INFOLINKA0850 100 200

(9:00-18:00)

0
0,00

Košík

  Ako vybrať notebook podľa použitia

  Poradíme vám ako vybrať správny notebook pre študenta, cestovateľa, hráča, programátora, grafického dizajnéra alebo projektanta. A to všetko s optimálnym výkonom a kvalitou za prijateľnú cenu pre danú kategóriu.

  Notebook sa za posledných pár rokov vyrovnal stolnému počítaču a u niekoho sa tak stal aj neodmysliteľnou súčasťou života. Hlavnou výhodou notebooku je jeho prenositeľnosť a batéria, vďaka ktorej viete pracovať aj bez napájacieho zdroja. 

  Notebooky si môžeme vybrať napr. podľa použitia, operačného systému, uhlopriečky alebo rôznych ďalších kritérií. Nižšie Vám ponúkame rozdelenie notebookov podľa použitia alebo zamerania konkrétneho užívateľa.

  Notebook pre študentov

  Každý študent má rôzne požiadavky na notebook, avšak v prvom rade by mal byť tenký, ľahký, kvôli prenositeľnosti, mierne výkonný (resp. podľa požiadaviek vyšší výkon) s dobrou výdržou batérie a hlavne odolný. 

  1. Mobilita

  Študent by mal byť stále mobilný a preto by bolo ideálne aby notebook vážil najviac 2 kg a jeho hrúbka bola okolo 2 cm. Čo sa týka displeja, uhlopriečka by sa mala pohybovať od 14" do 15,6", najlepšie LCD s IPS technológiou a matným prevedením. 

  2. Výkon

  Procesor odporúčame Intel Core i5 alebo nižšiu variantu (Core i3, Pentium) od náročnosti užívateľa, ktorý úplne postačí pre bežne študentské činnosti, alebo aj tie viac náročnejšie. Pokiaľ bude notebook používaný iba pre bežné činnosti, tak postačujúca bude aj integrovaná grafická karta. Ak si chcete na notebooku zahrať aj hry, potom je potrebná samostatná (dedikovaná) grafická karta (obsahuje grafickú pamäť).

  3. Výbava 

  Pre študenta je úplne postačujúci úložný priestor vo forme SSD od 128 GB alebo HDD od 1 TB. Klávesnica by mala byť pohodlná, mala by obsahovať numerickú časť klávesnice a v rámci možností aj touchpad s inteligentným rozšírením (uľahčuje prácu napr. pri scrollovaní alebo približovaní). Pri častom prenášaní a manipulovaní s notebookom je vhodnejšie, aby konštrukcia notebooku bola kovová

  Notebook by mal tiež obsahovať USB porty (aspoň 2x), HDMI, čítačku pamäťových kariet, Ethernet (LAN), Wi-Fi, Bluetooth, 3,5 mm audio konektor (jack). Pre vyššie zabezpečenie je vhodná výbava vo forme čítačky odtlačkov prstov.

  Odporúčané modelové rady

  Notebook pre cestovateľov

  Ak často cestujete, tak potrebujete notebook, ktorý je ľahký, kompaktný, má kvalitný displej a hlavne má dlhú výdrž na batérii.
  cestovný notebook

  1. Pohyblivosť a pohodlie

  Ako cestovateľ chcete mať pocit voľnosti a nepridávať vášmu telu zbytočnú zátaž, preto je ideálne, aby notebook vážil najviac okolo 1,8 kg a jeho hrúbka bola okolo 2 cm. Na trhu sú už aj modely, ktoré sú ultra tenké s hrúbkou okolo 1 cm a zároveň s nízkou hmotnosťou do 1 kg, ide konkrétne o ultrabooky. 

  Čo sa týka displeja, uhlopriečka by sa mala pohybovať od 13" do 15.6", najlepšie LCD s IPS technológiou a matným prevedením (pre lepšiu čitateľnosť pri zvýšených svetelných podmienkach). 

  2. Výdrž a odolnosť

  Pre cestovateľov je dôležitým faktorom výdrž batérie. Optimálna výdrž batérie je okolo 6-8 hodín. Batériu tvorí niekoľko článkov a čím viac ich je, tým je vyššia výdrž aj životnosť batérie. Na dlhé cesty v prípade, že neviete či budete mať po ruke napájanie, vám odporúčame zakúpiť si náhradnú batériu. 

  Všeobecne platí, že výdrž batérie je na úkor výkonu, teda čím vyšší výkon vyprodukujete, alebo čím je výkonnejší procesor, tým menšia je výdrž batérie.

