Rozvoz KE 7 dni
Atrament vs laser

.
 

Ako vybrať projektor

Využitie multimediálnych projektorov je rôznorodé, od využitia v školstve, cez firemné účely, až po využitie v domácnosti. Podľa použitia je možné vybrať projektor na prezentačné účely, prezeranie filmov alebo hranie hier. Rozdiely medzi projektormi, ako aj dôležité parametre pri výbere projektora Vám bližšie popíšeme v tomto poradcovi.

Chcete zažívať pocit zo sledovania filmov ako v kine? Projektor je na to ideálnou voľbou. Okrem filmových nadšencov si projektory obľúbia aj herní fanúšikovia, ktorým projektor zabezpečí herný zážitok inej úrovne ako sú zvyknutí pri bežných plochých monitoroch.

Výberom správneho projektora je možné v každej domácnosti vytvoriť vlastné domáce kino a sledovať  filmy v plnej kvalite ako  v kine.


Projektory navyše využijete aj pri premietaní prezentácií v kancelárii, či v škole, so správnym typom projektora viete nahradiť aj interaktívne tabule. 

gaming projekor

Rozdelenie projektorov podľa použitia

Projektor má množstvo využití a preto pri jeho výbere je najdôležitejšie položiť si otázku: Na akú činnosť bude projektor slúžiť? Bude to na sledovanie filmov či hranie hier, na pracovné účely, prezentácie alebo potrebujete interaktívny projektor?

Projektory pre domáce kino (Home Cinema)

Home Cinema projektor je určený pre vytvorenie domáceho kina. Podporuje širokouhlé rozlíšenie a slúži predovšetkým na premietanie filmov vo vysokej kvalite, ale poslúži aj pri hraní hier. Štandardné Home Cinema projektory ponúkajú Full HD rozlíšenie a tie lepšie dokonca 4K, pričom disponujú pomerom strán 16:9 alebo 21:9. 

Herné projektory (Gaming) 

Gaming projektor je určený predovšetkým pre hranie hier vo vysokom rozlíšení a vo vysokej kvalite.

Projektory pre kanceláriu a školu

Kancelárske projektory sú ideálnou voľbou ak potrebujete premietať prezentácie, tabuľky, či pre iné konferenčné úlohy. Poskytujú pomer strán 4:3, 5:4 alebo 16:10. Ich výhodou je vyššia svietivosť, u vybraných modeloch aj integrovaná batéria.

Interaktívne projektory

Interaktívne projektory, na rozdiel od bežných projektorov, umožňujú zasahovať do prezentácie priamo v premietanom obraze na prezentačnej ploche. Projektor taktiež umožňuje meniť obsah alebo sa pohybovať v prostredí prezentácie akoby plátno/stena boli dotykový displej. Všetko funguje pomocou zabudovaného snímača a elektronického pera a to bez potreby interaktívnej tabule.

Prenosné projektory

Prenosné projektory sa vyznačujú malými rozmermi a nízkou hmotnosťou pre vysokú mobilitu. Zdrojom svetla sú spravidla LED diódy a disponujú predovšetkým nízkou spotrebou a vysokou životnosťou LED diód.

Aby ste si správne vybrali projektor je potrebné, aby ste venovali pozornosť dôležitým parametrom. Medzi tieto kľúčové parametre projektorov patria: rozlíšenie, technológia zobrazenia, svietivosť, projekčná vzdialenosť

Rozlíšenie projektora

Rozlíšenie je počet pixelov, ktoré môžu byť zobrazené na obrazovke/projekčnej ploche. Hodnota rozlíšenia sa udáva ako počet stĺpcov/počet bodov na šírku (táto hodnota sa uvádza ako prvá) a počet riadkov/počet bodov na výšku.

Výrobcovia poskytujú veľké množstvo projektorov s rôznymi rozlíšeniami. Každé rozlíšenie je ideálne na konkrétne použitie, avšak pre iné použitie môže byť nevhodné.  

Triedy rozlíšení a ich využitie

 • SVGA (800x600 px) - rozlíšenie ideálne na premietanie powerpointových prezentácii
 • XGA (1024x768 px) - rozlíšenie vhodné pre premietanie číselných dát (napríklad excel dokumenty), kde je potrebné mať ostrejší obraz
 • SXGA (1280x1024 px) alebo UXGA (1600x1200 px) - vhodné na premietanie vysoko detailných technických dát ako napr. nákresy v CAD alebo medicínske aplikácie
 • FullHD (1980x1080 px)HD (1280x768/800 px) alebo WUXGA (1920x1200 px) - ideálna voľba pre konfiguráciu s domácim kinom, či premietanie videa vo vysokej kvalite

Technológia zobrazenia

Existuje viacero typov technológií, ktoré sa používajú v projektoroch. Medzi hlavné typy patrí LCD a DLP a obe technológie je možné použiť pre všetky typy médií a dosiahnuť tak dobré výsledky.

