INFOLINKA0850 100 200

(9:00-18:00)

0
0,00

Košík

    Atramentová vs. laserová tlačiareň

    Keďže existuje viacero typov tlačiarní, výber toho správneho zariadenia môže spôsobiť nemalé problémy. V tomto článku vám ukážeme výhody a nevýhody jednotlivých typov a pomôžeme vám s výberom.

    Aký je správny typ tlačiarne a ako ju vybrať?

    Existujú dve základné skupiny tlačiarní, ktoré sa odlišujú technológiou tlače – kontaktné a bezkontaktné tlačiarne.

    Kontaktné tlačiarne sú založené na princípe, kde tlačové hlavy vytvárajú fyzický kontakt s papierom, príkladom sú ihličkové tlačiarne. Takýto typ tlačiarní nie je príliš vhodný do domácnosti a kancelárie, pretože je príliš hlučný a relatívne pomalý.
    Nekontaktné tlačiarne sú naopak menej hlučné a rýchle. Na bežnom trhu sú dve základné rady zariadení – atramentové a laserové.



    Aký je rozdiel medzi atramentovou a laserovou tlačiarňou?

    Hlavným rozdielom je technológia použitá pri prenose textu alebo obrázku z počítača, skeneru, kopírky, virtuálneho úložiska a pod. na papier alebo iné materiály, ktoré sme sa rozhodli potlačiť.
     

    Výhody a nevýhody atramentových, resp. laserových tlačiarní.


    Atramentové tlačiarne

    • Jednou z najväčších výhod atramentových tlačiarní je nízka cena, tieto typy tlačiarní sa dajú kúpiť už od 30 eur za kus.
    • Ďalšou prednosťou je kompaktný dizajn (dôležitá vlastnosť najmä prenosných modelov) a hlavne vysoká kvalita tlače. V skratke – ak chcete tlačiť fotografie, bez atramentovej tlačiarne sa nezaobídete.
    • Na rozdiel od laserovej tlačiarne nepotrebuje atramentová čas na „zahriatie“ a je hneď pripravená tlačiť.
    • Mínusom je nízka rýchlosť tlače, u lacnejších modelov cca 4 strany za minútu, a vysoké náklady, ktoré súvisia s nerovnomerným míňaním cartridge. Ak si napríklad kúpime tlačiareň, ktorá obsahuje len dve náplne – jednu čiernu a druhú farebnú (červeno-modro-žltú), môže dôjsť k situácii, že kvôli tomu, že nám došla jedna farba z troch budeme musieť kúpiť novú náplň.
    • Náklady zvyšuje aj atrament spotrebovávaný na čistenie trysiek, ktoré musia byť udržované v kondícii, aby nedošlo k poškodeniu hlavy. Toto čistenie sa vykonáva automaticky. Čím menej tlačiareň používame, tým je nárast spotreby atramentu na čistenie vyšší.

    Atramentové tankové tlačiarne

    Či už pracujete z domu alebo priamo v kancelárii, tlačiareň so systémom atramentových zásobníkov vám výrazne zníži náklady na tlač a podnikanie.
    Tlačiareňso systémom atramentových zásobníkov je dokonalou voľbou pre každého, kto vyžaduje bezproblémovú tlač s mimoriadne nízkymi nákladmi bez kompromisov, čo sa týka výkonu alebo kvality.

    HLAVNÉ PREDNOSTI

    • Integrovaný zásobník atramentu s veľmi veľkou kapacitou
    • Mimoriadne hospodárna tlač
    • Výsledky s kvalitou produktov
    • Veľkokapacitné atramentové náplne
    • Spoľahlivá prevádzka
    • Používanie bez obáv vďaka originálnej záruke
     