  Ďalším dôležitým faktorom je aj povrchová úprava notebooku, pre vyššiu odolnosť odporúčame kovové a vode odolné prevedenie.

  3. Spôsob využitia

  Všetko samozrejme závisí od toho, čo plánujete s notebookom robiť. Ak ho chcete využívať len na prehľadanie webu, chatovanie na sociálnych sieťach, prípadne posielanie/čítanie mailov, na to vám stačí aj notebook s menším displejom a menším úložným priestorom. Pre rýchlejšiu odozvu a spracovanie odporúčame SSD s kapacitou od 128 GB

  Ak potrebujete notebook využívať aj na prácu s dokumentmi, na sledovanie filmov, seriálov, počúvanie hudby a to všetko priamo z notebooku, v tom prípade vám odporúčame väčší displej aj úložný priestor vo forme HDD s kapacitou od 500 GB alebo väčšie SDD (niektoré notebooky disponujú duálnym diskom HDD + SSD). V tomto prípade by notebook mal disponovať procesorom od rady Core i3 (Intel).

  Odporúčané modelové rady

  Notebook pre hráčov

  Dnes je už minulosťou, že notebook nemôže byť určený na hranie hier. Práve naopak, so správnymi parametrami dokáže poraziť aj nejednu PC zostavu. 

  Herný notebook by mal predovšetkým obsahovať samostatnú výkonnú grafickú kartu, výkony procesor - najlepšie Intel Core i7 alebo Core i5, ktorý je podporovaný vysokou kapacitou operačnej pamäte RAM, čím väčší úložný priestor, tým viac hier a hlavne veľký displej pre väčší pôžitok z hry.

  1. Výkonná grafická karta

  Dedikovaná alebo inak povedané samostatná grafická karta je veľmi dôležitou súčasťou notebooku, pretože dokáže pracovať s vlastnou grafickou pamäťou a tak lepšie spracovávať grafické náležitosti, ako keby mali využívať operačnú pamäť procesora. Čím väčšia grafická pamäť, tým väčší grafický výkon, ideálne 4GB a viac

  Odporúčaná grafická karta od značky nVidia, z rady GeForce GTX alebo od značky AMD, z rady RX.

  2. Procesor pre extra výkon

  Procesor je jadrom počítača a stará sa takmer o všetky procesy počítača, preto je vhodné venovať jeho výberu aj väčšiu pozornosť. O výkon procesora sa starajú jadrá a ich taktovacia frekvencia. Čím viac jadier a čím vyššia taktovacia frekvencia, tým lepšie.

  Odporúčame procesor od značky Intel z rady Core i7 alebo Core i5, aspoň so 4 jadrami, pričom ich taktovacia frekvencia by mala byť od 2,5 GHz. Pre plynulý chod systému taktiež, odporúčame operačnú pamäť RAM s kapacitou od 8 GB.

  3. Veľký LCD displej

  Herný notebook by mal mať pre lepší herný zážitok aj väčší displej, avšak všetko závisí od toho, či ho chcete často prenášať, ak áno, tak vám odporúčame uhlopriečku 15,6". Pokiaľ budete notebook prenášať maximálne v pohodlí domova tak odporúčame uhlopriečku 17"

  Ďalšie vlastnosti, ktoré by mal spĺňať herný displej je rozlíšenie najlepšie 1920x1080 (Full HD) alebo väčšie, podpora technológie IPS, ktorá zabezpečí verné podanie farieb a široké pozorovacie uhly 178°. Ak plánujete s notebookom viac cestovať, tak vám odporúčame displej s matným prevedením, ak neplánujete časté cesty s notebookom, tak je vhodný aj displej v lesklom prevedení. 

  Medzi herné špičky patria herné rady:

  Lenovo Legion

  • Lenovo Legion
  • Asus ROG/TUF
  • HP Omen
  • Dell Inspiration

  Odporúčané modelové rady

  Notebook pre programátorov

  Notebook v tomto odvetí by mal byť spoľahlivý, odolný, výkonný a dobre zabezpečený. Samozrejme s väčšími požiadavkami a spoľahlivosťou narastá aj cena notebooku.

  noteboo pre programatorov

  1. Výkon a úložný priestor

  Pre zvládnutie všetkých požadovaných požiadaviek je potrebný kvalitný procesor. Odporúčame procesor od Intel najlepšie z rady Core i5 alebo výkonnejší Core i7, kde by sa taktovacia frekvencia mala pohybovať okolo 2 GHz. Platí, že čím viac jadier a čím vyššia taktovacia frekvencia, tým lepší výkon. Aby chod systému a aj vaša práca prebiehala plynulo a hladko, odporúčame aby operačná pamäť RAM disponovala kapacitou minimálne 8 GB.

