INFOLINKA0850 100 200

(9:00-18:00)

0
0,00

Košík

  Ako si vybrať NAS - dátové úložisko

  NAS (Network Attached Storage) predstavuje inteligentné riešenie ukladania cenných súborov pripojených k domácej alebo firemnej sieti. Majte všetky dokumenty a údaje bezpečne online pod kontrolou jednoduchým uložením do NAS zariadenia.
  Chráňte svoje súbory pomocou NAS (Network Attached Storage). Zariadenia tohto typu už dávno nie sú len výsadou firiem, ale dokážu si nájsť cestu aj do bežnej domácnosti. Či už sa jedná o  fotografie, videá z dovolenky alebo dôležité pracovné dokumenty.
  Ako vybrať NAS - dátové uložisko

  Riešenie NAS ponúka množstvo užitočných funkcií a služieb, ktoré vám ušetria čas. Vďaka intuitívnym aplikáciam môžete k svojim citlivým údajom pristupovať a spravovať ich, či sa už nachádzate doma, v práci alebo na chate. Nastavenie celého systému pritom zvládne v pár jednoduchých krokoch aj úplný laik a v priebehu pár minút je všetko pripravené na používanie.
   
  Hlavné funkcie NAS Kľúčové výhody NAS
  Možnosti využitia NAS Zabezpečenie a záloha
  Zálohovanie súborov Výkon a typy NAS
  Aký disk vybrať pre NAS Rozširujúca jednotka NAS

  Hlavné funkcie NAS

  Je potrebné si uvedomiť, že obmedzenia NAS zariadení a ich funkcie sa budú líšiť  v závislosti dostupnosti vloženia viacerých jednotiek do RAID, dostupnej softvérovej aplikácie, výšky mieri šifrovania.
  • Úložná jednotka: za srdce celej jednotky NAS považujeme jednotku na ukladanie dát, navyše ju dokážete používať rovnako tak ľahko ako bežný pevný disk. Hlavný rozdiel je v tom, že disk je bezpečne šifrovaný v šachte samotného zariadenia a navyše beží v takzvanom standby režime, čo umožňuje priamy a rýchly prístup k vašim súborom, okamžite po zapnutí.
  • Vlastná VPN: niektoré druhy NAS je možné prepojiť s VPN alebo virtuálnou privátnou sieťou. Táto možnosť vám mimo iné zaručuje bezproblémové pripojenie z inej krajiny, verejnej WiFi nákupného centra zatiaľ čo IP adresa vášho PC ostane bezpečne šifrovaná pred možnými vonkajšími vplyvmi a to pri zachovaní najvyšších bezpečnostných štandardov.
  • Osobné cloud riešenie: pri zapojení viacerých diskov do jednotky je možné zrkadliť a vytvoriť záložné kópie priamo v zariadení a tie následne fungujú ako váš personálny cloud ku ktorému máte prístup iba vy poprípade ľudia  ktorým to povolíte.
  • Web server: pomocou vášho zariadenia môžete vytvoriť vlastný “hosting” na ktorej pobeží napríklad vami vytvorená webstránka za pomoci využitia PHP.
  • Multimediálne centrum: výrobcovia v mnohých prípadoch vyvíjajú, alebo povoľujú riešenia v podobe širokého spektra externých aplikácií vývojárov tretej strany, aby ste napríklad dokázali prehrávať obsah z vášho zariadenia, či dokonca vytvoriť vlastný streaming.
  • Vytvorte si osobný P2P: využite možnosť vytvorenia personálneho torrentu, avšak namiesto ukladania na lokálny disk vášho PC sa budú dáta bezpečne a za pomoci šifrovania ukladať priamo na server.

