Notebookové konektory (porty)
Notebook obsahuje množstvo konektorov (portov) podľa jeho samotnej konfigurácie. Konektory môžu podporovať viacero pripojovacích káblov podľa ich kompatibility. Pri nevhodnosti kábla možno použiť redukciu k zapojeniu kábla do správneho konektora.
Dátové konektory
SD Card reader (slot pre karty micro SD, čitačku microSDHC, micro SDXC)
Používa sa na prečítanie kariet SD. Ideálne pri obmedzenom internom ukladaní u notebookov, kde úložisko nieje dostatočne veľké. Vstavaná čítačka kariet má veľkú výhodu ak často prenášate fotografie z fotoaparátu DSLR alebo z iného notebooku. Avšak microSD karty musia obsahovať redukciu.USB/USB Type-A (USB typ-A, bežný USB)
Najbežnejší USB konektor používaný pri väčšine notebookov s obdĺžnikovým tvarom. V závislosti od hardvéru môže mať rýchlosť USB 2.0, USB 3.0 alebo USB 3.1. Slúži pre pripojenie periférnych zariadení k notebooku ako napr. myšky, klávesnice, alebo USB kľúč a iné.
USB 2.0 (USB,USB 2)
Umožňuje prenášať dáta až do 480 Mbit/s a radia sa medzi najbežnejšie konektory notebookov. Táto verzia USB pracuje s väčšinou periférnych zariadení. Na notebooku sa prezentuje vždy ako konektor USB 2.0 typu A.USB 3.0 (SuperSpeed USB, USB 3)
USB 3.0 umožňuje maximálnu prenosovú rýchlosť až 5 Gbit/s čo je viac ako 10 násobok prenosovej rýchlosti USB 2.0. Konektory sú automaticky spätne kompatibilné s káblami a zariadeniami USB 2.0.USB Type-C (USB-C)
Považovaný za nástupcu klasických USB konektorov, ktorý môže podporovať množstvo rôznych štandardov ale nie rovnakých funkcií. Výnimočný je pre jeho štíhlosť, rýchlosť ale aj obojstrannosť. Dokáže prenášať súbory rýchlosťou USB 3.1 gen 1 (5 Gbps) alebo USB 3.1 gen 2 (10 Gbps). Taktiež dokáže prijímať Power Delivery (nabíjanie notebooku pomocou USB-C portu).
USB type-C 3.1, Gen 1 (USB-C 3.1, SuperSpeed USB)
Jedná sa o protokol pripojenia s rovnakou rýchlosťou ako USB 3.0 ale funguje len na konektore USB typu C a je kompatibilný spätne so zariadeniami USB 3.0 a 2.0, ak prechádza kábel z typu C do príslušného konektora.USB type-C 3.1, Gen 2 (USB-C 3.1, SuperSpeed + USB, SuperSpeed USB 10 Gbps)
Taktiež rovnaký ako USB 3.1 gen 1 ale až s dvojnásobnou priepustnosťou, ktorá dosahuje prenos dát s rýchlosťou až 10 Gb/s. Pre dosiahnutie plnej rýchlosti sa uistite správnosťou kábla s podporou rýchlosti 10 Gb/s.Od roku 2019 sa porty premenovali podľa oficiálnych názvov:
Špecifikácia | Predošlé označenie | Nové označenie | Rýchlostné označenie |
USB 3.1 | USB 3.1 gen 1 | USB 3.2 gen 1 | SuperSpeed |
USB 3.1 | USB 3.1 gen 2 | USB 3.2 gen 2 | SuperSpeed 10 Gbps |
USB 3.2 | žiadne | USB 3.2 gen 2x2 | SuperSpeed 20 Gbps |
Thunderbolt 3
Najrýchlejší prenosový konektor, ktorý dokáže prenášať dáta rýchlosťou až 40 Gb/s, čo je až 4 krát rýchlejšie ako USB 3.1 gen 2. Umožňuje pripojenie 2 monitorov s podporou 4K, pretože jeden port podporuje až dva signály DisplayPort. Vo väčšine umožňuje aj nabíjanie zariadenia, ak sa pri porte nachádza označenie thunderboltu (blesk).Video konektory
HDMI, micro HDMI
Najbežnejší konektor pre pripojenie k televízorom, externých monitorov či projektorov. Je schopný výstupu až do 4K rozlíšenia v závislosti od grafickej karty notebooku alebo iného zariadenia. HDMI prenáša nielen video ale aj zvuk ak majú prehrávacie zariadenia - reproduktory.DisplayPort, mini DisplayPort
Možno povedať a definovať DisplayPort ako najpokročilejší štandard pre zobrazovacie pripojenie s možnosťou výstupu na 1 monitor s rozlíšením až 4K 60Hz alebo až 3 monitory pri FullHD rozlíšení. Väčšina notebookov používa menší mini DisplayPort konektor alebo odosielanie signálov pomocou USB Typ-C.VGA
Slúži na štandardné pripojenie monitorov a projektorov avšak nie u množstve notebookov, pretože analógové pripojenie viedlo pri dlhších kábloch k degradácií (strate) signálu a to iba pri 1920x1200.Audio a sieťové konektory
Jack 3,5 mm (slúchadlový konektor)
Najpoužívanejší zvukový konektor pri zapájaní slúchadiel so zariadeniami ako notebook, mobilný telefón, tablet či počítač. Ak by notebook nemal 3,5 mm Jack konektor, možno zakúpiť adaptér (redukciu) pre zapojenie daného zariadenia.Ethernet (RJ-45, Gigabit Ethernet, 10/100 Ethernet)
Ethernet umožňuje notebook priamo pripojiť s káblovou sieťou. Wi-Fi pripojenie sa zlepšuje každým dňom, ale Ethernet pripojenie je veľmi výkonne a spoľahlivé. Značí sa ako Gigabit Ethernet alebo 10/100 Ethernet ale pracujú prenosom až do 1 Gbps.Špeciálne konektory
Kensington Lock
Otvor vystužený malým kovom pre zabezpečenie notebooku, ktorý v kombinácii s kovovou kotvou pripevnenou k pogumovanému kovovému zabezpečenému káblu s kľúčom zabezpečí notebook proti krádeži. Samotný otvor sa nachádza pri väčšine notebookov ale zabezpečujúci zámok nie.Dokovací konektor
Slúži na pripojenie k dokovacej stanici, z ktorej je možno zapojiť a prepojiť monitor a ďalšie zariadenia jednoduchým spôsobom. Každý notebook má vytvorený vlastný konektor pre pripojenie dokovacej stanice podľa kompatibility.
Napájacie konektory
Napájací konektor
Umožňuje samotnú prevádzku notebooku alebo dobíjanie batérie prívodovým káblom s energiou. Taktiež sa sem môže radiť USB-C konektor alebo Thunderbolt 3.Ak už máte zaobstaraný kábel, ale notebook obsahuje iný typ konektora, určite dopomôže vhodná redukcia, ktorá umožní dané pripojenie.
Káble a redukcie
Ak hľadáte notebook s potrebným konektorom.
Notebooky
A ak si nebudete vedieť vybrať alebo neviete aký notebook je vhodný pre vaše zameranie.
Poradca výberom notebooku