    Laserové tlačiarne

    • Medzi hlavné výhody laserových tlačiarní patria rýchlosť, presnosť a hospodárnosť. Laserový lúč sa dokáže pohybovať veľmi rýchlo na rozdiel od mechanického pohybu atramentovej hlavy. Rýchlosť tlače dosahuje až 60 strán za minútu.
    • Ďalším plusom je cena materiálu vo vzťahu k počtu vytlačených stránok, ktorá je výhodnejšia ako pri atramentových tlačiarňach.
    • Malou nevýhodou laserových tlačiarní je vyššia obstarávacia cena, čo sa prejavuje najmä vtedy, ak chceme tlačiť aj farebne. Dobrou správou však je, že s vývojom nových technológií cena týchto zariadení klesá a už dnes sú ceny základných modelov prakticky porovnateľné s cenami atramentových tlačiarní.
    • Mínusom je aj kvalita tlače, najmä fotografií, ktorá je výrazne nižšia ako pri atramentových tlačiarňach.


    Akú technológiu teda zvoliť?


    Občasná tlač

    Ak potrebujete sem-tam vytlačiť nejaký text alebo obrázok a nechcete investovať do drahého zariadenia, kúpte si atramentovú tlačiareň. Cena tlače bude síce vyššia, no utešiť vás môže nízka cena tlačiarne.

    Častá tlač dokumentov

    V prípade, že potrebujete tlačiť dokumenty ako sú účtovné doklady, maily, cestovné lístky a podobne, a postačí vám aj čiernobiele prevedenie, odporúčame vám laserovú monochromatickú tlačiareň. Tlačí rýchlo, náklady sú veľmi priaznivé (obzvlášť pri použití našich kompatibilných tonerov) a kvalita tlače postačujúca. Ceny laserových tlačiarní sa začínajú už na 45 eurách.

    Občasná tlač, skenovanie, kopírovanie

    Potrebujete nielen tlačiť, ale aj kopírovať či skenovať dokumenty do formátu A4? Vyberte si multifunkčné zariadenie, ktoré má v sebe tlačiareň, kopírku aj skener. Rozlíšenie týchto zariadení je už na vysokej úrovni, sú teda vhodné aj na tlač fotografií.

    Častá čiernobiela alebo farebná tlač, skenovanie, kopírovanie

    Tlačíte často, a potrebujete kvalitné farebné materiály, možno aj na komerčné využitie. Skener aj kopírku takisto využívate – tu je voľba jasná – multifunkčné farebné laserové zariadenie.


    Ako fungujú atramentové a laserové tlačiarne?

    Atramentové tlačiarne

    Táto technológia tlače bola vyvinutá začiatkom 80. rokov 20. storočia a v podstate z trhu vytlačila predtým tak rozšírené ihličkové tlačiarne. Kvalita tlače atramentových tlačiarní sa zvýšila a vďaka priaznivej cene sa tieto zariadenia stali cenovo dostupnejšími.
    Ich tajomstvo je ukryté v prenose extrémne malých kvapiek atramentu vo veľkosti 50-60 mikrónov (na porovnanie – priemer ľudského vlasy je cca 70 mikrónov) na cieľový materiál. Tieto typy tlačiarní fungujú na dvoch princípoch tlače – termálnom a piezoelektrickom. Termálnu technológiu, ktorá je najpoužívanejším systémom v atramentových tlačiarňach, používajú spoločnosti HP, Brother či Canon.

    Piezoelektrickú technológiu používa iba značka Epson, ktorá na ňu vlastní patent. Vyhľadávaná je najmä amatérskymi fotografmi na tlač fotografií.

    Laserové / LED tlačiarne

    Princíp laserovej tlače bol objavený už v roku 1938, keď bol nazvaný elektrografia. Vývojom a zdokonaľovaním tejto technológie sa zaoberala predovšetkým firma Xerox z USA, preto sa jej neskôr začalo hovoriť xerografia. Tlač funguje na základe prenosu suchého prášku – toneru s pomocou statickej elektriny. Celá veda je v priťahovaní opačne nabitých objektov, ktoré sa k sebe prilepia. No a laserová tlačiareň využíva práve tento jav dočasného prilepenia.
    Notebooky