  Kľúčové výhody NAS

  • jednoduché zálohovanie dát
  • až 10 Gb/s prenos dát cez port RJ-45 a jednoduchým pripojením do modernej lokálnej siete
  • vzdialený prístup z iného počítača alebo mobilného zariadenia pomocou SMART aplikácie
  • v porovnaní s a náročnými servermi šetrí NAS vašu peňaženku a má takmer bezúdržbový chod
  • široká podpora aplikácií: BitTorrent, Web server, Media Server, Photo Station
  • možnosť pripojenia externých diskov je možné zapojiť jednoducho pomocou USB rozhrania

  Rozdiel medzi verejným cloudom a NAS

  Jedným z faktov ostáva, že NAS riešenie šetrí vašu peňaženku a nezdieľate svoje údaje s poskytovateľom cloudu, pretože sa nenachádzajú v online priestore, ale sú bezpečne šifrované na vašom osobnom zariadení, ku ktorému máte prístup iba vy.

  Vysoká obstarávacia cena môže viacerých odradiť, avšak je potrebné si prepočítať mesačnú/ročnú výšku nákladov cloud predplatného, ktoré z dlhodobého hľadiska môže niekoľkonásobne prevýšiť sumu osobného privátneho riešenia ukladania dát. Ďalším skvelým benefitom ostáva fakt, že prístup k dátam môžeme považovať za privátny a uložené dáta nestratíte v online priestore po vypršaní vášho predplatného.
  Ako vybrať NAS podľa použitia a aké su jeho výhody

  Rozdiely medzi NAS a externým pevným diskom

  Externý pevný disk je úložisko, ktoré dokážete pripojiť, odpojiť, preniesť vo vašej notebook taške, ale ak je disk odpojený, tak sa stáva iba externým príslušenstvom až do doby kým ho opäť nepripojíte k vášmu PC/Mac. Šifrovanie a bezpečnosť v prípade externých pevných diskov je závislá od zariadenia na, ktoré je pripojené a teda môžeme konštatovať, že miera ochrany dát pred únikom prakticky nijako nerieši.

  Na druhej strane NAS riešenie je takmer vždy online, plne pripravené než sa k nemu pripojíte. Nespornou výhodou je takisto šifrovanie pomocou bezpečnostných certifikátov. Nevýhoda v prípade NAS spočíva vo väčších rozmeroch ako klasický externý pevný disk, avšak nie je to žiadna tragédia a tak rozmery ani váha, nie sú žiadna tragédia.

  Možnosti využitia NAS

  NAS sa dá využiť nielen na domáce využitie ako vzdialené a lokálne dátové úložisko, ale využitie aj pre firmy ako hostiteľ súkromnej webstránky, tlačový, databázový, či emailový server.

  Domáce využitie

  Pre domáce využitie plne postačí zariadenie, do ktorého je možné osadiť max. 4 disky. V bežnej domácnosti postačí zariadenie, kde je možné osadiť dva disky s kapacitou 2TB. Pokiaľ by pri zrkadlení dát/viacnásobnej zálohe (RAID) došlo k strate dát na jednom disku(napríklad pre vypovedanie z hľadiska životnosti), nenastane situácia, kde by ste o svoje dáta natrvalo prišli, keďže ostanú bezpečne uložené na ďalšom disku.

  Firemné využitie

  Firemné úložiská sú rozmerovo väčšie, môžete do nich osadiť až 16 pevných diskov, ktoré je možné zapojiť do RAID. Podporujú rôzne možnosti rozšírenia, pridaním ďalšieho zariadenia. Na rozdiel od domácich typov zariadení ponúkajú efektívnejšie hardvérové šifrovanie. To neznamená, že domáce úložiská sú menej bezpečné, avšak je potrebné si uvedomiť, že firmy ukladajú citlivejšie informácie o svojom biznise. V posledných rokoch je stále väčší kladený dôraz na GDPR a práve pre toto nariadenie je potrebné viac ako kedykoľvek predtým citlivé informácie zabezpečiť čo najlepšie.

  Na stránke firmy Synology nájdete aj sprievodcu výberom NAS pre domácnosti alebo firmu. Stačí zadať svoje požiadavky a nástroj vám odporučí najvhodnejší model NAS.

