou súčasťou notebooku, pretože dokáže pracovať s vlastnou grafickou pamäťou a tak lepšie spracovávať grafické náležitosti, ako keby mali využívať operačnú pamäť procesora. Čím väčšia grafická pamäť, tým väčší grafický výkon, minimálne 4GB a viac

    Odporúčaná grafická karta od značky nVidia, z rady GeForce RTX alebo od značky AMD, z rady RX.

    2. Procesor pre extra výkon

    Procesor je jadrom počítača a stará sa takmer o všetky procesy počítača, preto je vhodné venovať jeho výberu aj väčšiu pozornosť. O výkon procesora sa starajú jadrá a ich taktovacia frekvencia. Čím viac jadier a čím vyššia taktovacia frekvencia, tým lepšie.

    Odporúčame procesor od značky Intel z rady Core i7 alebo Core i5 taktiež od AMD Ryzen 5 alebo Ryzen 9 a novšie aspoň so 8 jadrami, pričom ich taktovacia frekvencia by mala byť od 3 GHz. Pre plynulý chod systému taktiež, odporúčame operačnú pamäť RAM s kapacitou od 8 GB a viac.

    3. Veľký LCD displej

    Herný notebook by mal mať pre lepší herný zážitok aj väčší displej, avšak všetko závisí od toho, či ho chcete často prenášať, ak áno, tak vám odporúčame uhlopriečku 15,6". Pokiaľ budete notebook prenášať maximálne v pohodlí domova tak odporúčame uhlopriečku 17"

    Pri výbere herného notebooku je dôležité zvážiť viacero faktorov, medzi ktoré patrí veľkosť, technológia a rozlíšenie displeja. Veľkosť displeja by mala zodpovedať vašim potrebám - či už preferujete väčšiu uhlopriečku pre lepší vizuálny zážitok, alebo menšiu pre lepšiu prenosnosť. Technológia displeja ovplyvňuje kvalitu obrazu, pričom IPS panely sú známe lepším farebným podaním a širokými pozorovacími uhlami. Rozlíšenie displeja určuje ostrosť obrazu, pričom Full HD je štandardom, no existujú aj notebooky s vyšším 4K rozlíšením, ktoré poskytujú ešte detailnejší obraz. Okrem toho je dôležité zvážiť aj obnovovaciu frekvenciu, ktorá by mala byť pre hranie hier čo najvyššia, aby sa dosiahla plynulá animácia bez trhania obrazu. 

    Medzi herné špičky patria herné rady:

    Notebook pre programátorov

    Pri výbere notebooku pre programátora je dôležité zvážiť niekoľko kľúčových faktorov. V prvom rade, procesor by mal byť dostatočne výkonný, aby zvládol náročné vývojárske prostredia a aplikácie; odporúčané sú modely s Intel Core i7 alebo Ryzen 7. Pamäť RAM je ďalším rozhodujúcim faktorom, pričom minimálne 8 GB RAM je štandardom pre plynulý chod, avšak 16 GB alebo viac je ideálne pre komfortnejšiu prácu. Pre rýchle načítanie programov a systému je nevyhnutný SSD disk, s kapacitou aspoň 512 GB.

    Displej by mal mať minimálne rozlíšenie 1920x1080p pre jasný a ostrý obraz, čo je užitočné pri dlhých hodinách kódovania. Na záver, je dôležité zvážiť aj výdrž batérie, pretože programátori často pracujú na rôznych miestach a nemusia mať stále prístup k elektrickej zásuvke.

    noteboo pre programatorov

    1. Výkon a úložný priestor

    Pre zvládnutie všetkých požadovaných požiadaviek je potrebný kvalitný procesor. Odporúčame procesor od Intel najlepšie z rady Core i7 alebo Ryzen 7 či výkonnejší, kde by sa taktovacia frekvencia mala pohybovať okolo 2,5 GHz. Platí, že čím viac jadier a čím vyššia taktovacia frekvencia, tým lepší výkon. Aby chod systému a aj vaša práca prebiehala plynulo a hladko, odporúčame aby operačná pamäť RAM disponovala kapacitou minimálne 8 GB.

    V prípade, že okrem programovania nevykonávate iné graficky náročné operácie, tak postačujúca je integrovaná grafická karta. V opačnom prípade je potrebná samostatná grafická karta s vlastnou grafickou pamäťou s kapacitou aspoň 2 GB.

    Pre rýchlejší chod systému taktiež odporúčame SSD disk s kapacitou od 256 GB alebo väčšou. V prípade využívania rôznych virtualizácií a väčšej potreby využívania miesta na disku, odporúčame SSD s väčšou kapacitou.

    2. Displej, konštrukcia a zabezpečenie

    Ideálny displej je s uhlopriečkou 15,6" s rozlíšením minimálne Full HD (1920 x 1080) a najlepšie s IPS technológiou alebo novšou. 

    Pre vyššiu odolnosť odporúčame, aby zhotovenie notebooku bolo kovové, nie len plast. Ďalej je vhodné, aby bol odolný voči vode, kvôli prípadnej nehode s pohárom vody. Čo sa týka zabezpečenia, je vhodné, aby okrem klasických zabezpečení, ako sú bežné znakové, mal aj zabezpečenie navyše ako napríklad čítačku odtlačkov prstov, uzamykanie klávesnice a podobne.

