INFOLINKA0850 100 200

(9:00-18:00)

0
0,00

Košík

    Ako vybrať robotický vysávač

    Robotické vysávače sa veľmi rýchlo stali jedným z najobľúbenejších spôsobov rýchleho povysávania ale aj poumývania podláh a niet divu prečo. Títo domáci pomocníci za vás odvedú špinavú prácu aj niekoľko krát týždenne aby udržali vaše podlahy čisté aj keď práve nie ste doma alebo máte inú prácu.
    Robotické vysávače sú inteligentnými praktickými spoločníkmi pre upratovanie akýchkoľvek typov podláh bez námahy. Minimalistické tiché a účinné robotické vysávače sú jednoducho ovládateľné, nenáročné  na údržbu a dostanú sa aj tam, kam sa vám nechce zohýbať. 

    Ak hľadáte robotický vysávač a neviete sa rozhodnúť, v tomto článku si priblížime aký vysávač si vybrať a aké hlavné výhody prinášajú.

    Výhody robotických vysávačov
    • uprace aj keď vy práve nemáte čas
    • šetrí váš čas ale aj elektrickú energiu
    • dostane sa aj tam, kam vy nie
    • poradí si s rôznymi povrchmi
    • povysáva aj poumýva v jednom kroku
    • ideálny pomocník aj pre starších ľudí alebo ľudí s obmedzenou pohyblivosťou

    Top výrobcovia robotických vysávačov

    Roborock Xiaomi Samsung


    Pozrite si celú ponuku robotických vysávačov  

    Hlavné kritéria pri výbere robotického vysávača

    Toto sú veci, ktoré je dobré ujasniť si pre zaobstaraním robotického vysávača aby vaša spokojnosť s jeho výsledkom bola maximálna.

    Výkon a výdrž

    Robotické vysávače na svoju efektívnu prevádzku nepotrebujú tak výkonný motor ako klasické vysávače. Kedže robotické vysávače sajú špinu priamo do nádobky nepotrebujú tak silný ťah ako klasické, ktoré špinu sajú cez hadicu do nádobky alebo sáčku na nečistotu. Výkon robotických vysávačov sa môže udávať výkonom vo wattoch alebo sacím výkonom v pascaloch.

    Nižší výkon ako u klasických vysávačov si tie robotické kompenzujú rotačnými kefami. Lepšie modely vysávačov sú vybavené nielen rotačnou kefou ale často tu nájdeme kefu špeciálne určenú na koberce či veľké množstvo vlasov a chlpov. Robotické vysávače v lepšej výbave ponúkajú nastaviteľný výkon podľa typu podlahy ale aj jej automatické rozpoznanie a úpravu výkonu pre zistený povrch.
    sacia silaVeľkosť plochy, ktorú dokáže vysávač upratať na jedno nabitie v určitom čase závisí od typu a kapacity batérie. Doba prevádzky robotických vysávačov na jedno nabitie môže byť od 40 do 240 minút ale väčšinou sa pohybuje v rozmedzí 120 až 180 minút. Dôležitým údajom je aj doba nabíjania, ktorá sa pohybuje od 2 do 6 hodín a jej pomer k dobe upratovania.

    Ak máte veľkú plochu, ktorú ma vysávač zvládnuť je lepšie vybrať si pomocníka s dlhou výdržou batérie. Niektoré modely robotických vysávačov ponúkajú funkciu automatického vrátenia do nabíjacej stanice pri nízkej kapacite a po dobití pokračujú v práci tam, kde prestali.

    Mokré alebo suché upratovanie

    Moderné robotické vysávače dokážu nielenže povysávať podlahy kým ste preč ale aj ich poumývať a dokonca zvoliť režim koberca aby sa nezamočil. Robotické vysávače sú primárne určené na vysávanie hladkých typov podláh ale výkonnejšie zvládnu aj koberec s dlhším vlasom, na ktorý však potrebujete aj špeciálnu rotačnú kefu na koberce.
    smart vacuum
    Prídavnou funkciou pre robotické vysávače je mopovanie. Vysávače s touto funkciou disponujú nádobkou na vodu a mopovacou handričkou vďaka čomu vaše podlahy nielen povysáva ale zároveň aj utrie.

    Presnosť pri upratovaní

    Dôležitou vlastnosťou pre dôkladné a efektívne vyčistenie je navigácia a orientácia vysávača v priestore. Inteligentné vysávače sú vybavené množstvom senzorov, ktoré zabraňujú pádom a nárazom.

    Robotické vysávače využívajú dva spôsoby orientácie v priestore a to orientáciu s navigáciou alebo bez navigácie. V prípade, že sa v miestnosti nachádza množstvo prekážok odporúčame ich odstrániť alebo zvoliť robotický vysávač s navigáciou, prípadne funkciou zakázaných zón.

