INFOLINKA0850 100 200

(9:00-18:00)

0
0,00

Košík

  Ako vybrať záložný zdroj UPS

  Chráňte citlivú elektroniku a zariadenie pri prepätiach a výpadkoch prúdu pomocou systému UPS - zdroje neprerušovaného napájania. Vyberte si ten pravý záložný zdroj (UPS) pre domácnosť alebo kanceláriu.
  Spoločnosti ako APC, Fortron, CyberPower, Green Cel, navrhuje, vyrába, a predáva vysoko kvalitné a inovatívne produkty ako pre profesionálov v oblasti IT ale aj pre bežných domácich zákazníkov. Medzi produkty patria zdroje neprerušovaného napájania (UPS) navrhnuté tak, aby splnili medzinárodné bezpečnostné a environmentálne normy.

  Väčšina ľudí sa dokáže bez problémov vysporiadať s výpadkom elektrického prúdu v domácnosti. Ak chcete udržať svoju domácu Wifi sieť, bezpečnostné kamery alebo niektorú ďalšiu kľúčovú elektroniku v prevádzke, investujte do zdroja nepretržitého napájania (UPS).
  Ako si vybrať záložný zdroj

  Zdroja nepretržitého napájania (UPS)

  UPS je záložný napájací systém na batérie, ktorý dodáva energiu dostatočne dlho na to, aby sa zariadenie v prípade výpadku elektrickej energie správne vyplo. Pomáha predchádzať strate údajov a minimalizuje napätie. UPS je tiež prepäťovou ochranou, ktorá chráni pripojené zariadenia pred problémami s napájaním, ako sú prepätia alebo abnormálne napätia, ktoré môžu poškodiť, skrátiť životnosť alebo ovplyvniť výkon elektronických zariadení.

  Odporúčané použitie systém UPS

  V prípade výpadku napájania sa UPS okamžite prepne na napájanie z batérie, aby poskytol nepretržitý zdroj energie na dĺžku batérie. Výdrž batérie sa môže líšiť v závislosti od systému a závisí od toho, koľko energie spotrebujete. Zálohovanie batérie vám poskytne čas na vypnutie citlivých zariadení, serverov alebo dokonca video herných konzol bez straty údajov. Rôzne systémy UPS poskytujú určitú úroveň ochrany aj pred inými problémami s napájaním, ktoré vzniknú.

  Aké sú bežné problémy s napätím

  Mnoho ľudí si uvedomuje iba jeden typ problému s energiou: výpadok prúdu. Vtedy sa vypne napájanie a zostane niekoľko sekúnd až niekoľko minút mimo prevádzky. Existuje však oveľa viac bežných problémov s napájaním
  • Prepätie - krátky, ale intenzívny nárast elektrickej energie bežne spôsobený bleskom. Rázy môžu poškodiť a zničiť elektroniku a intenzívne špičky v napätí poškodzujú dosky plošných spojov a komponentov
  • Výpadok - výpadok napätia trvajúci niekoľko sekúnd až minút. Príčiny sú najčastejšie v dôsledku nepriaznivého počasia, nedostatku elektrickej energie, nehôd a zlyhania elektrickej siete
  • Pokles - neúmyselný pokles napätia na dlhší čas. V núdzových podmienkach môžu energetické spoločnosti znížiť napätie z dôvodu aby sa zabránilo úplnému výpadku prúdu
  • Špička - vyskytuje sa, keď je vstupné napätie vyššie ako normálne a trvá dlhšie ako náraz, ale nie je dostatočne vysoké na to, aby bolo možné ho klasifikovať ako nárazový alebo špičkový

  Parametre výkonu UPS

  Existujú rôzne zdroje neprerušiteľného napájania (UPS). Žiadna nie je taká dôležitá ako kapacita. Sú dve hodnoty - watt ( jednotka výkonu) a VA (voltový prúd). Každá meria elektrickú energiu.

  Watt
  Pravdepodobne ste si zvykli, že sa vám pri mnohých domácich spotrebičoch zobrazuje hodnotenie Watt. Napríklad žiarovky led majú výkon watt - 8W pre štandardnú ledku E27. Každé zariadenie vo vašej domácnosti pracuje v určitom wattovom rozsahu, čo vám môže pomôcť pri výbere UPS.

  VA
  Hodnotenie VA je menej známa. UPS sú často uvádzané predovšetkým s hodnotami od 450 VA a viac. Pokiaľ majú vaše zariadenia výkon nižší ako výkon zdroja UPS, môžu byť napájané. Doporučuje sa aby výkon nepresahoval 60% hodnoty VA. Ak si kúpite 500VA UPS a pokúsite sa z nej napájať zariadenie s výkonom 1200 VA, ostane vypnuté.