LCD projektory

LCD projektory pracujú na tomto princípe: Zdroj svetla (lampa) vystreľuje svetelný lúč, ktorý sa rozdeluje na 3 lúče. Každý lúč prechádza vlastným LCD panelom, kde každý panel má vlastný farebný filter. Jeden má červený, druhý zelený a tretí má modrý filter. Každý LCD panel má stovky tisícov malých pixelov, pričom platí čím vyššie rozlíšenie tým viac pixelov. Svetelné lúče po tom, ako prejdú cez filtre sa znova spoja do jedného lúča, následne prejde šošovkou a je premietnutý na projekčnú plochu.

Výhody LCD projektorov

 • žiarivejšie farby aj v osvetlených miestnostiach
 • menšia spotreba elektrickej energie
 • vydávajú menej tepla
 • možnosť vypnúť bez nutnosti dochladzovania lampy
 • nemajú tzv. dúhový efekt
 • sú tichšie
 • majú ostrejší obraz
 • majú až o 30% viac ANSI lumenov než DLP projektor

Nevýhody LCD projektorov

 • viac viditeľné pixely
 • majú väčšie rozmery (aj pri rovnakej svietivosti ako DLP)
 • čierna vyzerá svetlejšie (až do šedej) ako u DLP projektorov

DLP projektory

DLP projektory vytvárajú obraz pomocou čipu s mikroskopickými zrkadlami a rotujúceho sa kolečka zloženého zo segmentov 3 primárnych farieb. Jednotlivé farebné zložky nie sú zobrazované naraz, ale v rýchle sa opakujúcom cykle. Obraz sa následne javí ako plnofarebný vďaka vysokej rýchlosti striedania farebných zložiek a nedokonalosti ľudského vnímania. 

Výhody DLP projektorov

 • plynulejšie prehrávanie videa
 • menšie rozmery projektorov
 • pixely nie sú až tak viditeľné
 • vytvára tmavšiu čiernu
 • vyšší kontrast
Nevýhody DLP projektorov
 • vytvárajú tzv. dúhový efekt, ktorý môže byť niekedy rušivý
 • majú viacero pohyblivých častí (koliesko s farebným filtrom) čo vytvára vyšší hluk
 • farebné koliesko občas vydáva počuteľné zvuky
 • u výrazných farieb je horšie zobrazenie červenej a žltej
 • menej jasné farby
 • pre bohatšie farby je potrebných viac lumenov (v porovnaní s LCD projektormi) a to obzvlášť v osvetlených miestnostiach
 • po vypnutí je potrebné počkať na dochladenie lampy ventilátorom

LED projektory

Projektory s LED technológiou sú podobné DLP projektorom, ale lampa je nahradená LED diódami. Hlavnými výhodami tejto technológie je predovšetkým nízka spotreba, absencia lampy a nízke rozmery pre vysokú mobilitu.

Výhody LED projektorov:
 • veľmi nízka spotreba
 • absencia lampy
 • životnosť LED modulov v desiatkach tisíc hodín
 • malé rozmery
Nevýhody LED projektorov:
 • veľmi nízka svetelnosť, reálne sa pohybujúca v desiatkach lumenov
 

Svietivosť projektora

Svietivosť alebo hodnota jasu je u projektorov udávaná v jednotkách ANSI lumenov. Pre výber správnej hodnoty svietivosti (jasu) projektora je potrebné brať ohľad na veľkosť miestnosti a na veľkosť plochy, na ktorú sa bude obraz premietať. Zväčšenie veľkosti obrazu si vyžaduje umiestnenie projektora ďalej od premietacej plochy, čo znižuje jas obrazu.

Najvyššia kvalita obrazu, nezávisle od jasu projektora, sa dosiahne v tmavej miestnosti. Ak nie je možné v miestnosti ovplyvniť prístup svetla, je vhodné používať projektor s vyšším jasom. Čím viac je svetla v miestnosti, tým je potrebný jasnejší projektor.

Hodnoty svietivosti podľa svetelných podmienok

 • do 2000 lm - tmavé miestnosti s minimálnym osvetlením
 • 2000 – 3000 lm - vhodné na výučbu a do menších konferenčných sál s miernym zatemnením
 • 3000+ lm - vhodné pre väčšie a svetlé miestnosti 
Čím vyššia svietivosť je pri premietaní využitá, tým rýchlejšie sa znižuje životnosť lampy. Projektory poskytujú viac režimov premietania, napr. normálny a ekonomický režim. Ekonomický režim dokáže predĺžiť životnosť lampy až o dvojnásobok, avšak svietivosť je v tomto režime znížená.

