INFOLINKA0850 100 200

(9:00-18:00)

0
0,00

Košík

    Ako vybrať komponenty pre ideálnu PC zostavu

    Neviete si vybrať PC v ponuke? Chcete si vyskladať niečo jedinečné len pre vás? Hernú mašinu bez kompromisov alebo malý multimediálny PC do obývačky? Pripravili sme pre vás zopár rád, ktoré vám pomôžu pri výbere.

    Najdôležitejším pravidlom pri tvorbe svojho vlastného počítača je správna voľba komponentov s dôrazom na ich vzájomnú kompatibilitu. V tomto poradcovi sa zameriavame na 8 dôležitých komponentov počítača. Ponúkame vám odporúčania, ktoré vám pomôžu pri správnom výbere komponentov pre vyskladanie svojho PC. 

    1. Procesor (CPU)

    Procesor určuje výpočtový výkon počítača. Či ide o kancelársky, herný alebo profesionálny počítač výber procesora určite nepodceňujte. Každý procesor je možné osadiť len do príslušného socketu (pätice), aby mohol fungovať.
    Jednoduchou pomôckou pri výbere procesora je porovnanie si jeho výkonu v Benchmark testoch. Z pravidla platí: čím vyššie skóre dosiahne procesor v testoch, tým má vyšší výkon.

    Intel a AMD sú značky, ktoré dlhodobo pôsobia na trhu IT a majú širokú ponuku procesorov.

    Intel procesory

    Intel nedávno predstavil svoju najnovšiu generáciu procesorov Coffelake na sockete 1151, ktorý pomaly a isto nahrádza pôvodnú generáciu Skylake a Kabylake . Nová generácia ponúka vyšší výkon, podporu DDR4 RAM, nižšiu spotrebu a lepšiu integrovanú grafickú kartu. Procesory, ktoré majú na konci označenie "K", majú otvorený násobič a je ich možné bez problémov taktovať. 

    Celeron a Pentium - základné procesory, ktoré sú vhodné na kancelársku prácu, posielanie mailov, počúvanie hudby a pozeranie filmov.

    Intel core i3 - tieto procesory výkonom pokrývajú široké spektrum od základných prác na PC až po hranie menej náročných hier.
     
    Intel core i5 - najobľúbenejšia rada procesorov, kde si hlavne prídu na svoje hráči. Výkon postačuje takmer na všetky hry, ktoré sú momentálne na trhu a poradí si aj s náročnými aplikáciami.
     
    Intel core i7 -  najvýkonnejšie procesory, ktoré predstavujú špičku v oblasti hrania hier a tvorby.

    Intel core i9  - Nedávno predstavená nova rada ktorá je 
    zameraná na ultimátny výkon pre náročné aplikácie, 3D render,
    vizualizáciu  a podobne. Tieto procesory používajú socket 2066.

    AMD procesory

    AMD ponúka rôzne procesory na staršom sockete AM3+ a najnovšom sockete AM4 na ktorom nedávno predstavil svoje nove Ryzen procesory.

    FX - 2 až 8 jadrové procesory na jadre Vishera, ktoré sú určene hlavne pre hráčov. Procesory neobsahujú grafické jadro a preto je potrebná samostatná grafická karta. 
     
    A-séria - Výkonné multimediálne procesory so spoľahlivou integrovanú grafickú kartu. Vhodné sú pre multimediálne  a herné počítače. 
     
    Athlon - výkonnostne sú porovnateľné s Intel Pentium procesormi. Poradia si s web surfovaním, strihaním hudby, či videa, s pozeraním HD filmov a hraním nenáročných hier.

    Ryzen - Najnovšie, najmodernejšie a najvýkonnejšie procesory
    od spoločnosti AMD. Sú vybavené vybavené novou 14 nm architektúrou Zen, ponúka až do 52% vyšší výkon oproti pôvodnej generácii. Nová generácia týchto procesorov s kódovým označením Pinnacle Ridge ponúka aj výkonu integrovanú grafickú kartu Vega 



    Dôležitá rada: Nepodceňte chladenie procesora.

    2. Základná doska (MB)

    Ak už máte vybraný procesor, je potrebné si k nemu zvoliť správnu dosku podľa socketu.
    Výber základnej dosky je veľmi dôležitý krok, pretože do dosky sa zapájajú ostatné komponenty. Práve doska určuje aký procesor, pamäť, disk a ostatné komponenty je možne použiť.
    Dôležitým prvkom je aj chipset, ktorý určuje rozsiahlosť funkcií, ktoré ponúka základná doska. V neposlednom rade je potrebné dávať pozor aj na výber správneho typu RAM.

    3. Operačná pamäť (RAM)

    Operačná pamäť je nevyhnutný komponent, ktorý je potrebný pre samotný chod operačného systému, pre spúšťanie aplikácií, otváranie súborov a hranie hier. Pre plynulý a svižný chod počítača je vždy potrebné mať RAM s dostatočnou kapacitou.

    Pre optimálny chod operačného systému je vhodná pamäť s kapacitou minimálne 4 GB. Pre spúštanie náročnejších aplikácií a hranie väčšiny hier je potrebná 8-16 GB RAM. V prípade renderovania a používania extrémne náročných aplikácií je potrebná 32-64 GB RAM.

