INFOLINKA0850 100 200

(9:00-18:00)

0
0,00

Košík

    Ako vybrať základnú dosku pre počítač

    Základná doska je hlavným komponentom počítača, ktorá slúži ako centrálna platforma pre pripojenie a komunikáciu medzi rôznymi hardvérovými súčasťami. Je to doska s integrovanými obvodmi a konektormi, ktorá umožňuje inštaláciu ďalších komponentov. Ako vybrať tú správnu základnú dosku pre počítač?
    Ako vybrať základnú dosku pre počítač
    Ak si chcete zostaviť vlastný počítač alebo si kúpiť vopred zostavený počítač, ktorý budete chcieť neskôr rozšíriť alebo upgradovať, potom je tu jeden komponent, ktorý poslúži ako jeho základ. Tým komponentom je  základná doska a je to základný kúsok vašej novej PC skladačky. 

    Čo je základná doska?

    Základná doska je doska s plošnými spojmi (PCB), ktorá vytvára akúsi chrbticu umožňujúcu komunikáciu rôznych komponentov a ktorá poskytuje rôzne konektory pre komponenty, ako je centrálna procesorová jednotka (CPU), grafická jednotka (GPU), pamäť (RAM), ktorá im umožňuje vzájomnú komunikáciu pomocou systémových zberníc, ako sú PCI Express, SATA, USB a ďalšie.
    Čo je základná doskaPri pohľade na základnú dosku zhora nadol uvidíte zbierku obvodov, tranzistorov, kondenzátorov, slotov, konektorov, chladičov a ďalších, ktoré sa kombinujú na smerovanie signálov a napájania do celého počítača a umožňujú vám zapojiť všetky požadované komponenty.

    Pri rozhodovaní o správnej základnej doske sa budete chcieť uistiť, že spĺňa vaše potreby dnes ale aj do budúcna. Ak viete, že nebudete chcieť upgradovať svoj počítač nad rámec jeho pôvodnej konfigurácie, potom si môžete vybrať základnú dosku, ktorá poskytuje presne to, čo potrebujete na uvedenie do prevádzky. Ale ak si myslíte, že časom chcete svoj počítač vylepšiť, potom sa uistite, či vaša základná doska bude podporovať vaše potreby pre upgrade.

    Je jedným z kľúčových faktorov, ktorý ovplyvňuje výkon a funkčnosť počítača. Je dôležité vybrať základnú dosku, ktorá je kompatibilná s ostatnými komponentmi a ktorá ponúka požadované funkcie a rozšíriteľnosť.

    Čo všetko sa pripája na základnú dosku počítača?

    • Procesor (CPU)
    • Pamäť RAM
    • Grafická karta (GPU)
    • Pevný disk (HDD alebo SSD)
    • Zdroj
    • Periférne zariadenia
    • Rozširovacie karty
    Niekoľko tipov, podľa ktorých sa orientovať pri výbere základnej dosky

    Formáty základnej dosky

    Základné dosky sa vyrábajú v rôznych veľkostiach, čo znamená, že máte určitú flexibilitu pri zostavovaní počítača tak, aby zapadol do vášho prostredia. Existujú rôzne formáty základných dosiek, ako sú ATX, Micro-ATX, Mini-ITX a ďalšie. Musíte vybrať základnú dosku, ktorá je kompatibilná s veľkosťou skrine, do ktorej ju chcete inštalovať.

     

    Asus Zen AiO ASUS Everyday AiO ExpertCenter AiO
    Základne dosky ATX Základne dosky Micro-ATX Základne dosky Mini-ITX

    Ak máte dostatok priestoru, možno budete chcieť použiť vežovú skrinku plnej veľkosti, zatiaľ čo ak staviate počítač domáceho kina (HTPC), ktorý má byť umiestnený pod televízorom v rodinnej izbe, pravdepodobne budete chcieť oveľa menší PC. To je dôvod, prečo sa základné dosky dodávajú v rôznych veľkostiach alebo tvarových faktoroch a tieto štandardy definujú nielen veľkosť základnej dosky, ale aj to, koľko rôznych komponentov majú tendenciu podporovať.

    Vo všeobecnosti platí, že čím väčšia je fyzická veľkosť základnej dosky, tým viac komponentov bude podporovať. Nie všetky skrinky podporujú všetky tvarové faktory, a preto sa budete musieť uistiť, že vaša základná doska a skrinka zodpovedá tomu čo chcete.

    Pätice základnej dosky

    Ako prvé rozhodnutie, ktoré musíte urobiť, je, aký procesor chcete použiť ako mozog vášho počítača. To znamená vybrať si procesor medzi dvoma spoločnosťami:  Intel  a  AMD. Procesor sa zapája do pätice základnej dosky. Pokiaľ máte základnú dosku s procesorom Intel, určite do nej nezapojíte procesor AMD.