Projekčná vzdialenosť

Projekčná vzdialenosť je vzdialenosť projektora od premietacej plochy, na ktorej chceme sledovať požadovanú veľkosť obrazu. Správny výber vhodnej projekčnej vzdialenosti môže značne ovplyvniť celkový dojem z výsledného obrazu. 

projekčná vzdialenosť


Rozdelenie projektorov podľa projekčnej vzdialenosti

 • bežná projekčná vzdialenosť - projektory poskytujú 82" obraz zo vzdialenosti väčšej ako 2 m. Ich umiestnenie je ideálne na strop, ale vedia sa využiť aj ako prenosné projektory. Využitie je vhodné pre premietanie filmov alebo pre pasívne prezentácie.
 • krátka projekčná vzdialenosť - projektory poskytujú 82" obraz zo vzdialenosti približne 1 m a sú vhodné aj pre interaktívne vyučovanie, či prezentácie. Pre svoju kratšiu projekčnú vzdialenosť a menšie tienenie sú tieto projektory vhodné aj do malých priestorov.
 • ultra krátka projekčná vzdialenosť - projektory poskytujú 82" obraz už zo vzdialenosti približne 0,5 m. Tieto projektory sú ideálne na interaktívnu výučbu v školách, môžete ich bez problémov umiestniť na konzolu nad tabuľu. Nie sú vhodné ako prenosné projektory pre prezentácie, nakoľko bez uchytenia na konzolu by prekážali.

Online kalkulačky pre výpočet projekčnej vzdialenosti a veľkosti plátna

Väčšina výrobcov projektorov poskytuje jednoduché online kalkulačky, ktoré pomôžu overiť správnu vzdialenosť projektora od plátna. Kalkulačka tiež umožňuje vybrať správnu veľkosť projekčného plátna podľa zvoleného typu projektora a spôsobu inštalácie.

Pomer strán projektora

Je to pomer šírky obrazu k jeho výške. Projektory sa rozdeľujú podľa pomeru strán na 4:3, 16:9 a 16:10.

Pomer strán 4:3
Použitie predovšetkým na firemné účely spolu s počítačom

Pomer strán 16:9
Použitie za účelom domáceho kina alebo na premietanie DVD

Pomer strán 16:10
Tieto projektory boli navrhnuté pre premietanie širokouhlého obrazu, avšak často sa používajú aj v domácnostiach, pretože sú jasnejšie a lacnejšie ako modely určené na domáce kino.

Konektivita

Pri kúpe projektora je dobré vedieť aj to, k akému zariadeniu bude projektor pripojený a konektorovú výbavu má dané zariadenie. Z pohľadu konektivity je výhodou keď má projektor aj HDMI. 

Za štandard sa považujú základné video vstupy doplnené o „monitorový“ D-Sub konektor (používaný hlavne pri starších PC a notebookoch). Pre moderné HD kino je však nevyhnutné mať aspoň jeden HDMI port. Optimálne sú 2 až 3 vstupy (Blu-ray, herná konzola a televízny set-top box alebo PC).

Životnosť lampy a náklady na prevádzku

Životnosť lámp sa pohybuje väčšinou medzi 2000 až 5000 hodinami používania a dá sa zvýšiť pomocou rôznych úsporných režimov. Cena lampy sa pohybuje v rozmedzí od 80€ a viac, v závislosti od parametrov a od celkového výkonu.

Náklady na prevádzku projektora ovplyvňujú:
 • cena lampy
 • spotreba elektrickej energie
 • životnosť lampy
 
 
 

Naposledy navštívené

 
 
 
 

 

 
    Kód Názov produktu Vaša cena  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Porovnať - 0 ks
 
 

 

 

 

  Kód Názov produktu Vaša cena    
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Infolinka 0850 100 200
 
 
 
Košík
0 €
0 ks
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 • 5
  predajní
 • 20 rokov
  20 rokov
  na trhu
 • 200 000 objednávok ročne
  200 000
  objednávok ročne
 • 70 000 položiek skladom
  70 000
  položiek skladom
 
© 2000 - 2020, Datacomp s.r.o.
Datacomp s.r.o. je autorizovaný partner svetových výrobcov počítačov a spotrebnej elektroniky. Ochrana osobných údajov a cookies
Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní súhlasíte s používaním cookies.  
Notebooky