INFOLINKA0850 100 200

(9:00-18:00)

0
0,00

Košík

  Ako vybrať VR okuliare pre virtuálnu realitu

  Okuliare na virtuálnu realitu (VR) sú zariadenia navrhnuté tak, aby poskytovali používateľom interaktívny a imerzívny zážitok v digitálnom virtuálnom prostredí. Virtuálna realita môže byť pútavým spôsobom, ako vstúpiť do pútavých virtuálnych svetov, aj keď je to stále nova technológia, ktorá má ďaleko od toho, aby si ju kúpila „väčšina ľudí.
  Myslíme si, že Meta (predtým Oculus) Quest 2 je najlepšia náhlavná súprava pre väčšinu ľudí, pretože sa najjednoduchšie používa a ponúka prístup k najširšej škále hier a zážitkov. Tieto okuliare kombinujú pokročilú displejovú technológiu, senzory pohybu a zvukové výstupy, aby vytvorili dojem, že sa nachádzate v inom svete alebo prostredí.

  Čo je virtuálna realita

  VR je skratka pre virtuálnu realitu, je to interaktívna simulácia alebo reprezentácia virtuálneho prostredia, ktoré vám umožňuje zažiť virtuálne 3D prostredie, ako keby ste v ňom boli fyzicky prítomní. Cieľom virtuálnej reality je ponúknuť používateľom pohlcujúci a realistický zážitok.

  Virtuálna realita využíva pokročilé displeje, senzory pohybu, zvukové efekty a iné technológie na vytvorenie ilúzie, že sa používateľ nachádza v inom mieste alebo prostredí, ktoré nie je skutočné. Používateľ nosí špeciálne okuliare, ktoré zobrazujú virtuálny svet priamo pred jeho očami.

  VR okuliare možno rozdeliť do dvoch kategórií. Prvým je kde headset, musíte pripojiť k hernej platforme, zvyčajne k počítaču alebo hernej konzole. Ďalším typom sú samostatné náhlavné súpravy, kde samotné náhlavné súpravy spravia všetko spracovanie a na fungovanie si nevyžadujú ďalšie zariadenia.
  VR sa využíva v rôznych oblastiach, vrátane herného priemyslu, vzdelávania, simulácií, architektúry, medicíny a mnohých ďalších. Poskytuje možnosť prežívať a skúmať virtuálne prostredia a situácie, ktoré by inak boli ťažko dostupné alebo nebezpečné v reálnom svete.

  Okuliare sa nasadzujú na hlavu a obraz sa zobrazuje priamo pred očami. Niektoré VR okuliare majú aj zabudované reproduktory alebo umožňujú pripojenie slúchadiel, aby poskytovali priestorový zvuk a zlepšili zážitok.

  Ako funguje VR

  Na jednej strane používateľ vytvára VR 3D prostredie a na druhej strane ich zažíva alebo skúma pomocou vhodných zariadení, ako sú napríklad VR headsety. Niektoré zariadenia, ako napríklad ovládače, umožňujú používateľovi ovládať a skúmať obsah.
  ako funguje VR

  Kompatibilita

  Prvá vec, ktorú je potrebné zvážiť, je kompatibilita VR headsetu s počítačom alebo hernou konzolou. Niektoré náhlavné súpravy VR sú kompatibilné iba s konkrétnym hardvérom, takže je dôležité zabezpečiť, aby bola náhlavná súprava VR, ktorú si vyberiete, kompatibilná s vaším zariadením.

  Zorné pole (FOV)

  Zorné pole (FOV) označuje rozsah vizuálneho zobrazenia, ktoré môžete vidieť cez náhlavnú súpravu. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššie FOV, tým lepšie.

  Rozlíšenie displeja

  Rozlíšenie displeja je počet pixelov na obrazovke, ktoré vytvárajú obraz. Keďže vaše oči budú veľmi blízko displeja, na displeji s nízkym rozlíšením si všimnete jednotlivé pixely. Vyššie rozlíšenie poskytne detailnejší a jasnejší obraz, výsledkom čoho bude lepší zážitok z VR. Taktiež je potrebné brať do úvahy aj vyššiu obnovovaciu frekvenciu pre plynulejší zážitok zo sledovania. Odporúčame aspoň 90 Hz, pretože nižšie obnovovacie frekvencie môžu spôsobiť nevoľnosť a závraty.

  Zvuk

  Zvuk je základnou súčasťou zážitku z VR, pretože poskytuje zvukové efekty, ktoré umocňujú pohlcujúci zážitok. Slúchadlá VR môžu mať buď vstavaný zvuk, alebo podporujú externé slúchadlá.

  Hry, softvér a zábava

  Hoci je VR synonymom pre hry, môžete nájsť softvér pre všetky druhy vzdelávania, nehnuteľností, cestovného ruchu a online nakupovania. Turistika je obzvlášť zábavná, pretože VR vám umožňuje „cestovať“ na iné miesto bez toho, aby ste opustili svoj domov.
  Na internete je slušný podiel 360° videa. YouTube je len jedna populárna služba, ktorá podporuje VR, a väčšina náhlavných súprav má svoje vlastné 360° video knižnice. Ak je vaším najväčším záujmom cena, Meta Quest 2 stále ponúka najlepšiu hodnotu vo VR: úplne bezdrôtový zážitok s prístupom k veľkej knižnici fantastických hier. Dá sa pripojiť aj k PC a hrať hry, ako je  Half-Life: Alyx , alebo spúšťať rôzne PC VR aplikácie. V cene získate prispôsobiteľnú platformu VR, ktorá podporuje viac ako 1 300 hier a aplikácií. 