  V prípade, že okrem programovania nevykonávate iné graficky náročné operácie, tak postačujúca je integrovaná grafická karta. V opačnom prípade je potrebná samostatná grafická karta s vlastnou grafickou pamäťou s kapacitou aspoň 1 GB.

  Pre rýchlejší chod systému taktiež odporúčame SSD disk s kapacitou od 256 GB alebo väčšou. V prípade využívania rôznych virtualizácií a väčšej potreby využívania miesta na disku, odporúčame SSD s väčšou kapacitou alebo HDD disk s kapacitou od 500 GB.  

  2. Displej, konštrukcia a zabezpečenie

  Ideálny displej je s uhlopriečkou 15,6" s rozlíšením Full HD (1920 x 1080) a najlepšie s IPS technológiou. 

  Pre vyššiu odolnosť odporúčame, aby zhotovenie notebooku bolo kovové, nie len plast. Ďalej je vhodné, aby bol odolný voči vode, kvôli prípadnej nehode s pohárom vody. Čo sa týka zabezpečenia, je vhodné, aby okrem klasických zabezpečení, ako sú bežné znakové, mal aj zabezpečenie navyše ako napríklad čítačku odtlačkov prstov, uzamykanie klávesnice a podobne.

  3. Výbava

  Pretože programátor stále niečo píše, je vhodné, aby bol notebook vybavený kvalitnou klávesnicou, mal samostatné funkčné tlačidla (F1- F12), výhodou môže byť aj podsvietená klávesnica. Pre lepšie ovládanie odporúčame inteligentný touchpad (podporuje multidotyky) alebo touchpad, ktorý je spojený s trackpointom (ide v podstate o malý joystick ktorý je umiestnený v strede klávesnice).

  Súčasťou výbavy by mali byť aj porty a to aspoň 2x USB, HDMI, VGA, u drahších verzií aj DispleyPort, Ethernet port (LAN), Wi-Fi: najlepšie 802.11ac, Bluetooth, 3,5 mm audio konektor (jack), čítačku pamäťových kariet, čítačku odtlačkov prstov a dokovací konektor.

  V prípade, že k notebooku pripájate monitor navyše, prípadne aj externú klávesnicu a myšodporúčame dokúpiť si dokovaciu stanicu, ktorá rozšíri vaše možnosti pripojenia. Ak sa rozhodnete využiť takýto spôsob práce, v tom prípade až tak nezávisí na veľkosti displeja a viete si kúpiť aj menší notebook. 

  Odporúčané modelové rady

  Notebook pre grafikov a projektantov

  Pre používateľov, ktorí pri svojej práci často pracujú s grafickým prostredím, odporúčame notebook, ktorý by mal spĺňať tieto požiadavky: 

  notebook pre grafikov

  1. Výkonná grafická karta

  Grafická karta by určite mala byť samostatná a jej grafická pamäť by sa mala pohybovať najlepšie od 2 GB a viac v závislostí od náročnosti práce užívateľa. Odporúčame grafickú kartu značky nVidia z rady  Quadro alebo GeForce GTX.  

  2. Výkonný procesor

  Okrem samostatnej grafickej karty potrebuje notebook aj výkonný procesor, lebo práve procesor sa stará o väčšinu operácií, ktoré treba spracovať. Čím viac jadier a taktovacej frekvencie, tým vyšší je aj výkon. Preto odporúčame procesor od značky Intel z rady Core i7 alebo Core i5

  3. Kvalitný LCD monitor s vysokým rozlíšením

  Pre lepšiu prácu by uhlopriečka monitora mala byť od 15.6", pričom rozlíšenie by malo byť Full HD (1920 x 1080 pix) a vyššie (Quad HD, 4k UHD). Najlepšie s IPS technológiou. 

  4. Digitálne pripojenie na externý monitor, dock

  Pre lepšiu prácu s grafickým prostredím je lepší aj väčší monitor, preto je vhodné, aby notebook mal port pre pripojenie externého monitora a to vo forme HDMI alebo DisplayPort, najlepšie je, ak obsahuje aspoň jeden z nich. Okrem týchto portov by mal notebook obsahovať aj USB port minimálne 2x, Ethernet (LAN) port a pre vhodné zabezpečenie čítačku odtlačkov prstov.