  Zabezpečenie a záloha

  Kľúčový faktor v dnešnej online dobe predstavuje bezpečnosť dát. V prípade tých najlacnejších NAS serverov viete osadiť iba jeden disk pre danú pozíciu. V prípade straty dát sú takto uložené súbory nenávratne preč.

  Akonáhle si ale zaobstaráte NAS, ktorý disponuje možnosťou osadiť dva a viac diskov, môžete jednoducho nastaviť zrkadlenie diskov a teda v prípade straty jedného z diskov máte stále istotu, že ich nájdete pripravené na tom ďalšom. A pokiaľ sa rozhodnete si zaobstarať zariadenie s tromi a viac pozíciami, tak vďaka technológii RAID5 bude načítanie vašich dát rýchlejšie a získate viac voľného miesta ako pri obyčajnom zrkadlení.

  Redundantné nastavenie diskov do RAID

  RAID je zabezpečenie za pomoci špecifického ukladania dát na dvoch a viacerých na sebe nezávislých diskoch. Jednoducho by sa sa to dalo vysvetliť ako zabezpečenie pred zlyhaním disku, v určitých prípadoch zabezpečí zvýšenie rýchlosti.

  Typy RAID

  • RAID 0: alebo stripping vzniká spojením dvoch a viacerých diskov. Tento druh RAID je primárne určený pre celkové zvýšenie výkonu, avšak týmto krokom sa môže znížiť bezpečnosť systému (nedoporučujeme)
  • RAID 1: Mirroring je vhodný na zrkadlenie, krížovú zálohu a zaručí čo najvyššiu bezpečnosť dát (doporučujeme pre)
  • RAID 2: zabezpečuje veľkú priepustnosť toku dát, je však menej používaný
  • RAID 3: vhodný pri zapojení 4 a viac diskov. Využíva sa hlavne v grafickom prostredí
  • RAID 4: Alternatíva k RAID 3
  • RAID 5: určený pre servery a databázové systémy
  • RAID 6: najvhodnejší typ RAIDu pre zabezpečenie dát

  Zálohovanie súborov zo všetkých zariadení

  V súčasnosti za štandard môžeme považovať smart aplikáciu, pomocou ktorej vieme uložiť rôzne dáta z rôznych zariadení. Výrobcovia na to samozrejme myslia a preto už dávno nie je výroba NAS iba o hardvéri samotnom, ale dôraz je rovnako kladený na softvérovú časť, odkiaľ viete jednak spravovať celý svoj osobný server, ale rovnako jednoducho a rýchlo dokážete odoslať a uložiť rozpísaný dokument na vašom smartfóne, poprípade zálohovať čerstvo zachytenú fotografiu z pláže v karibiku.
  NAS a zalohovanie súborov zo zariadení

  Vďaka variabilite nastaviteľného počtu užívateľov v sieti, tak bude mať v reálnom čase prístup k fotografii, člen rodiny, kolega či kamarát nachádzajúci sa v inom kúte sveta a to stále pri dodržaní najvyšších bezpečnostných štandardov.

  Aplikácia pre správu NAS

  Pre každú značku si môžete stiahnuť svoje vlastné aplikácie pre smartfóny a tablety. Môže to byť My Cloud Home alebo DSM Mobil. Aplikáciu môžete použiť na otvorenie súborov ktoré sú na vašom NAS bez ohľadu na to kde sa nachádzate či už doma, cez WiFi alebo na cestách cez mobilné dátové pripojenie. V aplikácii môžete vidieť jasný prehľad svojich fotografií, videí a textových súborov. Ak ste pripojení k WiFi sieti aplikácia okamžite zálohuje súbory v telefóne na váš NAS. Niektoré aplikácie sú dostupné aj vo verzii prehliadača

  Aplikácia pre správu NAS

  Výkon a typy NAS

  Výber vhodného procesora a RAM je pri zariadení kľúčový. Požiadavky na výkonnosť zariadenia sa líšia od potrieb zákazníka. Do väčších firiem s vysokým tokom dát sú vhodnejšie výkonnejšie NAS, pretože ak chcete napríklad tvoriť obsah, dáta streamovať a nejedná sa teda iba o samotnú zálohu súborov, mali by ste siahnuť po výkonnejšej verzii. Ak však naopak potrebujete NAS iba na zálohovanie súborov a vytváranie ich kópií, nemusíte sa báť rozhodnúť pre lacnejší a menej výkonný typ.