  Rozdelenie UPS podla reakcie

  Ponúkajú zaručenú ochranu napájania, udržiavajú stabilné napätie a ponúkajú prepäťovú ochranu proti prepätiu a špičkám

  UPS Off-Line

  Napätie zo siete je privádzané cez filter (rušenia) na prepínač ako primárny zdroj napätia. Ak nastane výpadok napätia, prepínač presmeruje odber energie zo vstupnej siete na okruh batérie. Štandardne je okruh batérie oddelený od primárneho zdroja napätia a zapína sa iba v prípade jeho výpadku.
  Z tohto dôvodu sa toto technické vyhotovenie nazýva "Off-Line". Off-Line UPS sú zväčša používané na zálohovanie osobných počítačov, terminálov a menej náročných periférií. Najväčšími benefitmi Off-Line UPS sú nízka cena, vysoká účinnosť a malé rozmery.

  UPS Line-Interactive

  Pri tomto vyhotovení je invertor (menič) batérie trvale spojený so zálohovaným výstupom UPS. V prípade prerušenia napájania, prepínač okamžite presmeruje odber energie z primárneho okruhu na batériu. Keďže je okruh batérie trvalo spojený s výstupom UPS, pri tomto vyhotovení dochádza k výraznému zníženiu prepínacieho času oproti vyhotovenie Off-Line.
  Line-Interactive UPS sa vyrábajú vo výkonoch v rozsahu cca 500 - 1400 VA a používajú sa predovšetkým na zálohovanie menších serverov a sieťových zariadení. Ich výhodou je vysoká efektivita a spoľahlivosť, malé rozmery a primeraná cena.

  UPS On-Line

  Zálohovací akumulátor je trvale pripojený cez prevodník k zálohovanému výstupu UPS. Napájacie napätie prechádza prevodníkom, kde sa mení zo striedavého na jednosmerné. Jednosmerné napätie potom prechádza batériou, ktorú v prípade potreby dobíja. Nakoniec sa prevodníkom mení späť na striedavé a je privedené na výstup UPS. 
  V prípade výpadku napájania sa odber energie nesmeruje, len sa preruší dobíjanie akumulátora. Nábehový čas akumulátorového okruhu je pri tomto vyhotovení nulový. Po obnovení napätia sa akumulátor znovu dobíja.

  UPS 3-fázové

  Inteligentné trojfázové modulárne systémy UPS sú ideálne pre dátové centrá, ktoré zahŕňajú servery, sieťové zariadenia a ďalšie citlivé elektronické zariadenia.
   
  UPS Off-Line, APC BE400-CP, 8 FR, 400VA UPS Line-Interactive, CyberPower UT GreenPower Series UPS 850VA/425W On-Line UPS, APC Back-UPS BXM 2200VA (1400W), AVR, USB
  APC BE400-CP, 8 FR, 400VA CyberPower UT GreenPower APC Back-UPS BXM 2200VA
  240W / 400VA 425W / 850VA 1400W / 2200VA
  UPS Off-Line UPS Line-Interactive UPS On-Line
   

  Doba prevádzky v závislosti od výkonu

  Aby váša UPS správne fungovala, musí mať dostatočne veľkú kapacitu W, aby vydržali všetky zariadenia v ňom zapojené. Kapacita je to, koľko energie môže systém UPS poskytnúť (merané vo wattoch)
  Čím vyššia je kapacita, tým viac elektronických zariadení a zariadení môže podporovať. Aby ste zistili kapacitu UPS, budete musieť vypočítať záťaž. Zaťaženie je kombinované množstvo energie každého z použitia zariadení.


  Ak si nakoniec vyberiete UPS s menším výkonom ako je uvedené číslo vo wattoch, získate len niekoľko minút prevádzky. Ak chcete, aby bolo vaše zariadenie v prevádzke najmenej 15 minút, vyberte UPS s výkonom 4 -krát vyšším ako výkon vašich zariadení.
  Majte na pamäti, čím je menšia výkonová záťaž pripojená, tým dlhšie vydržia batérie. Čím väčšie je výkonové zaťaženie, tým kratšia bude doba prevádzky.
   

  Odporúčané použitie UPS podľa zariadenia

  Zariadenia s nízkym výkonom do 450VA


  router, switch
  Internetová služba zostane online aj po výpadku napätia, pokiaľ dokážete udržať sieťové zariadenie napájané. Môžete očakávať, že ich budete môcť používať takmer hodinu so záložnou batériou približne 350 VA až 425 VA.

  kamerový systém
  Najprv sa uistite, že je vaše sieťové zariadenie chránené pred výpadkami napájania (pripojené k UPS), aby vaše pripojenie zostalo online. Príkon kamier je pomerne nízky, pod 15 W, takže môžete ísť s najmenšími dostupnými UPS a napriek tomu sledovať kameru hodinu a viac. Aj jednotka 125 VA je veľa pokiaľ ide len o jednu kameru.

