Asus herné vylepšenia

.
 

Ako vybrať mobilný telefón

Výber mobilného telefónu je v dnešnej dobe pomerne ťažký vzhľadom k vymoženostiam a funkciam aké ponúkajú. Pri výbere prihliadame na technické parametre telefónu, operačný systém, dizajn, prevedenie a určujeme využitie mobilného telefónu či cenovú kategóriu.

Mobilné telefóny dnes patria medzi neoddeliteľnú súčasť každodenného rodinného či pracovného života. Na trhu je obrovské množstvo značiek či typov mobilných telefónov. Muži v modrom Vám pomôžu rozhodnúť sa pri výbere správneho mobilného telefónu vzhľadom na širokú ponuku svetových gigantov.

Výber podľa základných parametrov

Displej

Výber telefónu podľa displeja je dôležitý parameter, ktorého výber ovplyvní zobrazovaciu plochu z pohľadu veľkosti a typu zobrazenia.

Veľkosť uhlopriečky

do 5” - minimalistické kompaktné prevedenie, horšia viditeľnosť displeja
5,01” - 5,79” - kompaktná veľkosť, ideálne do menších rúk, ľahké ovládanie jednou rukou
5,8" - 6,49" - najpoužívanejšie veľkosti telefónov, jednoduché ovládanie
6,5” a viac - menej kompaktné, komfortnejšia práca, vyššie rozlíšenie

Technológia displeja
OLED
najlepšie displeje trhu, delené do dvoch kategórií:
 •  AMOLED - aktívna matrica, ostré zobrazenie čiernej (zvýšený kontrast), nízka spotreba batérie
 •  P-OLED - pasívna matrica, lacnejšie a jednoduchšie, malé displeje
LCD
vyššia spotreba, lacnejšie verzie, vysoká kvalita obrazu v troch prevedeniach:
 •  Super LCD - zobrazenie svetlých farieb, nižšia spotreba, úzka vzdialenosť skla a displeja
 •  IPS - rozšírený displej, široká škála farieb, výborné pozorovacie uhly
 •  TN - staršia technológia pri starších telefónoch, lacné, vysoký jas, zlé pozorovacie uhly

Pomer strán

Najčastejšie pomery strán využívané pri mobilných obrazovkách:
21:9 - vynikajúci pomer strán pre sledovanie filmov a multimediálnu zábavu
18:9 - novodový pomer, ktorý je využívaný pri väčšine telefónov
19:9 - vysoký pomer, ktorý sa drží hesla: čím väčší pomer, tým pretiahnutejší displej
16:9 - pomenej vyskytujúci sa pomer
4:3 -  pomer strán väčšinou tlačidlových telefónov

Rozlíšenie

Základné typy rozlíšením využívaných na zobrazovacom panely:
HD - 1280 x 720 pixelov
Full HD - 1920 x 1080 pixelov
WQHD - 2560 x 1440 pixelov
4K - 3840 x 2160 pixelov

*(Čím vyššie rozlíšenie tým vyššia kvalita obrazu)

Vlastnosti displeja

Pomocné vlastnosti, ktoré sú najčastejšie využívané:
3D touch - umožňuje pri silnejšom pritlačení na displej zobraziť možnosti použitia danej položky
Čítačka odtlačkov prstov - systém zabezpečenia a jedna z dôveryhodných zabezpečení mobilu
Infinity displej - forma displeja riešená novým zaobleným dizajnom
Edge displej - forma displeja riešená dizajnovým zakrivením po stranách


 

Procesor (výkon)


Modelové označenie je veľmi dôležitý údaj, podľa ktorého je možné vyhľadať recenzie a predpovedať výkon mobilu a následne ho porovnať s iným procesorom alebo vybraným komponentom. Dopomôže k výberu potrebnej výkonnosti alebo parametrizácie telefónu podľa požiadaviek.

Podľa typu práce je veľmi podstatné zameranie, kvôli požadovaným vlastnostiam telefónu súvisiacimi s prácou, zábavy alebo multimediálnej činnosti. Nenáročný užívateľ nepotrebuje výkonný smartfón ale prihliada na dizajn alebo funkcie telefónu. Avšak profesionálny náročný užívateľ vyžaduje každý aspekt výkonný s možnosťami synchronizácie s inými zariadeniami.