    3. Výbava

    Pretože programátor stále niečo píše, je vhodné, aby bol notebook vybavený kvalitnou klávesnicou, mal samostatné funkčné tlačidla (F1- F12), výhodou môže byť aj podsvietená klávesnica. Pre lepšie ovládanie odporúčame inteligentný touchpad (podporuje multidotyky) alebo touchpad, ktorý je spojený s trackpointom (ide v podstate o malý joystick ktorý je umiestnený v strede klávesnice).

    Súčasťou výbavy by mali byť aj porty a to aspoň 2x USB, HDMI u drahších verzií aj DispleyPort, Ethernet port (LAN), Wi-Fi: najlepšie 802.11ax, Bluetooth, 3,5 mm audio konektor (jack), čítačku pamäťových kariet, čítačku odtlačkov prstov a dokovací konektor.

    V prípade, že k notebooku pripájate monitor navyše, prípadne aj externú klávesnicu a myšodporúčame dokúpiť si dokovaciu stanicu, ktorá rozšíri vaše možnosti pripojenia. Ak sa rozhodnete využiť takýto spôsob práce, v tom prípade až tak nezávisí na veľkosti displeja a viete si kúpiť aj menší notebook. 

    Odporúčané modelové rady

    Notebook pre grafikov a projektantov

    Pri výbere notebooku pre grafické účely je dôležité zvážiť niekoľko kľúčových parametrov. Výkonný procesor je nevyhnutný pre plynulú prácu s grafickými programami, ako je Adobe. Pamäť RAM by mala byť dostatočne veľká na to, aby zvládla náročné úlohy, a kvalitná grafická karta zabezpečí, že vaše vizuálne projekty budú vyzerať bezchybne.

    Dôležitý je aj kvalitný displej, najlepšie s IPS alebo OLED panelom, ktorý poskytuje presné farby a široké pozorovacie uhly. Nezabudnite tiež na dostatočný úložný priestor pre vaše súbory a projekty. Cena je tiež dôležitým faktorom, ale investícia do kvalitného zariadenia sa dlhodobo oplatí, najmä ak sa grafikou živíte.
    notebook pre grafikov

    1. Výkonná grafická karta

    Grafická karta by určite mala byť samostatná a jej grafická pamäť by sa mala pohybovať najlepšie od 6 GB a viac v závislostí od náročnosti práce užívateľa. Odporúčame grafickú kartu značky nVidia z rady  Quadro alebo GeForce RTX.  

    2. Výkonný procesor

    Okrem samostatnej grafickej karty potrebuje notebook aj výkonný procesor, lebo práve procesor sa stará o väčšinu operácií, ktoré treba spracovať. Čím viac jadier a taktovacej frekvencie, tým vyšší je aj výkon. Preto odporúčame procesor od značky Intel z rady Core i7 alebo Core i9 a taktiež od značky AMD Ryzen 7 či Ryzen 9. 

    3. Kvalitný LCD displej s vysokým rozlíšením

    Pre lepšiu prácu by uhlopriečka displeja  mala byť od 15.6", pričom rozlíšenie by malo byť minimálne Full HD (1920 x 1080 pix) a vyššie (Quad HD, 4k UHD). Najlepšie s IPS alebo OLED technológiou. 

    4. Digitálne pripojenie na externý monitor, dock

    Pre lepšiu prácu s grafickým prostredím je lepší aj väčší monitor, preto je vhodné, aby notebook mal port pre pripojenie externého monitora a to vo forme HDMI alebo DisplayPort, najlepšie je, ak obsahuje aspoň jeden z nich. Okrem týchto portov by mal notebook obsahovať aj USB port minimálne 2x, Ethernet (LAN) port a pre vhodné zabezpečenie čítačku odtlačkov prstov.

    Výhodou je aj to, ak vám notebook ponúka možnosť pripojenia dokovacej stanice, ktorá rozširuje počet portov pre notebook a tak viete pripojiť viac externých monitorov, klávesnicu aj myš. 

    Odporúčané modelové rady

    Notebook pre manažérov a firmy

    Pri výbere notebooku pre manažerov a firmy je dôležité zvážiť niekoľko kľúčových faktorov. Prvým krokom je určenie účelu použitia, či už ide o bežné kancelárske práce alebo špecifické požiadavky ako práca s dátami alebo grafický dizajn. Pre bežné úlohy postačí procesor Intel Core i5 alebo AMD Ryzen 5, zatiaľ čo náročnejšie úlohy si vyžadujú výkonnejšie procesory ako Intel Core i7 alebo AMD Ryzen 7. Dôležitá je aj kapacita operačnej pamäte RAM, kde pre základné úlohy postačuje 8 GB, no pre multitasking a náročnejšie aplikácie je vhodnejšie aspoň 16 GB RAM.