  Meta Quest 2 využíva výkonný procesor, veľkorysú vstavanú pamäť RAM a špičkovú optiku na napájanie množstva špičkových hier. A náhlavná súprava ponúka prekvapivé množstvo prispôsobení – od popruhov na hlavu až po skutočnú konfiguráciu.

  Meta Quest 3 nadväzuje na najlepšiu náhlavnú súpravu VR typu všetko-v-jednom. V spojení s rastúcou hernou knižnicou (nehovoriac o sociálnej komunite, ktorá je s ňou spojená), ide o najlepšiu náhlavnú súpravu VR, ktorú nájdete za cenu – bez potreby káblov.

  Meta Quest Pro je ľahší, elegantnejší a výkonnejší, čo spoločnosť doteraz uviedla na trh. A má v rukáve množstvo trikov vrátane senzorov v ovládačoch pre vylepšené sledovanie očí a tváre. Meta Quest Pro umožňuje užívateľovi v reálnom svete vstúpiť do krajiny snov s vysokým rozlíšením, ktorá je nádherne neuveriteľná.

  Ako vybrať správne okuliare na virtuálnu realitu?


  Platforma: existuje niekoľko rôznych platforiem VR, ako napríklad Oculus Rift, HTC Vive, PlayStation VR a ďalšie. Každá z týchto platforiem má svoje vlastné okuliare a kompatibilné zariadenia. Vyberte si takú platformu, ktorá je najviac kompatibilná s vašimi požiadavkami a preferenciami.
  • Kvalita obrazu: kvalita obrazu je dôležitým faktorom pri výbere VR okuliarov. Vyššie rozlíšenie, širšia uhlopriečka obrazovky a vyššie obnovovacie frekvencie poskytujú lepšie vizuálne zážitky. Skúste si vyskúšať rôzne okuliare a zvážte, ktoré z nich vám poskytujú najostrejší a najrealistickejší obraz.
  • Pohodlie: to je kľúčovým faktorom, pretože využívanie VR okuliarov môže trvať dlhšie obdobie. Skúste si vyskúšať rôzne typy okuliarov, aby ste našli také, ktoré vám dobre sedia na hlave a nevyvolávajú prílišné nepohodlie alebo napätie.
  • Ovládanie: niektoré VR okuliare majú ovládače, ktoré umožňujú interakciu s virtuálnym prostredím. Vyskúšajte si všetky typy ovládania, aby ste zistili, ktoré najviac vyhovuje vám.
  • Dostupnosť obsahu: pred zakúpením okuliarov zvážte aj dostupnosť a rozmanitosť obsahu. Niektoré platformy majú širší výber hier a aplikácií, zatiaľ čo iné môžu byť obmedzenejšie.
  • Cena: tá je samozrejme dôležitým faktorom pri rozhodovaní. VR okuliare majú rôzne cenové rozpätia a je dôležité nájsť rovnováhu medzi cenou a požadovanými funkciami.

  Kto vyrába okuliare pre virtuálnu realitu

  • Meta vyrába populárne okuliare Meta Quest 2, Meta Quest 3, Meta Quest Pro
  • Apple len nedávno predstail svoju náhlavnú súpravu Vision Pro, ktorá kombinuje virtuálnu VR a rozšírenú realitu AR.
  • HTC vytvorilo okuliare HTC Vive a ich varianty, ako napríklad HTC Vive Pro. Tieto okuliare sú široko používané a populárne medzi hráčmi a profesionálnymi užívateľmi.
  • Sony vyrába okuliare PlayStation VR pre hernú konzolu PlayStation. Tieto okuliare sú optimalizované pre použitie s PlayStation a majú silnú základňu hier.
  • Valve spolupracovalo s HTC na vývoji okuliarov HTC Vive a tiež vyvinulo vlastné okuliare Valve Index, ktoré sú známe svojou vysokou kvalitou a pokročilými funkciami. Vďaka dokonale plynulej snímkovej frekvencii až 144 Hz si môžete vychutnať najrôznejšie tituly pre virtuálnu realitu s počítačom, ako napríklad Elite Dangerous, Beat Saber, Fallout VR a Project Cars 2. 
  Kto vyrába okuliare pre virtuálnu realitu

  Bezpečnostné riziká

  Používanie VR v digitálnom prostredí vyžaduje pohyb a interakciu, čo môže zvýšiť riziko úrazov. Pri pohybe v reálnom svete je dôležité byť opatrný, aby nedošlo k nárazom na prekážky alebo pádom. Tiež je dôležité sa uistiť, že prostredie je bezpečné a dobre osvetlené, aby sa minimalizovalo riziko úrazu.

  Aktuálne je Meta Quest 2 najdostupnejším spôsobom hrania VR hier.

  Zobraziť ponuku VR okuliarov

  Notebooky