Moje konto
Inteligentná domácnosť - Smart Home
Inteligentná domácnosť prináša dokonalé domáce nastavenie, ktoré zahŕňa pohodlné ovládanie inteligentných zariadení, pripojených do domácej WiFi siete, nie len z domu, ale aj na diaľku. Inteligentné zariadenia medzi sebou spolupracujú a ich prepojenie cez internet umožňuje ovládať ich funkcie z ľubovoľnej vzdialenosti. Pomocou smartfónu tak viete nastaviť teplotu, pripraviť vhodné osvetlenie, či zapnúť domáce kino a iné, ešte pred tým než odomknete vchodové dvere.
Tieto nové technologické lahôdky v našej ponuke Vám umožnia zjednodušiť a zefektívniť Váš život, tak aby Vám ostal čas na to najdôležitejšie a to rodinu a priateľov.
Čo je to Smart Home?
V doslovnom preklade inteligentná domácnosť. V reálnej praxi je to pohodlný život, kde sa nechávate obsluhovať, ako v päť hviezdičkovom hoteli a ktorý si môžete dopriať aj Vy doma alebo na chate. Nastaviť si teplotu bez vstávania zo sedačky, alebo na diaľku pred príchodom domov, či stlmiť svetlá nebolo nikdy jednoduchšie a bezpečnejšie ako dnes.Na diaľku, môžete nielen ovládať rôzne Vaše zariadenia akoby boli inteligentné pomocou telefónu, tabletu, ale aj vytvárať rôzne scény či monitorovať rôzne vnemy v domácnosti ako je napr. teplota, vlhkosť, pohyb, či spotrebovaná energia.
Ako začať so Smart Home
Je dobré sa rozhodnúť, či Vám postačí pár základných jednoúčelových zariadení, alebo vzhľadom na budúcnosť investujete do niečoho komplexnejšieho a zaobstaráte si riadiacu jednotku (HUB,Gatway).Základné súpravy bez potreby riadiacej jednotky
Základné jednoúčelové súpravy sú relatívne lacné a montáž je nenáročná. Na začiatok je to určite dobrá voľba. Tieto súpravy sú však veľmi málo flexibilné pri rozširovaní o ďalšie zariadenia a plnia iba jeden účel s funkciou jedného zariadenia. Sú to napríklad inteligentné alarmy alebo termostaty, ku ktorým aj keď existuje bezpečnostný snímač, či termohlavica, tak už pri dokúpení napríklad inteligentnej zásuvky, na jej ovládanie bude potrebná samostatná aplikácia. Čím viac svoju inteligentnú domácnosť budete chcieť rozšíriť, tým viac aplikácií budete potrebovať. Čo neznie, ako komfortné riešenie.Komplexné súpravy s potrebou riadiacej jednotky
Riadiaca jednotka je zariadenie, ktoré sa pripája na internet prostredníctvom routra a následne je ovládané smartfónom, tabletom, počítačom či televíziou. Každá inteligentná domácnosť potrebuje riadiacu jednotku. Umožňuje kedykoľvek pridať a konfigurovať rôzne zariadenia a tiež umožňuje vytvoriť a spustiť ich "automatizácie", nazvané aj ako scény, pravidlá, alebo udalosti.Na riadiacu jednotku sa potom napájajú ostatné zariadenia a senzory prostredníctvom WiFi, Bluetooth, ZigBee alebo Z-Wave. Samozrejme pre Vás je lepšie, mať riadiacu jednotku, ktorá podporuje viac bezdrôtových protokolov. Lepšie preto lebo Vám dá väčšiu flexibilitu pri výbere rôznych ďalších komponentov, o ktoré by ste plánovali systém rozšíriť.
Kľúčové kroky pri Smart Home
Inteligentná domácnosť umožňuje jej majiteľom ovládať spotrebiče, termostaty, svetlá a ďalšie zariadenia na diaľku pomocou smartfónu alebo tabletu prostredníctvom pripojenia na internet. Ako rýchlo a správne dosiahnuť takúto synergiu inteligentných zariadení vysvetľujeme v nasledujúcich troch bodoch.Začnite v menšom
Už spomenuté základné jednoúčelové súpravy sú vhodná voľba ak ešte nemáte žiadne skúsenosti so Smart Home. Sústreďte sa len na jednu miestnosť, ktorú by ste chceli automatizovať (odporúčame vykurovanie a osvetlenie). Dôležité je, aby ste vybrali systém, ktorý spĺňa Vaše osobné požiadavky a vyskúšali si to v praxi.Kompatibilita
Pri výbere prvého zariadenia alebo systému, si dôkladne skontrolujte, či dokáže spolupracovať s inými produktmi a systémami od rôznych výrobcov, alebo či je integrovateľné do iných systémov. S touto kontrolou sa viete s dôverou obrátiť aj na nás, prípadne si nechajte poradiť od našich expertov v danej oblasti.Kompatibilita je jeden z dôležitých faktorov, ktorý znamená, že ak príde čas a Vaša inteligentná domácnosť bude pripravená na rozšírenie, systém sa dokáže rozšíriť o ďalšie prvky. Aj preto sa odporúčajú produkty, ktoré používajú "štandardné" bezdrôtové technológie, ako sú Z-Wave, ZigBee a Wi-Fi. Niektoré produkty dokážu spolupracovať s inými zariadeniami napriek tomu, že používajú odlišné komunikačné technológie. Tieto produkty sú vzájomne prepojiteľné, teda interoperabilné.
