INFOLINKA0850 100 200

(9:00-18:00)

0
0,00

Košík

    Sieťové zariadenia pre domácnosť

    Potrebujete wifi router, modem, switch, opakovač signálu alebo powerline, ale máte pochybnosti, ktoré zariadenie vlastne potrebujete? Poradíme Vám aké zariadenie si vybrať pre akú činnosť, aké sú medzi nimi rozdiely a ako fungujú.
    Poskytovateľ internetu Vám síce zabezpečí pripojenie do domácnosti, avšak na jeho využívanie a ďalšie šírenie v rámci domácnosti potrebujete rôzne sieťové zariadenia.

    Medzi základné sieťové zariadenia patria:
    • LAN routre
    • bezdrôtové routre (tzv. WiFi routre)
    • 3G/4G modemy
    • prístupové body (tzv. Access pointy)
    • WiFi opakovače
    • switche
    • powerline
    sietovy diagram
    Základné typy šírenia prístupu k sieti:
    • cez sieťový kábel (tzv. LAN kábel)
    • bezdrôtovým signálom (tzv. WiFi signálom)
    • cez elektrickú sieť (tzv. Powerline zariadenia) 

    Sieťové zariadenia pre pripojenie a vytvorenie siete

    V prípade, že sa rozhodnete kúpiť začiatočné zariadenie pre vytvorenie siete a potrebujete ho nastaviť, v nasledujúcom odkaze nájdete poradcu pre jednoduchšie a rýchlejšie nastavenie routra.

    LAN router

    Router alebo inak smerovač je jeden zo základných sieťových zariadení. Slúži na vytvorenie a spravovanie internetového pripojenia a šírenia ho ďalej do ďalších zariadení s možnosťou pripojenia cez Ethernet kábel. Okrem možnosti vytvorenia internetového pripojenia, ponúka aj ďalšie porty pre šírenie tohto pripojenia, pre ďalšie zariadenia, čím pracuje toto zariadenie aj ako tzv. switch.
    LAN routerRouter sa využíva aj na účely vytvorenia počítačovej siete medzi počítačmi navzájom napr. pre zdieľanie dokumentov, multimédií a pod. avšak bez internetového pripojenia. 

    Bezdrôtové routre

    Vytvárajú a spravujú sieť, ponúkajú šírenie vytvorenej siete cez voľné LAN porty do iných zariadení cez Ethernet kábel, čím fungujú podobne ako LAN routre avšak ich kľúčovou vlastnosťou je, že vedia internetové pripojenie šíriť aj bezdrôtovo, cez tzv. WiFi signál. Zariadenia, ktoré podporujú funkciu WiFi môžu byť pripojené cez bezdrôtový router k internetu bezdrôtovo.
    WiFi routerModerné bezdrôtové routre obsahujú viac pracovných režimov a tak vedia pracovať aj ako iné zariadenia napr. ako router, switch, prístupový bod (access point), WiFi opakovač. V prípade rozšírenia už existujúcej siete, viete využiť viac bezdrôtových routrov, kde jeden z routrov využijete v jednom z ponúkaných režimov. Následne viete ten istý router využiť opäť v inom režime. 
    wifi router mode

    Bezdrôtové routre podľa typu pripojenia k internetu podľa poskytovateľa siete

    xDSL

    Pripojenie xDSL spôsobom je sprostredkované po drôtoch miestnej telefónnej siete​, čím poskytuje digitálny prenos údajov. Poskytovateľ internetu, ktorý ponúka pripojenie xDSL spôsobom Vám ho zabezpečí aj za predpokladu, že žiadnu pevnú linku nevyužívate. 
    xDSL routerPre takéto pripojenie je potrebné mať DSL modem a router pre zriadenie siete. Najlepšie v tomto prípade je zaobstarať si zariadenie, ktoré pracuje v oboch režimoch naraz tzv. ADSL/VDSL routre.   