Načo sa zameriavať pri výbere podľa výkonu:

Frekvencia

Čím je vyššia frekvencia, tým je vyššia pracovná výkonnosť daného procesora. Udáva sa v GHz a každý procesor má svoju vlastnú frekvenciu, ktorou je definovaný.

Počet jadier

Netreba sa spoliehať pri výbere jadier na to čo pri frekvencií, pretože 4 jadrový procesor novšej generácie môže byť oveľa výkonnejší ako starší 8 jadrový procesor. Na to slúži modelové označenie pre porovnanie procesorov v recenziách.

 

Batéria (výdrž)


Batéria umožňuje telefónu fungovať bez napájacieho adaptéru a tak robí z telefónu prenosné zariadenie. Novodobé batérie sú zabudované vo vnútri mobilu a následná výmena vyžaduje technické zručnosti alebo servisný zásah.


Kapacita
Pri výbere batérie (baterky) je kapacita hlavným faktorom, na ktorý prihliadať. Znova platí pravidlo čím vyššie číslo, tým vyššia kapacita. Štandardná kapacita koná cca 3020 mAh až 4820 mAh s výdržou až jeden deň používania. Smartfóny s dlhou výdržou poskytujú vysokokapacitné batérie nad 5000 mAh. Aj iné faktory záležia pri výbere podľa batérie, ako aj šetrenie energie, ktorým predlžuje dobu prevádzky telefónu.

Rýchlosť nabíjania

Rýchlonabíjanie sa už stáva bežnou podporovanou súčasťou telefónov. Značenie a názov technológie sa často odlišuje u každého výrobcu. Najčastejšie sú Quick Charge ale aj Dash Charge, Pump Express či Rapid Charge. Novinka roku 2018 bola Quick Charge 4+, ktorá je výkonná a zároveň šetrná. Bezdrôtové nabíjanie je už dávno realitou pri novších podporovaných modeloch telefónov.

 

Pripojenie a senzory

LTE/4G alebo 5G

Podpora vysokorýchlostného internetu by mal byť samozrejmosťou telefónu pri používaní vyhľadávania, surfovaní po internete či sociálnych sieťach. Väčšina pokrytí je už s podporou 4G. Reálnou súčasťou sa stáva už aj podpora 5G siete.

WiFi

Bezdrôtová technológia, ktorá umožní pripojenie k internetu na rôznych miestach s dosahom WiFi signálu. Väčšina telefónov už túto funkciu berie ako samozrejmosť.
 

Bluetooth

Prepojenie s inými zariadeniami (bezdrôtové reproduktory, slúchadlá, prenos súborov medzi 2 zariadeniami). Taktiež samozrejmá funkcia, pri ktorej treba prihliadať na výšku rady pre dosiahnutie najvyššej prenosovej rýchlosti.
 

NFC

Novodobá technológia poskytujúca prenos informácií a dát, ktorá je využívaná najmä pri platobných účeloch ako platobná karta. V našej ponuke nájdete aj smartfóny s podporou NFC.
 

GPS

Navigačný systém, ktorý pomôže dosiahnuť požadovaný cieľ trasy alebo taktiež pomôže zorientovať sa v neznámych oblastiach. Väčšinou požadujú pripojenie na internet k zisteniu aktuálnej polohy.
 

Gyroskop

Senzory poskytujúce sledovanie pohybu a pozície mobilu. Taktiež fungujú ako mobilná vodováha.
 


Kompas

Poskytuje orientačné určenie svetových strán pomocou magnetického poľa Zeme.

 

Proximity

Senzor smartfónov, ktorý uzamyká obrazovku v čase hovoru aby sa vyhlo nechcenému dotyku či vypnutiu hovoru. 

Konektory

Najčastejšie používané konektory pri mobilných telefónoch:
 • Micro USB - lacnejšie verzie Android telefónov stále využívajú konektor Micro USB.
 • USB-C - nové smartfóny sa zameriavajú presne na tento druh konektora vďaka jeho funkciám.
 • Lightning - exkluzívny konektor používaný pri smartfónoch Apple iPhone
​ 

Funkcie

Umelá inteligencia

Umelá inteligencia ako pomocník pri používaní prináša smartfónu množstvo funkcií a vylepšení, ktorými vylepší a uľahčí jeho používanie.