Príklad voľby kompatibilného zariadenia:
- zariadenia výrobcov Aeotec, Fibaro, MCO, TKB, pretože používajú komunikačný protokol Z-Wave
- žiarovky Philips Hue, smart home produkty Xiaomi Aqara, pretože používajú komunikačný protokol ZigBee
- Shelly Door Window multisenzor v spolupráci so Shelly 1PM spínačom, pretože hovoria rovnakým protokolom cez WiFi.
Hlasový asistent
Hlasoví asistenti sú aktuálne veľmi trendy a skôr či neskôr budú slúžiť ako nosné zariadenia inteligentnej domácnosti. Práve pre zabezpečenie Vašej flexibility v budúcnosti je vhodné, ak beriete ohľad na to, či daný produkt alebo systém je kompatibilný s hlasovým asistentom. Do určitej mieri je to ukazovateľ toho, že daný produkt má dobrú podporu od výrobcu a prinesie požadovaný pôžitok z používania.Väčšina výrobcov vie, že kompatibilita s hlasovými asistentmi je trend, ktorý nesmú odignorovať, ak chcú byť dlhodobo prospešní. Aj keď v súčasnej dobe ponúkané produkty nemajú priamu podporu slovenčiny, táto funkcionalita skôr či neskôr bude existovať možno práve v rámci aktualizácie systému, tak ako je to u iných počítačových a mobilných zariadení. Už teraz prognóza poukazuje na skutočnosť, že v tomto bode nárast predaja hlasových asistentov na Slovensku bude enormný.
Netreba ale zabúdať na to, že hlasoví asistenti nie sú priamou náhradou za centrálnu riadiacu jednotku, pretože majú tendenciu mať obmedzené funkcie, pokiaľ ide o domácu automatizáciu inteligentnej domácnosti. Aj keď sú vynikajúce na rýchle spustenie napríklad náladového osvetlenia „Party time“, alebo na spustenie hudby od obľúbenej kapely, pravdepodobne nikdy nebudú ponúkať komplexné automatizačné scény a podobne.
Vysvetlenie základných pojmov
Interoperabilita
Tieto zariadenia navzájom nedokážu priamo komunikovať na úrovni protokolu (komunikačného štandardu), ale je ich možné vzájomne prepojiť:- pomocou centrálnej jednotky (brány, routera)
- lokálnym WiFi / Ethernet prepojením
- pomocou Cloudovej služby cez internet
- Shelly pomocou HTTP a Rest API je možné integrovať do Z-Wave centrálnej jednotky alebo Cloudovej služby
- Philips Hue pomocou API rozhrania je možné integrovať do rôznych systémov
- Doorbird okrem API pripojenia majú priamu integráciu do rôznych systémov
- Homey hovorí 8 rôznymi bezdrôtovými technológiami a hovorí s tisíckami zariadení a služieb
ZigBee a Z-Wave
Jednotlivé inteligentné zariadenia komunikujú s centrálnou jednotkou tak, že signál "preskakuje" z jedného zariadenia na druhé, pokiaľ nedosiahne centrálnu jednotku – to umožňuje komunikáciu na podstatne väčšie vzdialenosti. Oba protokoly využívajú zabezpečenú komunikáciu so 128-bitovým šifrovaním. Kým ZigBee komunikuje na frekvencii 2,4 GHz, Z-Wave využíva frekvenciu 868 MHz pre Európu a 908 MHz pre USA a Kanadu.Pri rozhodovaní medzi ZigBee a Z-Wave sa zamerajte na to, či všetky zariadenia, ktoré chcete zaobstarať, využívajú rovnaký komunikačný protokol. Napríklad termostat kompatibilný so ZigBee nekomunikuje so Z-Wave a naopak.
Automatizácie (scény)
Scéna predstavuje radu príkazov, ktoré sa automaticky spustia v určenom čase, alebo po zaznamenaní pohybu, či zmeny teploty, osvetlenia alebo manuálne. Hneď ako sa konkrétna scéna aktivujete, centrálna jednotka vyšle príkazy pre jednotlivé zariadenia.Zariadenia si v aplikácii môžete ľubovoľne konfigurovať a vytvárať tak profily. To, ako sa bude profil volať, aké zariadenia sa budú v ňom aktivovať a ako, si môžete už Vy sami zvoliť prostredníctvom aplikácie. Profily sú skvelou vychytávkou, ktorá sa Vám postará o pohodlný celodenný režim.
- Profil Ráno, ktorý rozsvieti svetlá, spustí rýchlovarnú kanvicu, nastaví teplotu na radiátoroch, či vytiahne rolety.
Ponuka produktov pre Smart Home