    V súčasnosti sa používajú DDR4DDR3 pamäte, pri ktorých je potrebné dávať pozor na kompatibilitu so základnou doskou. DDR4 RAM nie sú spätne kompatibilné s DDR3 RAM.

    4. Pevný disk (HDD)

    Hlavnou funkciou pevného disku je ukladanie digitálnych dát, ako sú fotografie, domáce videá, filmy alebo hudba. Preto je lepšie, keď má pevný disk vyššiu kapacitu aj keď je to za cenu vyššej ceny. Avšak vyššia kapacita znamená väčšinou väčšiu finančnú investíciu.

    Vhodnou alternatívou pre vlastný PC je kombinácia klasického HDD a SSD, kde SSD využijete primárne pre operačný systém a základne aplikácie.
     

    Rozdelenie diskov

    HDD disk

    Štandardný a najpoužívanejší HDD pevný disk, ktorý využíva mechanické platne. Jeho veľkou výhodou je vysoká kapacita za nízku cenu. Tento disk využíva pripojenie SATA III.

    SSD disk

    Disk bez mechanických pohyblivých častíc, ktorý sa vyznačuje extrémnou rýchlosťou a nulovou hlučnosťou. Pri vyšších kapacitách je  stále pomerne vysoká cena za tento disk. Pre ešte vyššiu rýchlosť sa používajú SSD disky vo formáte M.2 alebo PCI express, kde je potrebná podpora dosky.

    SSHD disk

    SSHD kombinuje kapacitu klasických HDD a rýchlosť SSD diskov. V prípade SSHD funguje zaujímavý jav, a to čím dlhšie počítač používate, tým je rýchlejší. Avšak reálnu plnú rýchlosť SSD diskov nemôžu dosiahnuť.

    5. Grafická karta (GPU)

    Grafická karta patrí taktiež k najdôležitejším komponentom PC. GPU slúži na zobrazovanie digitálneho obsahu. Karta je vo väčšine prípadov integrovaná aj v procesore, avšak v tomto prípade je určená len na bežné funkcie a nezvláda hry a iné graficky náročné aplikácie.

    Pre hranie hier je samostatná  grafická karta to najdôležitejšie a často aj to najdrahšie v počítači. Pre špecializované grafické aplikácie sa využívajú profi grafické karty, ktoré sú na to určené. Výkonnejšie karty majú samostatné napájanie zo zdroja pomocou 6-pin alebo 6+2pin kábla. Pri každej karte je potrebné sledovať odporúčaný výkon zdroja, ktorý musí byť dodržaný pre zabezpečenie stabilnej funkčnosti PC. Výkon konkrétnej grafickej karty je možné zistiť aj podľa benchmarku.

    6. Optická mechanika a čítačka

    Optická DVD alebo BluRay mechanika je vhodná pre inštaláciu programov alebo spúštanie multimediálnych aplikácií. Počítač je možné používať aj bez optickej mechaniky a aplikácie spúšťať z USB média, cez sieťový disk alebo z internetu.

    Niektoré skrinky pre počítače už ani neponúkajú miesto pre mechaniku (5,25"). Čítačka pamäťových kariet (3,5") slúži pre priame načítanie kariet SD, SDHC, XD, CF.
     

    7. Skrinka a zdroj

    Pre kvalitný počítač je alfou a omegou skrinka a zdroj. Najpoužívanejšie veľkosti skriniek sú Midi-Tower, Big-Tower a Mini-ATX. Aby sme mohli použiť príslušnú dosku je potrebné dodržať správny formát. Pri high-end grafických kartách netreba zabudnúť sledovať maximálnu dĺžku karty, aby sme sa vyhli komplikáciám pri jej umiestňovaní do skrinky. 

    Pri zdroji je najdôležitejší jeho samotný výkon a účinnosť. Najväčšími žrútmi výkonu sú procesor a  grafická karta, preto mnohí výrobcovia grafických kariet uvádzajú odporúčaný zdroj. Na internete existuje mnoho kalkulačiek, ktoré vám pomôžu s výberom dostatočného výkonu. Čím je väč­šia účin­nosť, tým je zdroj kva­lit­nej­ší a tým men­ší roz­diel vzni­ká med­zi tým, koľ­ko wat­tov od­obe­rie zo sie­te a koľ­ko od­oš­le kom­po­nen­tom. Pri použití vežových typov chladičov nezabudnite na kontrolu rozmerov skrinky.
    Pre správny výber skrinky a zároveň aj procesora je potrebné sledovať aj kompatibilitu socketu procesora, ktorý je odlišný pri rôznych typoch skriniek.

    8. Chladenie

    Jednoznačne najdôležitejšou podmienkou pre tiché, bezpečné a zároveň bezproblémové prostredie je chladenie komponentov. Pre menej náročné chladenie PC (napr. v prípade bežného kancelárskeho PC) volíme jednoduchšie a lacnejšie verzie "box" chladičov, ktoré sú pribaľované k samotnému procesoru.
    Náročnejší užívatelia PC si väčšinou volia "Tower" teda vežovité chladiče. Hlavným faktorom pri týchto chladičoch je cena. Nami doporučované riešenie pri tomto type chladičov je Noctua.
    Nekompromisný pomer hlučnosti a výkonu prináša užívateľom vodné chladenie.
    Pri výbere chladiča nezabudnite sledovať aj maximálnu podporovanú výšku chladiča, ktorá sa pri každej skrinke odlišuje.
    Notebooky