 

AI asistent

Virtuálny asistent umožňuje ovládať zariadenie hlasom alebo spravovať základné úlohy, či pomôcť zodpovedať otázky.

 

Čítačka odtlačkov prstov sietnice alebo tváre

Zabezpečovacie funkcie, ktoré poskytujú maximálnu ochranu smartfónu pred zneužitím údajov. Čítačku odtlačkov prstov môžeme nájsť umiestnenú na zadnej strane, na boku alebo v displeji smartfónu. Niektoré smartfóny poskytujú aj funkciu odomykania tvárou.
 

FM rádio

Umožňuje prehrávať obľúbené rádio stanice kdekoľvek s prijímačom rádiového signálu.

 

Dual SIM

Mobil s podporou duálnych SIM kariet, ktoré umožňujú využívať dvoch operátorov na jednom smartfóne. Jednu kartu je možné používať na telefonovanie a druhú na internetové využitie.
 

Zvýšená odolnosť

Každý smartfón má zvyčajne úroveň odolnosti, ktorá spĺňa isté normy ochrany pred rozbitím alebo zatečeniu. 

Operačný systém

Android Google

Rozsiahla open source platforma, ktorá zahŕňa operačný systém, middleware, používateľské rozhranie a aplikácie. Vyskytuje sa väčšinou skoro u všetkých zariadeniach. Cieľom adroidu je progresívny rozvoj, ktorý umožní spĺňať požiadavky užívateľov na inej úrovni.

Pri výbere smartfónu so systémom Android máte širokú škálu smartfónov, ktoré používajú práve android v rôznych cenových kategóriach. Taktiež ponúka množstvo widgetov, multitasking, alternatívne launchery, alternatívne ROM a viac dostupných hier a aplikácií zdarma.

Bezpečnosť ale nie je úplná a dostatočne nedokáže uchrániť telefón. Synchronizácia so zariadeniami nie je taktiež bezchybná a efektívna. Zákaznícky servis a podpora Androidu nie je tak rozsiahla a je obmedzená do určitého času.

iOS

Operačný systém určený pre mobilné zariadenia spoločnosti Apple. Cieľom systému iOS je vytváranie nových funkcií a možností pre vylepšené používanie a to stálymi aktualizáciami, ktoré smartfón posúvajú vpred.

Medzi výhody patrí najmä aktualizácie a upravovanie systému, fragmentácia zariadení, synchronizácia so zariadeniami, vysoká bezpečnosť alebo množstvo aplikácií.

Nevýhodou iOS je minimalizovaný počet zariadení, cenová dostupnosť, obmedzené widgety (iOS 13 by to mal vylepšiť) alebo spoplatnené aplikácie.

 

Prevedenie a dizajn

Prevedenie mobilného telefónu podľa jeho funkcionality a druhu využívania:

Dotykové

Dotykové smartfóny dnes siahajú do popredia. Sú značné veľkými displejmi, viacerými funkciami a možnosťami používania. Väčšina výrobcov sa už zameriava viac na dotykové smartfóny, ktoré ponúkajú širší rozvoj a aktualizáciu telefónu. Nevýhodou je veľkosť displeja, ktorá siaha aj do nadrozmerných veľkostí podobných tabletom, čiže nemožno ich nosiť vo vrecku s ľahkosťou.

Tlačidlové

Už menej používané tlačidlové telefóny, ktoré ponúkajú menšie spektrum možností ale zaobchádzanie je omnoho jednoduchšie ako pri dotykových smartfónoch. Neponúkajú aktualizácie a množstvo vylepšení ako dotykové telefóny avšak ich kompaktná veľkosť umožňuje nosiť mobil kdekoľvek a pohodlne.

Skladacie

Najnovší typ telefónu, ktorý umožňuje pracovať efektívnejšie a obsahuje až 2 obrazovky. Telefón možno rozložiť do režimu tabletu a zložiť do režimu telefónu. Umožňuje rozšírenie funkcií a pracovného nasadenia na novú úroveň. Cenová úroveň skladacích smartfónov je veľmi vysoká ale vzhľadom k vlastnostiam je to primerané. Dizajn, typ a odolnosť sú dôležité aspekty pri výbere, na ktorý sa prihliada čo najviac.
 
