INFOLINKA0850 100 200

(9:00-18:00)

0
0,00

Košík

    Výber napájacieho zdroja pre počítač

    Výber správneho napájacieho zdroja pri skladaní alebo rozširovaní osobného počítača je dôležitý pre jeho správnu funkčnosť a stabilitu. Správne vybraný a kvalitný zdroj je základom počítača, preto výberu napájacieho zdroja je potrebné venovať náležitú pozornosť.
    Počítač, ako všetci vieme, funguje na elektrinu a tým pádom potrebujeme zariadenie, ktoré túto elektrinu usmerní a rozdelí tak, aby fungoval správne. Ak potrebujeme zdroj v počítači z nejakého dôvodu vymeniť (napr. pridávame výkonnú grafickú kartu, alebo pôvodný zdroj je nefunkčný), prípadne si staviame nový počítač, musíme vedieť, ako si daný zdroj vybrať.

    Najrozšírenejším štandardom počítačového zdroja je štandard ATX, ktorý sa používa vo väčšine stolových počítačov. Od základného typu ATX sú odvodené aj ostatné, menej používané štandardy, napr. SFX, CFX a ďalšie.

    Výkon a účinnosť zdroja

    Jedným z dôležitých kritérií pri výbere zdroja je poskytovaný výkon. Pre určenie potrebného výkonu zdroja potrebujeme vedieť, akú spotrebu majú jednotlivé komponenty počítača. Pre výpočet približnej spotreby jednotlivých komponentov sú dostupné rôzne kalkulačky napr. : Po zadaní typu procesora, počtu a typu diskov, grafickej karty a podobne je možné vypočítať hodnotu približnej spotreby vo wattoch a následne odporúčanú minimálna hodnotu výkonu požadovaného zdroja.

    Ďalším kritériom pri výbere je zaťaženie zdroja a jeho účinnosť. Aby mal zdroj dlhú životnosť a fungoval čo najefektívnejšie, je potrebné nechať zdroju výkonovú rezervu. Kvalitnejšie zdroje síce vedia aj dlhodobo fungovať aj na hranici svojho výkonu, ale tam už nemajú dobrú účinnosť.

    Aby mal zdroj dlhú životnosť a fungoval čo najefektívnejšie, je potrebné nechať zdroju výkonovú rezervu. 

    Účinnosť zdroja je hodnota, do akej miery vie zdroj efektívne využiť prúd, ktorý odoberá zo siete. Tá sa udáva v percentách. Čím je táto účinnosť vyššia, tým menej spotrebujeme na daný výkon elektrickej energie. Najvyššia účinnosť zdroja je zväčša pri 50% zaťažení zdroja, čiže ak má naša zostava napr. spotrebu 250W, ideálne je vybrať zdroj okolo 500W.

    Certifikácia zdrojov 80 Plus

    Pre prehľadnejšie určenie účinnosti zdrojov sa od roku 2008 zaviedlo certifikovanie podľa energetickej účinnosti 80 Plus. Na bežné domáce použitie nie je nevyhnutné inštalovať certifikované zdroje, tie sú určené hlavne na nepretržitú prevádzku, do serverov a iných energeticky náročných zapojení.
     
    Zaťaženie
    zdroja
    10%           90%
    20% 80% 82% 85% 87% 90% 92%
    50% 80% 85% 88% 90% 92% 94%
    100% 80% 82% 85% 87% 89% 90%

    Certifikovaný zdroj s lepšou účinnosťou sa bude taktiež menej zahrievať, bude menej hlučný a spotrebuje menej elektrickej energie čím je možne ušetriť pri dlhodobej prevádzke. Kvalitný a vysoko účinný zdroj je mimoriadne dôležitý pre počítače, ktoré budú použité ako server v nonstop prevádzke.

    Napájacie vetvy a kabeláž

    Zdroje sa tiež líšia podľa počtu napájacích vetiev a konektorov. Základné a lacnejšie zdroje majú napájacích vetiev spravidla menej, preto treba pri výbere zdroja vedieť čo a v akom počte bude zdroj napájať.

    Treba si preto všímať počet SATA konektorov na napájanie diskov a DVD alebo Blue-ray mechaník, počet konektorov MOLEX na pripájanie ďalších periférií, počet a druh konektorov na napájanie grafickej karty (6 alebo 8 pinových), druh konektora na napájanie procesora a podobne.

    Modulárna (odpojiteľná kabeláž)

    Niektoré zdroje (voláme ich modulárne zdroje) majú možnosť odpojiteľnej kabeláže od zdroja a možnosť pripojiť len tie, ktoré nevyhnutne potrebujeme. 


    Výhodou je ľahšia manipulácia a lepší prietok vzduchu v rámci skrinky, ak je zapojený menší počet vetiev zdroja. Kvalitnejšie zdroje majú tieto vetvy opletené ochrannou sieťovinou, ktorá tak chráni káble pred poškodením.

    Chladenie

    Zdroje delíme aj podľa chladenia na aktívne a pasívne chladené zdroje.

    Aktívne zdroje

    Aktívny zdroj je chladený ventilátorom, ten má v súčasnosti najčastejšie rozmer 120 až 140 mm, menšie, prípadne staršie zdroje mali 80 mm ventilátor. Väčší ventilátor býva spravidla tichší. Moderné kvalitné zdroje majú tiež systém regulácie otáčok ventilátora podľa teploty a zaťaženia zdroja, niektoré dokonca vedia byť do určitej miery zaťaženia čiastočne chladené pasívne t. j. ventilátor sa zapne iba pri zaťažení, resp. pri zvýšení teploty.

    Pasívne zdroje

    Pasívne chladených zdrojov je oveľa menej, sú spravidla drahšie a nie sú určené na vyššie zaťaženie. Výhodou je úplne bezhlučná prevádzka, kedže neobsahujú žiadny ventilátor pre chladenie.





    Na trhu je veľa výrobcov zdrojov, vyznať sa v kvalite zdrojov nie je jednoduché. Z kvalitných značiek je to napr. Seasonic, Fortron, EVGA, Corsair. Aj tu ale treba pozerať na jednotlivé modely zdrojov, spravidla tie s vyššou certifikáciou a cenou majú aj lepšie súčiastky a tým aj vyššiu šancu, že zdroj vydrží čo najdlhšie.


    kategória PC zdroje
     
    Notebooky