  Výhodou je aj to, ak vám notebook ponúka možnosť pripojenia dokovacej stanice, ktorá rozširuje počet portov pre notebook a tak viete pripojiť viac externých monitorov, klávesnicu aj myš. 

  Odporúčané modelové rady

  Notebook pre manažérov a firmy

  Každý manažér chodí na isté pracovné stretnutia, pri ktorých je potrebná technika, aby mohol svojím zákazníkom alebo kolegom odprezentovať ponuku. Zároveň notebook by mal prezentovať svojho majiteľa a preto odporúčame notebooky, ktoré kombinujú štylový vzhľad a výkon.

  1. Výkon pri každom stretnutí

  Pre dosiahnutie optimálneho výkonu, pri každom stretnutí alebo potrebnej práci, by notebook mal byť vybavený procesorom značky Intel a rady od Core i5. Od počtu jadier a taktovacej frekvencií sa odvíja aj výkon daného procesora, preto základom by mali byť 2 jadrá a viac a frekvencia čím vyššia tým lepšie. 

  K plynulému systému dopomáha operačná pamäť RAM, odporúčame ísť do verzie kapacity RAM aspoň 8 GB, pričom základom je kapacita RAM 4 GB. V prípade, že nevyužívate graficky náročne aplikácie a nepracujete s grafikou, tak odporúčame verziu notebooku s integrovanou grafikou. S integrovanou grafikou zároveň zvýšite výdrž batérie. 

  2. Odolné a štýlové prevedenie

  Kompaktné a ľahké prevedenie sú základom notebookov, ktoré sú určené na prenášanie. Okrem dostatočného výkonu, je dôležité aby mal notebook kvalitné prevedenie, kovovú konštrukciu a kvalitné pánty, vzhľadom na to, že notebook bude často prenášaný a otváraný/zatváraný. 

  Elegantný vzhľad je len bonus k osloveniu vašich zákazníkov a ku odprezentovaniu vášho štýlu.

  3. Displej primeraný vaším požiadavkám a rýchly chod systému

  Vhodná voľba uhlopriečky pre splnenie kombinácie kompaktných rozmerov a dostatočne veľkého displeja je uhlopriečka s veľkosťou 14". V prípade ak potrebujete veľký displej aj na úkor väčších rozmerov notebooku pri prenášaní tak verzia s uhlopriečkou 15,6". Vlastnosti, ktoré sú potrebné pre kvalitné zobrazenie: IPS panel, rozlíšenie min. 1920x1080 px, podľa požiadaviek dotykové prevedenie. 


  Ak potrebujete rýchle načítavanie systému a aplikácií, odporúčame SSD disk s kapacitou 128 GB alebo väčšou. V prípade väčšej potreby využívania miesta na disku, odporúčame SSD s väčšou kapacitou alebo HDD disk s kapacitou od 500 GB.  

  Odporúčané modelové rady

  2 v 1 - notebook a tablet v jednom

  Pre užívateľov, ktorí sa nevedia rozhodnúť medzi tabletom a notebookom je tu konvertibilný notebook tzv. 2v1 notebook. Ide o notebooky, ktoré spájajú vlastnosti oboch produktov, sú flexibilné a ľahko ovládateľné. 

  2v1 notebook

  Konvertibilné notebooky odnímateľné

  Existuje niekoľko verzií konvertibilných notebookov. Jednou  z týchto verzií sú konvertibilné notebooky, ktoré sú využiteľné v tzv. 4 režimoch, konkrétne:
  • notebook - bežný režim pri práci s pripojenou klávesnicou
  • stojan - dokáže stáť sám, vhodný na prezeranie fotografií, hranie hier či pozeranie filmov 
  • stan - podobný ako režim stojan
  • tablet - po odpojení od klávesnice ho viete využiť ako klasický tablet

  Konvertibilné notebooky neodnímateľné

  Majú podobné vlastnosti ako odnímateľné notebooky s tým rozdielom, že obrazovku nie je možné oddeliť od klávesnice. To však nie je prekážkou, pretože ešte stále viete využívať dotykový displej a ak ho otočíte o 360° ste automaticky v režime tabletu. 

  Výhodou konvertibilných zariadení je, že s klávesnicou získavate väčší výkon, pretože klávesnica obsahuje všetky potrebné komponenty normálneho notebooku. Ďalšou výhodou je, že obrazovka obsahuje svoje vlastné komponenty, preto po odpojení získavate plnohodnotný tablet. 

   

  Modelové rady
  Notebooky