    Intel sockety

    socket Intel 1700

    Zakladné dosky so socketom Intel 1700 sú určené pre procesory 12. generácie Intel Core. Tieto dosky ponúkajú vysoký výkon, stabilitu a kompatibilitu s najnovšími technológiami. Niektoré z hlavných vlastností týchto dosiek sú podpora pamätí DDR5, rozhranie PCIe 5.0, integrovaná sieťová karta Intel Wi-Fi 6E a podpora Thunderbolt 4.

    socket Intel 1200

    Zakladné dosky so socketom Intel 1200 sú určené pre procesory Intel Core 10. a 11. generácie. Tieto dosky ponúkajú vysoký výkon, stabilitu a kompatibilitu s najnovšími technológiami, ako sú PCIe 4.0, Thunderbolt 4, Wi-Fi 6 a RGB osvetlenie. Zakladné dosky so socketom Intel 1200 sa delia na rôzne čipové sady, ako sú Z590, B560, H510 a iné, ktoré sa líšia v možnostiach pretaktovania, počte rozhraní a cene.
     

    AMD sockety

    socket AMD AM5

    Zakladné dosky so socketom AMD AM5 sú novým štandardom pre procesory AMD Ryzen 7000. Tieto dosky podporujú pamäte DDR5, rozhranie PCI Express 5.0 a nové čipsety X670 a B650. AMD AM5 ponúka vysoký výkon, stabilitu a kompatibilitu s najnovšími technológiam

    socket AMD AM4

    Zakladné dosky so socketom AMD AM4 sú určené pre procesory AMD Ryzen 3., 4. a 5. generácie. Tieto dosky ponúkajú vysoký výkon, stabilitu a kompatibilitu s najnovšími technológiami, ako je PCI Express 4.0, USB 3.2 Gen 2, M.2 a RGB podsvietenie. Na trhu existuje viacero čipových sád pre základné dosky so socketom AMD AM4, ako napríklad X570, B550, A520 alebo B450


    podpora GPU na zakladnej doske
    Chipset základnej dosky

    Chipset je súbor integrovaných obvodov, ktoré sa nachádzajú na zakladnej doske počítača. Chipset zabezpečuje komunikáciu medzi rôznymi zložkami systému, ako sú procesor, pamäť, grafická karta a ďalšie periférie. Chipset je dôležitý pre správne fungovanie počítača, pretože ovplyvňuje jeho výkon, stabilitu a kompatibilitu.

    Pri výbere chipsetu základnej dosky je dôležité zvážiť vaše potreby a požiadavky na výkon, konektivitu a rozšíriteľnosť vášho počítača. Z pravidla výšia verzia chipsetu ponuka viac možnosť pri doske.

    Najnovšie AMD chipsety


    - AMD X570 Chipset je určený pre nadšencov, ktorí chcú mať plnú kontrolu nad svojím systémom a využiť maximálnu šírku pásma PCIe®4.0 pre dve grafické karty.

    - AMD B550 Chipset je ideálny pre používateľov, ktorí ocenia flexibilitu, možnosť pretaktovania a PCIe® 4.0 pre NVMe a grafické karty.

    - AMD A520 Chipset je základný chipset, ktorý poskytuje stabilnú a spoľahlivú platformu pre bežné domáce a kancelárske počítače.

    Najnovšie Intel chipsety

    - Intel Z790 chipset  je určený pre procesory 13. generácie Alder Lake. Tieto dosky ponúkajú vysoký výkon, podporu pamätí DDR5 a PCIe 5.0, a širokú škálu funkcií pre nadšencov a hráčov. Z790 je najvyšší model v ponuke Intelu, ktorý umožňuje pretaktovanie procesora a pamätí.

    - Intel B760 chipset  podporuje pamäte DDR4 alebo DDR5, závisí od konkrétneho modelu. Základné dosky Intel s chipsetom B760 majú rôzne formáty, ako ATX, mATX alebo mITX, a ponúkajú rôzne funkcie, ako napríklad PCIe 5.0, M.2 sloty, USB 3.2 Gen 2, Bluetooth, HDMI, DisplayPort a ďalšie.