    WAN

    WAN je typ pripojenia cez Ethernet a slúži na prepojenie internetového pripojenia s routrom. Zariadenie s  typom pripojenia WAN slúži na prepojenie modemu s ďalšími zariadeniami alebo pre samostatné prepojenie s ďalšími zariadeniami za účelom vytvorenia internetového pripojenia.
    wifi router3G/4G modemy
    3G/4G modemy umožňujú pripojenie zariadení k mobilnej sieti cez platnú SIM kartu s predplateným mobilným internetom. Pripájajú sa k zariadeniu priamo cez USB rozhranie a niektoré modemy umožňujú aj vytváranie bezdrôtovej mobilnej siete. Modem je možné zapojiť aj priamo k routru, ktorý podporuje 3G/4G sieť a má voľný USB port. To, či je daný modem kompatibilný s daným routrom je potrebné overiť u výrobcu routra.
    modemVýhodou 3G/4G modemov je vytvorenie pripojenia k sieti vždy, keď  Vás sklame pripojenie od poskytovateľa  internetového pripojenia alebo ste na cestách a nemáte v okolí dostupnú WiFi sieť. Nevýhodou tohto pripojenia je vysoká cena a množstvo dostupných mobilných dát poskytnutých mobilným operátorom.

    Sieťové zariadenia pre rozšírenie už existujúcej siete

    Po vytvorení internetovej siete viete použiť ďalšie zariadenia pre rozšírenie siete alebo jej vylepšenie. Medzi takéto zariadenia patria:

    Prístupové body

    Prístupové body alebo tzv. Access pointy (AP) vieme využiť v 2 režimoch a to ako bezdrôtový router, čo slúži k vytvoreniu internetového pripojenia a jeho šíreniu k ďalším zariadeniam bezdrôtovo. Začiatočné pripojenie sa realizuje cez Ethernet rozhranie, čiže cez Ethernet kábel, avšak najskôr ako sa toto zariadenie pridá do siete musí byť internetové pripojenie zabezpečené napr. cez LAN router alebo WiFi router. Access pointy slúžia na rozšírenie už aktuálnej, vytvorenej siete.
    access pointAccess pointy pracujú aj v režime ako WiFi opakovač, preto AP nie je potrebné pripájať k Ethernet káblu pre vytvorenie bezdrôtového pripojenia. Avšak AP musí byť v dosahu bezdrôtového signálu vytvoreného bezdrôtovým routrom, ktorý AP opraví a zosilní, ak je slabý prípadne nejako poškodený.

    Switche 

    Switch alebo inač prepínač je sieťové zariadenie, ktoré slúži na rozšírenie už existujúcej siete. Switch sa využíva pre pripojenie väčšieho množstva zariadení cez Ethernet. Slúži na rozšírenie lokálnej siete, čiže napr. máme router, ktorý vytvára internetové pripojenie, avšak má len 4 voľné porty a ak máme počítačov oveľa viac, preto k routru pripojíme switch, ktorý nám tieto porty rozšíri a vieme teda k sieti a internetu pripojiť oveľa viac počítačov.

    switchWiFi opakovače

    Opakovač (repeater alebo extender) pracuje podobne ako Access point. Pripája sa do elektrickej siete v rámci už vytvoreného bezdrôtového signálu a tento signál, ktorý je slabý, nejakým spôsobom poškodený opraví a zosilnený ho posiela ďalej. Tým sa rozšíri priestor, v ktorom sa viete pripojiť k rovnakej bezdrôtovej sieti.
    repeaterNiektoré opakovače obsahujú priechodnú elektrickú zásuvku, čím nestratíte možnosť pripojenia iného zariadenia do el. siete. Ďalšou vymoženosťou, ktorú môže ponúkať takýto opakovač je aj voľný Ethernet port pre pripojenie do internetovej siete zariadenie, ktoré sa nevie pripojiť bezdrôtovo.

    Powerline

    Powerline je niečo ako kombinácia access pointu a opakovača a ešte k tomu prenáša dáta aj po elektrickej sieti. Powerline funguje vždy v skupine, nie samostatne, čo znamená, na to, aby ste správne využili funkciu Powerline potrebujete mať dve alebo viac takéto zariadenia.
    powerline
    Prvé zariadenie powerline je potrebné zapojiť do el. siete a pripojiť cez Ethernet kábel k už vytvorenej sieti. Niektoré hlavné powerline zariadenia majú aj 2 a viac Ethernet porty, kde prvý port slúži pre pripojenie do internetovej siete a ďalšie porty sú pre pripojenie zariadenia k internetu cez Ethernet. 
    powerline schema
    Koncové zariadenie Powerline je potrebné pripojiť do zástrčky v rámci rovnakej el. sieti a tak získate prístup k internetu aj tam, kde bezdrôtový signál nedosiahne a to všetko bez zbytočného ťahania káblov. V prípade, že pri koncovom zariadení Powerline máte viac zariadení, ktoré nepodporujú bezdrôtové pripojenie, viete k nemu pripojiť aj switch cez voľný Ethernet port.

    Notebooky