    *Dizajn, typ a odolnosť sú dôležité aspekty pri výbere, na ktorý sa prihliada čo najviac.

Materiál 

Možnosť výberu z materiálov ako ...
 • plast - lacné modely
 • hliník - drahšie a prémiové, hliníková zliatina
 • sklo - prémiové telefóny, konštrukcia zadného krytu
 • nerezová oceľ - obvodové rámčeky
 • keramika - veľmi tvrdý materiál pri prémiových modeloch
 
 

Fotoaparát

Fotoaparáty smartfónov už možno prirovnávať priamo k zrkadlovkám a profesionálnym fotoaparátom. Dobrý fotograf si potrpí na kvalitnej fotke a tak prihliadne na typ, množstvo objektívov či funkcie fotoaparátu v smartfóne.

Predný fotoaparát (selfie)

Každý kto rád fotí selfie fotografie, tak tento typ fotoaparátu je určite dôležitý. Dokáže odfotiť tvár alebo prostredie z pohľadu prednej strany telefónu. Uľahčí to fotografovanie a nebude potrebné otáčať telefón zadnou stranou pre odfotografovanie prednej perspektívy.

Zadný fotoaparát

Možnosť zachytenia obrazu zadnej strany telefónu. Množstvo telefónov sa už zameriava na rozsiahlejšie spektrum objektívov, ktoré ponúkajú výnimočne jasné a ostré fotografie. Množstvo funkcií poskytujú kvalitu vytvorených fotiek ako z digitálneho fotoaparátu. Niektoré smartfóny možno priamo porovnávať s profesionálnymi fotoaparátmi.

Jeden objektív

Jeden objektív sa vyskytuje najmä pri starších modeloch telefónov a hlavne pri lacnejších verziách. Ponúkajú menej kvalitné ale stále ostré fotografie, ktoré postačia na bežné používanie.

Viac objektívov

Telefóny môžu obsahovať 2 a viac objektívov, ktoré sa vzájomne dopĺňajú a vytvárajú ostré a kvalitné fotografie porovnateľné s profesionálnymi zrkadlovkami. Možno ich používať aj ako fotoaparát pre projektové účely ale aj pri obyčajnej záľube k foteniu.

Rozlíšenie

Počet pixelov, ktorý výsledná fotografia bude obsahovať. Množstvo ľudí sa rozhoduje pre výber zariadenia podľa vyšších pixelov fotoaparátu v telefóne. To však nie dôležitý faktor, ktorý určuje kvalitu a všeobecnú ostrosť výsledných fotografií.

Funkcie

Výber podľa funkcií fotoaparátu je taktiež veľmi dôležitý. Funkcie dodávajú fotoaparátu istú esenciu, ktorá sprevádza fotografiu k dokonalosti a zjednodušuje fotografovanie. Automatické zaostrovanie, upravovanie jasu, množstvo režimov, približovanie (optické, digitálne) atď.

Video a audio

Samozrejme čím je telefón drahší a je zameraný na účely fotografovania alebo točenia videí, tak je potrebné aj kvalitné video či audio. Smartfóny ponúkajú rozlíšenie natáčania až do 4K s 60 fps, čo ale zaberá aj väčšiu časť úložiska.

Výber podľa použitia


Nenáročný používateľ

Nenáročný používateľ požaduje základné vlastnosti ako telefonovanie, odosielanie správ a fotografovanie. Prihliada na mobil s dobrým pomerom cena / výkon. Mobil s fyzickými tlačidlami je vhodným kandidátom ale určite nezaprie ani dotykový smartfón.
 


Náročný používateľ

Náročný používateľ požaduje vysoký výkon bez zasekávania, plynulosť, vysoká kapacita batérie, veľký displej, odolný voči vode a prachu, kvalitná kamera s rôznymi funkciami a vyššia pamäť. Tieto vlastnosti by mal obsahovať telefón pre náročného používateľa.
 