    Podpora GPU

    Všetky počítače potrebujú spôsob na výstup informácií vo vizuálnom formáte. Zjednodušene povedané - zobrazovanie na monitore. Komponent, ktorý vykonáva túto funkciu v počítači, je grafická karta ktorá može byť integrovaná v procesore alebo ako samostatná karta ktorá sa zapája do PCIE slotu.
    podpora GPU na zakladnej doskeAk potrebujete výkonnejšiu GPU, či už na hranie hier, alebo na náročnejšie aplikácie, ako je úprava videa, ktorá dokáže využiť GPU na rýchlejšie spracovanie, potom budete pravdepodobne potrebovať samostatnú grafickú kartu. V prípade kancelárskeho PC stačí aj grafická karta integrovaná v procesore. Avšak aj je karta integrovaná v procesore, konektory pre pripojenie monitora závisia od modelu dosky. Samostatná grafická karta ma vlastne video výstupy pre pripojenie monitora

    Pamäťové moduly RAM

    Váš procesor potrebuje niekde ukladať informácie, keď je váš počítač zapnutý a funguje. Hovorí sa tomu „Random Access Memorya“ alebo RAM. Dnes sú počítače bežne vybavené najmenej 4 GB RAM. Koľko pamäte RAM potrebujete pre svoj vlastný počítač, závisí od toho, ako ju plánujete používať. 8 GB RAM je zvyčajne bežné odporúčanie pre väčšinu používateľov, pričom 16 alebo viac GB je dobrou voľbou pre náročnejších používateľov.
    podpora RAM na zakladnej doskeDnešná pamäť RAM sa pripája k základnej doske prostredníctvom obdĺžnikového slotu, ktorý je pomenovaný podľa typu pamäte RAM, ktorá sa dnes používa: duálny in-line pamäťový modul (DIMM). Počet slotov DIMM na základnej doske určuje, koľko pamäte RAM môžete pridať a najčastejšie sa pohybuje od dvoch do ôsmich slotov. Naraz môžete pridať jeden modul RAM, ale najlepší výkon získate, keď nainštalujete pamäť RAM v pároch.

    Porovnanie najbežnejších typov pamätí RAM (DDR3, DDR4, DDR5)

    - DDR: Double Data Rate, prvá generácia RAM, ktorá používa dvojitú rýchlosť prenosu dát. DDR má maximálnu rýchlosť 400 MHz a maximálnu kapacitu 4 GB.
    - DDR2: Double Data Rate 2, druhá generácia RAM, ktorá je rýchlejšia a úspornejšia ako DDR. DDR2 má maximálnu rýchlosť 1066 MHz a maximálnu kapacitu 16 GB.
    - DDR3: Double Data Rate 3, tretia generácia RAM, ktorá je ešte rýchlejšia a úspornejšia ako DDR2. DDR3 má maximálnu rýchlosť 2133 MHz a maximálnu kapacitu 128 GB.
    - DDR4: Double Data Rate 4, štvrtá generácia RAM, ktorá je najnovšia a najvýkonnejšia. DDR4 má maximálnu rýchlosť 3200 MHz a maximálnu kapacitu 512 GB.
    - DDR5: Double Data Rate 5 pre PC je nový štandard pamäte DDR5, ktorý ponúka vyššiu rýchlosť, kapacitu a efektivitu ako predchádzajúci DDR4. napr. Kingston FURY Renegade DDR5 s rýchlosťou až 7200 MHz obsahuje prémiové komponenty ručne vyladené inžiniermi, ktoré sú prísne testované na kompatibilitu.

    Podpora úložiska

    Ak chcete počítač používať, budete potrebovať miesto na uloženie operačného systému, aplikácií a údajov. Dnes to znamená vybrať si medzi pevným diskom (HDD) s rotujúcimi platňami, ktoré ukladajú údaje, a pevnými diskami (SSD), ktoré ukladajú údaje do oveľa rýchlejšej pamäte flash.
    podpora úložiska na zakladnej doskeČoraz bežnejším typom pripojenia úložiska je NVM Express alebo NVMe, ktoré sa pripája cez zbernicu PCIe. Toto je novší protokol, ktorý ponúka zvýšenú šírku pásma, nižší výkon, nižšiu latenciu a ďalšie výhody. Bežné NVMe SSD disky dnes dokážu poskytnúť teoretickú rýchlosť cez 8 GB/s čítanie a 7 GB/s zápis. Disky NVMe SSD sa dodávajú v dvoch formách, karty, ktoré sa zapájajú do slotov PCIe, a kompaktné verzie, ktoré sa pripájajú k pripojeniam M.2.