  Správne fungovanie celého ekosystému nezávisí iba od samotného zariadenia, ale aj od patrične zvolených diskov. Inými slovami, ak to preženiete s prílišným výkonom samotného NAS a prikúpite k nemu lacné pevné disky, vytvoríte tak neoptimálne podmienky a nedosiahnete maximálny výkon zariadenia.

  RAM

  V niektorých modeloch NAS je možné pridať/zmeniť modul RAM, ale bezchybný zážitok môžeme zaručiť iba pri používaní certifikovaných modulov RAM QNAP, ktoré je možné zakúpiť s príslušenstvom. Podrobné pokyny nájdete v používateľskej príručke vášho zariadenia.

  Procesor

  Čím viac užívateľov je pripojených k NAS, alebo procesov urobíte, tým vyšší procesor potrebujete. Ak ste na svojom NAS spustili server Plex, na prekódovanie potrebujete slušný procesor. Samotný NAS, ktorý nerobí nič viac než len obsluhu súborov, však nevyžaduje veľký výpočtový výkon.

  Do úvahy berte niektoré otázky.
  • Aký druh aplikácií Plex sa bude pripájať? (Android, iOS, Plex Media Player, atď.)
  • Koľko aplikácií bude súčasne prehrávať obsah?
  • Bude prístup lokálny, vzdialený alebo kombinovaný?
  • Budete používať veľa obsahu s titulkami?
  Výkon a typy NAS

  Počet slotov na disky

  Je dôležité, aby ste sa pozreli na to, koľko diskov dokáže váš vybraný model zvládnuť, pretože to môže určiť, do akej miery môžete neskôr rozšíriť systém vašej spoločnosti.

  Niektoré modely majú napríklad iba jednu šachtu pre disk, zatiaľ čo iné môžu mať v jednom systéme až 16 slotov. Na tento účel môžete skontrolovať, či podporuje technológiu RAID (Redundant Array of Independent Disks). Táto technológia vám umožňuje umiestniť viacero jednotiek do jedného úložiska.

  Prevedenie NAS

  Zariadenie NAS umožňuje viacerým ľuďom pristupovať k týmto údajom v rovnakom čase, pretože funkčnosť zariadenia je väčšia ako funkčnosť externého pevného disku. Výhodou je synchronizácia vašich údajov bez ohľadu na umiestnenie, takže každý má prístup k údajom súčasne.

  Môžete sledovať svoje stiahnuté televízne programy, zatiaľ čo Timmy upravuje fotografie, zatiaľ čo vy ukladáte pracovné dokumenty do zariadenia NAS a vaša polovička prikladá fotografie z poslednej rodinnej dovolenky.

  Zariadenie je vhodné pre domáce využitie ako na bežné zdieľanie fotiek a súborov. Vyhnete sa tak Googlu alebo Microsoftu a budete mať nezávislosť nad vašimi dátami.

  Domáce a firemé nas do RACKU

  NAS do racku

  Pri firemných užívateľov je vhodné riešewnie umiestnenie NAS do RACK. Keď kupujete rackový NAS pre vaše podnikanie, je potrebné sa zamerať 

  Kapacita

  Rack NAS je navrhnutý tak, aby bol rozšíriteľný, flexibilný a vyhovoval rastúcim potrebám spoločnosti. Napriek tomu je dôležité, aby ste sa pozreli na to, koľko diskov dokáže váš vybraný model zvládnuť, pretože to môže určiť, do akej miery môžete neskôr rozšíriť systém vašej spoločnosti. Niektoré modely majú napríklad iba jednu šachtu pre disk, zatiaľ čo iné môžu mať v jednom systéme až 16 slotov.