  Zariadenia so stredným výkonom do 1000VA


  Poplachový systém (alarm)
  Riadiaca jednotka poplachového systému sa deaktivuje v prípade výpadku prúdu, pokiaľ neplánujete vopred. To znamená, že ak je vaša elektrická rozvodná skriňa prístupná zvonku vášho domu, alarm je možné ľahko deaktivovať napr. vypnutím ističa. Záložná batéria zabezpečí, že poplašný systém bude naďalej fungovať. Malý UPS poskytne približne 20 minút prevádzky, ale dôrazne odporúčam jednotku 850 VA alebo väčšiu, aby vydržal 1 hodinu + dobu prevádzky.

  Notebook, herná konzola
  Pri plnom zaťažení a pri hraní hier náročných na 3D ako sú konzoly Xbox One X a PS4 Pro zvyčajne dosahujú výkon približne 150 W. Ak dôjde k výpadku a chcete zaistiť, aby ste mohli dohrať online hru alebo uložiť svoj postup do hry pre jedného hráča, budete sa  musieť pozrieť na model 1000VA a viac.

  Zariadenia s vysokým výkonom nad 1000VA


  Osobný počítač  alebo notebook
  Očakávajte pri bežnom notebooku výkon približne do 150W. Počítače vyššej triedy  a herné počítače spotrebujú oveľa viac energie- približne 300W a viac. Pre používateľov herných počítačov najlepšie poslúži UPS s výkonom nad 1000VA a viac.


  NAS - sieťové úložisko
  Úložné zariadenia od spoločností Synology, QNAP, Buffalo a ďalších bežných značiek sú navrhnuté tak, aby čerpali podstatne menej energie ako súborový server. Príkon je do značnej miery závislý od počtu diskov. Očakávajte zhruba 20 W pre samotnú jednotku a asi 10 W na pevný disk. 60 W napríklad pre 4-diskový systém. Ak potrebujete dostatok času na dokončenie prenosu súborov medzi počítačom a NAS alebo uloženie práce, UPS nad 1000VA bude určite postačujúci
   
  záložný zdroj UPS APC Back-UPS 500VA záložný zdroj UPS CyberPower UT GreenPower záložný zdroj UPS APC Back-UPS RS 1500VA
  APC Back-UPS 500VA CyberPower UT GreenPower APC Back-UPS RS 1500VA
  500VA / 300W 850VA/425W 1500VA/865W
  3x IEC zásuvka 6x Schuko zásuvka 6x FR zásuvka
   

  Rozdiely a typy napájacích káblov


  UPC zariadenia, majú rôzne typy konektorov, z ktorých najbežnejšie sú Schuko, FR a IEC.
  • Schuko konektor - sa nazýva podľa nemeckého názvu. Schutzkontakt “, Čo znamená „ochranný kontakt“. Jeho dizajn je definovaný normou CEE 7/3 ako typ F , a je to štandartna zásuvka.
  • FR konektor - je to štandartná zásuvka na UPC zariadení podobnej Shuko len s tým rozdielom ze ma strdový kolik akú použivame napríklad v domacnosti.
  • IEC konektor - ide o trojvodičový konektor pre napájanie elektronických zariadení ako monitor, stolný počítač, zosilňovače a profesionálne zvukove zariadenia
  konektor Schuko konektor FR konektor IEC
   

  Program pre správu napájania

  Program nainštalovaný na PC pripojenom k UPS cez USB alebo sieťový kábel, pri výpadku napájania automaticky uloží súbory a bezpečne ukončí prevádzku systému. Umožňuje užívateľom tiež naplánovať dobu prevádzky, vykonávať diagnostiku  UPS a monitorovať veľkosť napájacieho napätia a predpokladanú dobu zálohovania.

  Nástroj pre výber UPS

  Potrebujete záložný zdroj pre čokoľvek, počnúc jedným počítačom a končiac celým dátovým centrom? Definujte vybavenie, ktoré potrebujete chrániť, a nástroj UPS Selector vám odporučí ideálny produkt.

  Pokiaľ ste zažili už situáciu, keď ste z dôvodu výpadku elektrického prúdu stratili niekoľkohodinovú prácu vykonanú na počítači tak pre Vás je riešenie UPS - Zdroj záložného systému

  Zobraziť záložné zdroje (UPS)
  Notebooky