    Podpora PCIe

    Základné dosky môžu okrem CPU pripojiť rôzne komponenty vrátane grafických kariet, zvukových kariet, sieťových kariet, úložných zariadení a pripojenie mnohých ďalších komponentov. V priebehu rokov existovalo mnoho druhov rozširujúcich portov, ale našťastie sa veci oveľa zjednodušili. Dnes sa budete primárne zaoberať portami Peripheral Component Interconnect Express (PCIe), pričom niektoré základné dosky obsahujú aj PCI sloty pre staršie zariadenia.
    podpora PCIe na zakladnej doske
    PCIe je najdôležitejší port a ten, ktorý dnes použijete na pripojenie väčšiny komponentov. K dispozícii sú štyri veľkosti slotov PCIe a najnovší bežne používaný štandard je PCIe 4.0, ktorý je dostupný na najnovších doskách kompatibilných s Ryzen a Intel Alder Lake. Tieto štyri veľkosti určujú možnosti pripojenia – musíte sa uistiť, že máte dostatok slotov a že majú správnu veľkosť, pre pripojenie súčastných a budúcich komponentov.

    Interné a externé konektory na základnej doske

    Interné

    Interne konektory základnej dosky sú rozhrania, ktoré umožňujú pripojenie rôznych komponentov a zariadení k základnej doske. Niektoré z nich sú napríklad konektory pre napájanie, ventilátory, USB, audio, SATA, PCI Express a ďalšie. Interne konektory základnej dosky sa líšia podľa typu a štandardu základnej dosky, ako aj podľa výrobcu a modelu komponentov a zariadení. Pre správne fungovanie počítača je dôležité, aby boli interne konektory základnej dosky správne zapojené a kompatibilné so zvyškom systému.

    USB konektory
    - USB 2.0 (9-pin), USB 3.2 Gen1 (19-pin), USB 3.2 Gen2 (20-pin)

    RGB konektory
    - 4pin (12V), 3pin (5V)

    Konektory pre ventilátory
    - 3pin, 4 pin (PWM) - podporuje reguláciu otáčok

    Konektory predného panelu
    - HDD LED, Reset, Power, Power LED, HD Audio

    Externé

    Konektory základnej dosky zadného panela slúžia na pripojenie rôznych zariadení a periférií k počítaču. Základná doska má obvykle konektory pre napájanie, USB, audio, video, sieťový kábel, klávesnicu, myš a ďalšie. Tieto konektory sú umiestnené na zadnej strane počítačovej skrine a sú označené farbami alebo symbolmi podľa ich funkcie a umožňujú komunikáciu medzi počítačom a externými zariadeniami.

    Video výstupy
    - HDMI, DVI, DisplayPort, VGA, Thunderbolt, USB4

    USB výstupy
    - USB3.2 Gen 1, USB 3.2 Gen 2, USB 3.2 Gen 2×2, USB4 tieto pripojenia využívajú USB- Type A alebo Type C konektor

    Audio výstupy
    - 3,5mm konektory, opticky Toslink konektor

    Sietové konektory
    - Ethernet pripojenie  (1000 Mbit, 2500Mbit, 10G),  Konektory pre pripojenie externej Wi-fi antény
     

     podpora portov na zakladnej doske

    Výrobcovia základných dosiek

    Teraz ak viete, aký druh základnej dosky potrebujete pre zostaveného počítača, mali by ste sa zamyslieť nad jeho výrobcom. Z najznámejších výrobcov základných dosiek sú ASUS, Gigabyte, MSI a ASRock. Základné dosky od týchto spoločností, ako aj od iných, si môžete pozrieť v sekcii - PC komponenty

    5 dôvodov, prečo si navrhnúť PC na mieru

    Prispôsobenie a flexibilita: keď si navrhujete počítač sami, máte úplnú kontrolu nad výberom každého komponentu. Môžete si vybrať presne tie komponenty, ktoré vyhovujú vašim potrebám a požiadavkám

    Kvalita komponentov: pri zostavovaní vlastného počítača môžete sa rozhodnúť pre vyššiu kvalitu jednotlivých komponentov, čo môže zaručiť lepšiu spoľahlivosť a dlhšiu životnosť vášho systému. Pri hotových počítačoch nie vždy máte kontrolu nad kvalitou každého komponentu

    Náklady: v niektorých prípadoch môže byť lacnejšie zostaviť si vlastný počítač. Keď si sami vyberáte komponenty, môžete hľadať najlepšie ceny a využiť ponuky alebo zľavy. Tiež môžete presne určiť, koľko chcete investovať do jednotlivých komponentov

    Skúsenosti a vzdelávanie: Navrhovanie vlastného počítača je vzdelávacím procesom. Môžete získať znalosti o fungovaní jednotlivých komponentov. Tieto skúsenosti vám môžu byť užitočné pri budúcom upgradovaní alebo opravách počítača

    Prispôsobivosť a rozšíriteľnosť: s vlastným zostaveným počítačom máte väčšiu flexibilitu pri rozšírení alebo upgradovaní systému v budúcnosti. Môžete jednoducho vymeniť alebo pridať komponenty podľa potreby bez obmedzení

    Zobraziť ponuku základných dosiek pre PC
    Notebooky