    Ďalším faktorom je výber úložiska, kde rýchle SSD disky ponúkajú lepšiu odozvu a rýchlosť. Kvalita obrazovky a klávesnice je tiež podstatná, najmä ak sa notebook často používa na stretnutiach alebo v teréne. Matný displej s vyšším rozlíšením je preferovaný kvôli lepšej čitateľnosti a menším odleskom. Nakoniec, nezabudnite na výdrž batérie, ktorá by mala byť dostatočná na celodennú prácu bez potreby nabíjania. 

    1. Výkon pri každom stretnutí

    Pre dosiahnutie optimálneho výkonu, pri každom stretnutí alebo potrebnej práci, by notebook mal byť vybavený výkonným procesorom od značky Intel a rady od Core i5 alebo AMD s aspoň Ryzen 5 procesorom. Od počtu jadier a taktovacej frekvencií sa odvíja aj výkon daného procesora, preto základom by mali byť aspoň 4 jadrá a viac a frekvencia čím vyššia tým lepšie. 

    K plynulému systému dopomáha operačná pamäť RAM, odporúčame ísť do verzie kapacity RAM aspoň 16 GB, pričom základom je kapacita RAM 8 GB. V prípade, že nevyužívate graficky náročne aplikácie a nepracujete s grafikou, tak odporúčame verziu notebooku s integrovanou grafikou. S integrovanou grafikou zároveň zvýšite výdrž batérie. 

    2. Odolné a štýlové prevedenie

    Kompaktné a ľahké prevedenie sú základom notebookov, ktoré sú určené na prenášanie. Okrem dostatočného výkonu, je dôležité aby mal notebook kvalitné prevedenie, kovovú konštrukciu a kvalitné pánty, vzhľadom na to, že notebook bude často prenášaný a otváraný/zatváraný. 

    Elegantný vzhľad je len bonus k osloveniu vašich zákazníkov a ku odprezentovaniu vášho štýlu.

    3. Displej primeraný vaším požiadavkám a rýchly chod systému

    Vhodná voľba uhlopriečky pre splnenie kombinácie kompaktných rozmerov a dostatočne veľkého displeja je uhlopriečka s veľkosťou 14". V prípade ak potrebujete veľký displej aj na úkor väčších rozmerov notebooku pri prenášaní tak verzia s uhlopriečkou 15,6". Vlastnosti, ktoré sú potrebné pre kvalitné zobrazenie: IPS panel, rozlíšenie min. 1920x1080 px, podľa požiadaviek dotykové prevedenie. 


    Ak potrebujete rýchle načítavanie systému a aplikácií, odporúčame SSD disk s kapacitou 256 GB alebo väčšou. 

    Odporúčané modelové rady

    2 v 1 - notebook a tablet v jednom

    Pri výbere konvertibilného notebooku je dôležité zvážiť niekoľko kľúčových faktorov. Konvertibilné notebooky, známe tiež ako 2 v 1, ponúkajú flexibilnú konštrukciu, ktorá umožňuje používať zariadenie ako tradičný notebook alebo ako tablet. Dôležitým aspektom je typ konštrukcie – či je displej preklopitelný alebo odnímateľný od klávesnice. Pri výbere procesora by ste mali zohľadniť vaše potreby – či už ide o bežné používanie alebo náročnejšie úlohy. Displej by mal mať dostatočnú veľkosť a rozlíšenie pre vaše pohodlie, pričom je potrebné zvážiť aj, či preferujete matný alebo lesklý povrch.

    Úložisko je ďalším rozhodujúcim faktorom, kde SSD poskytuje rýchlejší prístup k dátam, zatiaľ čo HDD ponúka väčšiu kapacitu za rovnakú cenu. Konektivita, výdrž batérie a operačný systém sú tiež dôležité aspekty, ktoré by ste mali zvážiť. Nakoniec, nezabudnite na príslušenstvo, ako je napríklad stylus pre dotykové obrazovky, ktorý môže byť užitočný pre kreatívnu prácu alebo poznámky.

    2v1 notebook

    Konvertibilné notebooky odnímateľné

    Existuje niekoľko verzií konvertibilných notebookov. Jednou  z týchto verzií sú konvertibilné notebooky, ktoré sú využiteľné v tzv. 4 režimoch, konkrétne:
    • notebook - bežný režim pri práci s pripojenou klávesnicou
    • stojan - dokáže stáť sám, vhodný na prezeranie fotografií, hranie hier či pozeranie filmov 
    • stan - podobný ako režim stojan
    • tablet - po odpojení od klávesnice ho viete využiť ako klasický tablet

    Konvertibilné notebooky neodnímateľné

    Majú podobné vlastnosti ako odnímateľné notebooky s tým rozdielom, že obrazovku nie je možné oddeliť od klávesnice. To však nie je prekážkou, pretože ešte stále viete využívať dotykový displej a ak ho otočíte o 360° ste automaticky v režime tabletu. 

    Výhodou konvertibilných zariadení je, že s klávesnicou získavate väčší výkon, pretože klávesnica obsahuje všetky potrebné komponenty normálneho notebooku. Ďalšou výhodou je, že obrazovka obsahuje svoje vlastné komponenty, preto po odpojení získavate plnohodnotný tablet. 

     

    Modelové rady
    Notebooky