Mobil pre seniora

Základom mobilu pre seniora je SOS tlačidlo pre každú núdzovú situáciu. Tlačidlový telefón by bol ideálny vďaka jednoduchému používaniu a kompaktnosti. Veľkú rolu hraje aj veľkokapacitná batéria, ktorá vydrží niekoľko týždňov.
 


Smartfón pre manažéra

Skladací smartfón, ktorý sa v sekunde dokáže premeniť na kompaktný tablet ocení každí manažér. Na multifunkčnom zariadení tak dokážete vykonávať viac úloh naraz. V prípade že veľkú obrazovku nepotrebujete jednoducho smartfón zložte do kompaktnej veľkosti.

 


Odolné smartfóny

Do nepriaznivých podmienok pre ľudí, ktorý pracujú v nebezpečných podmienkach, kde hrozí poškodenie alebo pád mobilu, mal by mobil obsahovať odolnosť proti vode či nárazom, ktoré mobil plne ochránia. LED svietidlo je veľkou pomocou ako aj objemová batéria.
 


Fotomobily

Kvalitný fotoaparát s rôznymi funkciami a viacerými objektívmi pre dokonalé zachytenie obrazu. Veľká kapacita pamäte je dosť dôležitý faktor pre ukladanie vysoko kvalitných fotografií a videí. Vyšší počet objektívov ponúka kvalitnejšie zachytenie a zobrazenie.
 

Herný smartfón

Výkonné smartfóny pre hráčov poskytujú vysoký výkon pre plynulosť a kvalitu zobrazenia. Pre maximálny pôžitok z hrania by sa uhlopriečka mobilu mala pohybovať okolo 5,7”. Pre dlhodobé hranie by mal mobil podporovať rýchle nabíjanie a veľkú kapacitu batérie.
 

Príslušenstvo a doplnkyObaly a puzdra

Pekný a praktický obal s rôznymi ornamentami či kvalitnou potlačou podľa vlastného výberu dokážu ovplyvniť výber mobilu. Taktiež typ obalu alebo puzdra podľa kompatibility predaný telefón.
 Nabíjačky a káble

Výber smartfónu podľa typu nabíjania a typu kábla je dôležitý faktor. Dlhší kábel pre pripojenie zo vzdialeného miesta alebo odolný kábel pre dlhú životnosť.
 Pamäťové karty

Veľkosť úložiska ovplyvňuje aj možnosť pridať pamäťovú kartu do mobilu s veľkou pamäťou, ktorá poskytuje ďalšie úložisko. Veľkosť štandardných pamäťových kariet sa pohybuje od 8 GB do 1 TB.


 

Najžiadanejšie značky mobilov


Každá značka prinesie nové a novšie technológie, ktoré posúvajú rebríček najžiadanejších telefónov podľa potreby užívateľa. Medzi najpoprednejšie značky sa považujú Samsung, Apple a Huawei.
 
Samsung Apple Huawei
Motorola Xiaomi Realme
Oppo Sony OnePlus

Stručné zhrnutie pri výbere mobilu

Základné možnosti a vlastnosti, ktorých sa držať pri výbere mobilu:
 • zameranie a použitie telefónu
 • veľkosť displeja
 • dotykový alebo tlačidlový telefón
 • fotoaparát podľa potreby
 • využiteľný výkon telefónu
 • kapacita batérie
 • kompatibilnosť a pripojiteľnosť telefónu
 • odolnosť telefónu
 • kapacita úložiska podľa potreby
 
 

Naposledy navštívené

 
 
 
 

 

 
    Kód Názov produktu Vaša cena  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Porovnať - 0 ks
 
 

 

 

 

  Kód Názov produktu Vaša cena    
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Infolinka 0850 100 200 (9:00-18:00)
 
 
 
Košík
0 €
0 ks
 
 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 • 5
  predajní
 • 20 rokov
  20 rokov
  na trhu
 • 200 000 objednávok ročne
  200 000
  objednávok ročne
 • 70 000 položiek skladom
  70 000
  položiek skladom
 
© 2000 - 2021, Datacomp s.r.o.
Datacomp s.r.o. je autorizovaný partner svetových výrobcov počítačov a spotrebnej elektroniky. Ochrana osobných údajov a cookies
Táto webová stránka používa cookies. Pokračovaním v prehliadaní súhlasíte s používaním cookies.  
Notebooky