  Výkon

  Ako firma budete potrebovať zariadenie, ktoré vám umožní čo najrýchlejší prístup k vašim dátam a súborom. Preto si budete musieť vybrať rackový NAS, ktorý je podporovaný výkonným procesorom a má dostatok RAM, aby ste vždy získali potrebnú rýchlosť a výkon. Pre operácie vo väčšom rozsahu budete potrebovať NAS zariadenie, ktorého RAM dokáže prijať viacero súčasných pripojení bez ovplyvnenia výkonu. Dobrým pravidlom je mať aspoň 1 GB pamäte RAM na každý 1 TB úložného priestoru.

  Spoľahlivosť

  Okrem výkonu a kapacity musíte tiež zabezpečiť, aby bol váš systém dostatočne výkonný na to, aby sa prispôsobil zvýšenému používaniu bez toho, aby trpel príliš dlhými prestojmi. V tomto prípade by mal byť schopný bežať nepretržite a čo najrýchlejšie sa zotaviť z akéhokoľvek výpadku.

  Bezpečnosť

  Vyberte systém, ktorý zaručí, že vaše dáta zostanú v bezpečí, aj keď povolíte vzdialený prístup k vašej databáze. V takom prípade musíte hľadať systém, ktorý ponúka pokročilejšie možnosti šifrovania, aby bola zaručená bezpečnosť vašich súborov a vaše súkromie online.

  Príslušenstvo pre NAS

  Disky pre NAS

  Pevné disky nie sú len doplnkovými produktmi pre sieťové úložiská NAS, ale sú nevyhnutnou súčasťou celého systému. Preto už v roku 2020 boli uvedené špeciálne pevné disky Synology HDD a SSD pre veľké podnikové servery, aby sa ešte viac zvýšila spoľahlivosť celého systému a minimalizovali sa výpadky. Aby boli tieto výhody a výkon dostupné aj pre súkromných užívateľov, sú teraz pevné disky Synology radu Plus k dispozícii špeciálne pre menšie modely NAS.

   

  Kompatibilita diskov so zariadeniami

  NAS funguje inak ako váš priemerný počítač. Kým vypnete pracovnú plochu alebo zatvoríte notebook, NAS je vždy spustený. „Bežný“ pevný disk nie je vhodný pre tento druh prevádzkového tlaku a nevydrží veľmi dlho. Preto existujú špeciálne NAS disky, ktoré sú vhodné na 24/7 používanie. Tieto disky NAS vydržia oveľa dlhšie a lepšie fungujú v konfigurácii RAID. Disky pre NAS vyrábajú značky ako: Synology,  SeagateWD.

  diskyy Synology Series plus

  Niekedy nebolo potrebné rozlišovať, ktorý disk je pre NAS riešenie vhodný, keďže sa líšili maximálne v prenosovej rýchlosti. S nástupom SSD diskov prenosovú rýchlosť u bežných HDD ľudia prestali riešiť. Výrobcovia namiesto rozdelenia podľa rýchlosti ich začali členiť podľa využitia.

  Pri výbere diskov pre váš Synology NAS (Network Attached Storage) je dôležité zvoliť spoľahlivé a výkonné jednotky, ktoré dokážu zabezpečiť bezproblémovú prevádzku a ochranu vašich dát. Synology ponúka širokú škálu diskových jednotiek, pričom rady Plus a Enterprise sa vynímajú svojimi vysokými štandardmi kvality a spoľahlivosti. Pevné disky Plus spotrebúvajú asi o 29 % menej energie. Pozrime sa bližšie na to, prečo sú tieto disky ideálnou voľbou pre vaše úložné potreby.

  Synology Plus: Kombinácia výkonu a spoľahlivosti

  Disky Synology rady Plus sú navrhnuté pre domácnosti a malé firmy, ktoré potrebujú spoľahlivé úložisko pre svoje dáta. Tieto disky ponúkajú vynikajúci pomer výkonu a ceny, čo ich robí ideálnou voľbou pre každodenné použitie. Sú vybavené technológiou na ochranu údajov, čo zabezpečuje rýchle čítanie a zápis dát. Navyše, disky rady Plus sú optimalizované pre použitie v NAS zariadeniach Synology, čo zaručuje kompatibilitu a spoľahlivú prevádzku. 

