INFOLINKA0850 100 200

(9:00-18:00)

0
0,00

Košík

  Ako vybrať správny dron

  Dron alebo UAV (z anglického Unmanned Aerial Vehicle) je lietadlo bez posádky, ktoré sa môže ovládať na diaľku, alebo pomocou naprogramovaných letových plánov a režimov. Bezpilotné lietadla sa používajú v armáde, poľnohospodárstve, priemysle, pre natáčanie videí, filmov a stále viac aj ako hobby pre nadšencov lietania.

  Bežné drony lietajú pomocou 4 rotorov so 4 vrtuľami, v tomto prípade hovoríme o kvadrokoptérach. Pre stabilnejší let a snímanie krajiny napr. v poľnohospodárstve, priemysle alebo vo filmovej branži, si svoje uplatnenie nájdu 6-vrtuľové (hexakoptéry) a 8-vrtuľové drony (oktokoptéry). Zábery z takýchto dronov sú stabilnejšie a v prípade poruchy jedného z rotorov, môže dron bez problémov pokračovať v snímaní krajiny alebo bezpečne pristáť.

  S dronmi si užijete pohľad na krajinu z výšky hoci aj každý deň.

   

  Ďaľším rozdielovým parametrom je prítomnosť kamery. V našej ponuke nájdete drony bez kamery a drony s kamerou. Drahšie modely s kamerou umožňujú sledovať online zábery z kamery na displeji vysielača alebo na smartfóne (funkcia FPV).

  Čo je dobré všímať si pred kúpou dronu?


  Ak to s lietaním, či fotografovaním alebo natáčaním videa z výšok myslíte vážne, určite sa zamerajte na tieto najdôležitejšie parametre:

  Ovládanie
  Drony viete ovládať špeciálnymi vysielačmi s joystickmi a ďalšími tlačidlami. Pri drahších modeloch sa môžeme stretnúť aj s vysielačmi s dotykovým displejom. Veľa diaľkových ovládačov je možné pripojiť k inteligentným telefónom alebo tabletom pomocou kábla pribaleného pri konkrétnom modeli (micro USB, USB - C, Lightening).


  Drony s FPV (z anglickeho First Person View – z pohľadu prvej osoby) umožňujú sledovať online zábery z kamery na displeji vysielača alebo na smartfóne. Takéto modely majú v ponuke značky ako SYMA, YUENEEC a DJI.

  Na obrázku nižšie je možné vidieť FPV v praxi:

  Dosah ovládača

  Ide o podstatný parameter pri výbere drona. Dosah základných modelov ovládaných iba cez bluetooth pomocou smartfónu a tabletu sa pohybuje rádovo v desiatkach metrov. Mnohé drony komunikujú cez Wi-Fi, vtedy dron odletí od ovládača aj na niekoľko 100 metrov. Napr. značka DJI pre komunikáciu ovládača s dronom nepoužíva bežnú Wi-Fi, ale  technológiu Light Bridge, s ktorou je možné ovládať dron aj na 3 - 5 km, bez oslabenia alebo straty signálu, čo pri beznej Wi-Fi alebo bluetooth zaručené nie je.

  Dĺžka letu

  V dronoch sa používajú batérie typu Li-Ion (lítium-iónový článok) a Li-Pol (lithium-polymérový článok) rôznej kvality a kapacity. Najmenšie a amatérske drony vďaka batériám vydržia vo vzduchu 6 - 10 min. Drahšie modely (Phantom alebo Mavic Pro a Mavic Pro 2 znacky DJI) s vyššou kapacitou, vydržia vo vzduchu oveľa dlhšie od cca 16 minút až po 29 - 35 minút.
   

  Vyberte si svojho sprievodcu oblakmi a zážitkami z našej širokej ponuky dronov.

  Kamera

  Väčšina dronov je vybavená kamerami schopnými zaznamenať obraz z výšky v rôznej kvalite od 640x480 Mpix cez full HD, až po rozlíšenie 4K, takže kvalita záznamov z dronov môže byť v rozmedzí od výstupov pre amatérskych fotografov, ako až po profesionálnych filmárov.
  Ak chcete dosiahnuť čo najvyššiu kvalitu filmových záberov určite siahnite po modeloch, ktoré sú vybavené trojosím stabilizačným závesom – gimbalom, vďaka ktorému sa môže kamera automaticky vyvažovať nezávisle na náklonoch dronu a tiež tlmí vibrácie.

  Prítomnosť GPS

  Tento dôležitý parameter určuje lokalizáciu dronu k mape terénu, ako aj udáva informáciu pilotovi o aktuálnej polohe dronu. Automatické gyroskopy sú schopné udržať výšku, dron ale potrebuje aj nástroje pre udržanie miesta v horizontálnej rovine, aby necestoval vo vzduchu aj bez vášho pričinenia. Preto je vysoko cenená prítomnosť GPS čipu.
  Pomôckou pre bezpečný let dronu sú aj rôzne systémy založené na kamerách a sonaroch, ktoré nájdu uplatnenie aj pri strate signálu – je dobré mať nastavené, aby sa dron vrátil na miesto štartu, ak stratí spojenie.

  Cena

  Ak ste už rozhodnutí, koľko peňazí ste ochotní minúť na zakúpenie dronu, nezabudnite do celkovej vstupnej investície do kúpy dronu započítať aj náklady na príslušenstvo. Základné príslušenstvo, ktoré je súčasťou balenia zakúpeného dronu nie je často postačujúce.

  V každom prípade budete potrebovať batoh. Dron aj s odmontovanými rotormi je pomerne veľký a nedá sa transportovať voľne v batohu. Drahšie drony si nadštandardnú starostlivosť určite zaslúžia. Do príslušenstva môžete zaradiť ak ochranné konštrukcie k vrtuľkám, náhradne batérie alebo rôzne optické filtre.

  Drony do 200€

  Drony v tejto cenovej kategórii môžu výborne lietať, ale ich dosah je obmedzený a veľmi často chýba aj kamera; doba letu sa počíta v počte jednotiek - minút

  Drony do 650€

  Drony, s ktorými môžete podniknúť svoje prvé seriózne pokusy o natáčanie; väčšina dronov z tejto kategórie už obsahuje kameru vrátane obmedzenej stabilizácie

  Drony do 1800€

  Tieto drony sú už poloprofesionálne; často už aj s prítomnosťou GPS lokalizácie; natočíte s nimi videá vo vysokej kvalite; výdrž batérie pri týchto modeloch je od 20 - 30 minút; dĺžka jedného nabitia batérie trvá max. 40 minút, avšak pre zachytávanie záberov bez čakania na nabitie batérie slúžia náhradné batérie

  V našej ponuke na webe datacomp.sk nájdete ponuku dronov viacerých výrobcov. V pomere cena a kvalita sú však najlepšie drony od výrobcu DJI.

  Ponuka dronov
  Notebooky