Moje konto
Ako vybrať satelitný prijímač ?
V súčasnej dobe dochádza k postupnému vypínaniu satelitného vysielania v SD rozlíšení a mnohí majitelia starších satelitných prijímačov musia riešiť kúpu nového prijímača. V súčasnosti všetky predávané prijímače už spĺňajú podmienky na príjem HD vysielania, niektoré drahšie modely aj 4K vysielania, ktoré však žiadna z našich staníc zatiaľ neponúka.
Už 14.11.2016 dochádza k vypnutiu českých staníc ČT, Prima a Nova, k 31.12.2016 skončia aj slovenské STV, Markíza, Joj, Joj Plus a Wau v štandardnom rozlíšení SD.Veríme, že aj tento článok by Vám mohol pomôcť vyznať sa na trhu so satelitnými prijímačmi. Satelitné prijímače by sme mohli jednoducho rozdeliť do nasledujúcich kategórií.
Skylink Ready prijímače
Najrozšírenejší satelitný operátor na Slovensku certifikuje prijímače pre príjem satelitnej televízie na základe vlastných kritérií. Ak prijímač vyhovuje, dostane certifikát Skylink Ready. Aktuálne je to špecifikácia 1.5, zoznam prijímačov Skylink Ready nájdete na webe Skylinku.Najväčšou výhodou Skylink Ready prijímačov je automatické ladenie a usporiadanie kanálov (FastScan), preladenie prijímača a jednoduché ovládanie. Čítajú všetky aktuálne používané karty typu ICE, Irdeto aj M7. Skylink garantuje správnu funkčnosť svojich kariet len v týchto prijímačoch. Určené sú hlavne pre užívateľov, ktorí potrebujú len sledovať televíziu a nezaoberať sa doplnkovými funkciami, prelaďovaním a podobne.
Aktuálne sú to napríklad aj Amiko SHD-8550 IR, Zircon Jazz, Optibox Minizebra Irdeto SE a iné.
Prijímače s UNI čítačkou
Veľmi populárne sú aj prijímače s UNI čítačkou. Nie sú síce označené ako Skylink Ready, ale ich súčasné UNI čítačky čítajú aj karty Skylink, freeSat (UPC), karty RTVS, Plustelka. Niekedy je nutné aktualizovať software v prijímači na aktuálny, ak by prišlo k zmene vysielateľa. Tieto čítačky vedia čítať karty typu ICE, Irdeto, ale nevedia čítať nové karty Skylinku typu M7.Niektoré modely majú aj CI slot na doplnenie modulu, v ktorom je potom možné čítať aj karty typu M7 (je potrebný Skylink Ready modul, napr. Smit Skylink Ready), čím sa vlastne stávajú Skylink Ready. Výhodou týchto prijímačov sú väčšie možnosti nastavenia, rôzne doplnkové funkcie (Youtube, počasie, IPTV a rôzne doplnky) a často aj prívetivejšie ovládanie prípadne aj nižšia cena.
Populárne sú v tomto segmente najmä prijímače AB Cryptobox a prijímače značky Amiko. Prijímače AB Cryptobox po aktualizácii na najnovší firmware dokonca majú funkciu automatického preladenia FastScan, ktoré je však potrebné zapnúť v menu prístroja.
Linuxové prijímače
Pre pokročilejších a náročnejších užívateľov sú určené linuxové prijímače. Vynikajú krajším obrazom, rýchlejšími procesormi, rýchlejším prepínaním programov a množstvom pluginov, ktoré rozširujú možnosti prijímača o rôzne funkcie. Veľmi populárne sú napr. Archív CZ/SK, kde sú internetové archívy televízií, plugin CSFD – hodnotenia a popis vysielaného programu na základe internetového servera CSFD, grafické ikony (picony) pri staniciach a podobne. Umožňujú zvoliť si rôzne formy zobrazenia menu (skiny), nastavenie ovládania podľa priorít používateľa, stream vysielaného programu cez sieť, alebo telefón a tablet.Nastavenie týchto prijímačov pre neskúsených užívateľov je pomerne náročné a je nutné si naštudovať problematiku nastavenia linuxových prijímačov napr. na internetových fórach. Na nastavenie je často potrebný aj počítač, ideálne aj s internetovým pripojením prijímača. Medzi najpopulárnejšie prijímače patria v tejto kategórii prijímače značky Formuler, VU+ a Dreambox.
Väčšina prijímačov umožňuje pripojenie externého harddisku, alebo USB kľúča na nahrávanie programov, alebo timeshift (pretočenie späť, alebo pozastavenie aktuálne vysielaného programu), či prehrávanie fotiek alebo videa.
Pri Skylink Ready a prijímačoch s UNI čítačkou je možno nahraté programy prehrávať len v danom prijímači, pri linux prijímačoch je možné nahrávky prehrávať a upravovať aj v PC, nakoľko sú nekódované.
Ak budete mať nejaké otázky ohľadne satelitných prijímačov, kontaktujte prosím nášho obchodníka Vladimíra Janigu, ktorý má na starosti satelitnú techniku: janiga.vladimir@datacomp.sk.