    Robotické vysávače bez navigácie

    Tieto modely sú lacnejšie a ideálne pre menej náročných používateľov, ktorý nemajú v domácnosti množstvo prekážok. Robotické vysávače bez navigácie sa orientujú v priestore pomocou senzorov, ktoré im pomáhajú odhaliť prekážky a zabrániť prípadnému pádu. Nakoľko neobsahujú navigáciu, pohybujú sa po miestnosti náhodne na základe algoritmu a vysávač tak nemá prehľad o tom ktoré miesto upratal. Stáva sa, že niektoré miesta upracú aj dva krát a iné môžu zas vynechať.
    lenovo e1 aplikacia
     

    Robotické vysávače s navigáciou

    Lepšie modely používajú inteligentnejší spôsob orientácie v priestore a to kombináciu navigácie a senzorov. Najčastejšie sa môžete stretnúť s kamerovou, laserovou navigáciou alebo ich kombináciou. Aktuálne najpresnejším spôsobom orientácie v priestore je technológia mapovania SLAM, ktorá vytvára virtuálnu mapu priestoru a vy tak môžete sledovať v aplikácií kde presne sa vysávač nachádza v reálnom čase.
    lenovo t1 aplikacia
    Presné mapovanie zabezpečí výpočet najefektívnejšej trasy a vďaka systematickému pohybu tak vysávač nenaráža do prekážok, uprace rýchlejšie a nevynechá žiaden kút. Niektoré modely robotických vysávačov  s navigáciou ponúkajú nastavenie zakázaných zón a návrat do nabíjacej stanice pri nízkej kapacite batérie alebo po ukončení vysávania. Tieto vysávače preto môžete bez obáv nechať upratovať aj samostatne keď ste napríklad v práci a pomocou aplikácie sledovať kde sa aktuálne nachádzajú a koľko percent zvoleného priestoru bolo upratané.

    Ovládanie

    Moderné robotické vysávače ponúkajú množstvo smart funkcií a ovládanie nieje výnimkou. Základné modely je možné ovládať pomocou diaľkového ovládača v balení ale niektoré aj pomocou jednoduchšej aplikácie pre kontrolu stavu alebo polohy. 
    ovladanie smartfonom
    Lepšie modely ponúkajú viac možností v aplikácií ako: ovládanie, sledovanie aktuálneho stavu a polohy, rozdeľovanie miestností, zakázané zóny alebo virtuálne steny za ktoré vysávač nesmie prejsť, ovládanie hlasom, zónové čistenie a niektoré až 10 máp pre jednoduché naplánovanie čistenia rôznych miestností.

    Údržba

    Robotické vysávače sú ekologickejšie a nenáročné na údržbu. Nepotrebujete žiadne sáčky a stačí vám nádobka na nečistoty , ktorá sa jednoducho vyprázdni a filter, ktorý je potrebné podľa používania vymeniť a pri niektorých modeloch ho stačí iba umyť.

    Vyprázdňovanie

    Zásobník na nečistoty je pri robotických vysávačoch samozrejme menší ako u klasických a pohybuje sa od 0,3 do 0,7 l. Zásobníky do kapacity 0,5 l sú vhodné do menších priestorov a do väčších priestorov preto odporúčame nádobku s kapacitou 0,5 l a viac.

    Vysávače, ktoré ponúkajú funkciu mopovania môžu mať vstavanú  alebo vymeniteľnú nádobku na vodu. Vstavané nádobky bývajú menšie s objemom cca 150 ml čo umožňuje vysávanie a mopovanie zároveň. Väčšie vymeniteľné nádobky, ktoré sa nahradia nádobkou na prach poskytujú objem až do 0,3 l a vysávač tak uprace viac priestoru na jedno naplnenie.

    Novinkou sú robotické vysávače s nádobou na vyprázdňovanie zabudovanou v dokovacej stanici aby ste si po každom vysávaní nemuseli špiniť ruky. Stanica má v sebe klasický sáčok do vysávačov a zmestí sa do nej niekoľko násobne viac nečistôt ako do samotnej nádobky vo vysávači.
    Lenovo T1 Pro Vacuum Cleaner

    Typy kief

    Robotické vysávače sú vybavené dvomi typmi kief. Hlavná kefa je potrebná na dôkladné upratanie rôznych druhov povrchov. Postranné kefy napomáhajú zametať neporiadok z rohov a okolia stien priamo do sacieho otvoru.

    Hlavná kefa zametá nečistoty do sacieho otvoru a môže byť:

    • gumová - slúži na hrubé nečistoty, nezamotávajú sa do nej chlpy a vlasy
    • štetinová - vhodná na koberce, zachytí prach vlasy a chlpy
    • kombinovaná - ideálna na koberce aj tvrdé podlahy

    Pre ideálne upratovanie je potrebné kefu podľa potreby vyčistiť od vlasov a chlpov aby vysávač nestrácal ťah. Niektoré robotické vysávače disponujú aj funkciou samočistiacej hlavnej kefy, ktorá dokáže vlasy rozomlieť a jednoduchšie ich vysať.
    prislusenstvo

    Typ filtra

    Filter vo vysávači zabraňuje rozptýleniu prachu v nádobke späť do miestnosti a čistí vyfukovaný vzduch. Najpoužívanejším filtrom pri robotických vysávačoch je HEPA filter, ktorý zachytí až 99,97 % prachu a drobných čiastočiek s veľkosťou 300 nm a je odporúčaný pre alergikov a ľudí trpiacimi dýchacími ťažkosťami.

    Filter je potrebné raz za čas vymeniť podľa používania každé 3 - 6 mesiace. Niektoré vysávače disponujú umývateľným filtrom, ktorý nieje potreba vyhadzovať čo šetrí peňaženku aj životné prostredie.

    Príslušenstvo ku vysávačom

    Príslušenstvo k robotickým vysávačom ako aj náhradne diely sú voliteľné a dostupné v závislosti od modelovej rady a výrobcu. Medzi najbežnejšie požadované príslušenstvo patrí náhradný filter, náhradné kefy a náhradné mopovacie podložky.


    Pozrite si celú ponuku robotických vysávačov
    Notebooky