  Vynikajúca spoľahlivosť
  Používanie 100% technológie konvenčného magnetického záznamu (CMR) u diskov radu Plus zaisťuje konzistentný výkon zápisu po celú dobu ich životnosti.

  Jednoduché aktualizácie firmvéru
  Aktualizácie firmvéru je možné vykonávať priamo prostredníctvom systému DSM a zaistiť tak, že disky budú používať najnovšie aktualizácie bez nutnosti ich vyberania zo zariadenia.

  Záruka 3 roky
  Na disky radu Plus sa vzťahuje 3-ročná obmedzená záruka, ku ktorej patrí špičková technická podpora a služby výmeny hardvéru.

  Zobraziť ponuku: Disky Synology rady Plus

  Synology Enterprise: Maximálna spoľahlivosť a výkon pre firemné prostredie

  Pre väčšie firmy a náročné úlohy ponúka Synology rada Enterprise ešte vyššiu úroveň spoľahlivosti a výkonu. Tieto disky sú navrhnuté pre nepretržitú prevádzku a zabezpečujú vysokú úroveň odolnosti voči chybám pri zálohe. Sú vybavené pokročilými funkciami ako je ECC (Error Correction Code) a technológie pre obnovu údajov, čo znižuje riziko straty dát a zabezpečuje ich bezpečné uchovanie. Navyše, disky rady Enterprise majú vyššiu kapacitu a odolnosť voči opotrebeniu, čo ich robí ideálnou voľbou pre firemné prostredie s vysokými nárokmi na úložisko.
  disky Synology Enterprise
  Vďaka všetkým týmto novým informáciám si teraz môžete s pokojným svedomím vybrať disk, ktorý bude vyhovovať vašim účelom. K vášmu serveru NAS ponúka spoločnosť Synology aj dva predstavené disky (HDD a SSD). Vlastné disky SATA HDD, SAS HDD a SATA SSD spoločnosti Synology sú optimálnym riešením pre firemných užívateľov, pretože ponúkajú:

  • Minimálne nároky na údržbu vďaka automatickej aktualizácii firmvéru spolu s aktualizáciami softvéru serverov.
  • Špičkovú kompatibilitu a najlepší výkon optimalizovaný na nasadenie v systémoch Synology prostredníctvom rozsiahleho overovacieho testovania, ktoré zaisťuje bezproblémovú spoluprácu so systémami Synology a DiskStation Manager.

  3,5" disky SATA HDD rady Enterprise
  V dnešnom svete, kde kybernetické hrozby predstavujú reálne výzvy pre firmy, je bezpečnosť dát kľúčová. 3,5" SATA HDD Enterprise disky ponúkajú pokročilé funkcie zabezpečenia, ako sú hardvérové šifrovanie údajov, ochrana pred ransomware útokmi a nástroje na pravidelné zálohovanie, ktoré pomáhajú chrániť cenné informácie pred stratou alebo krádežou.

  3,5" disky SAS HDD rady Enterprise
  Rozhranie SATA dosahuje prenosovú rýchlosť 6 Gb/s a rozhranie SAS až 12 Gb/s. Zatiaľ čo pevné disky SATA je možné nájsť takmer vo všetkých oblastiach použitia, pevné disky SAS sa používajú predovšetkým v podnikovom sektore, kde sú rozhodujúce vysoké rýchlosti, obrovská škálovateľnosť a vysoká spoľahlivosť.

  2,5" disky SATA SSD rady Enterprise
  Disky SSD sú nákladnejšie, ale ponúkajú dlhšiu životnosť a vyššiu stabilitu. V dôsledku toho sú vhodnejšie pre podnikové použitie, pretože spoľahlivejšie zaisťujú integritu dát pre kritické infraštruktúry.

  M.2 NVMe SSD rady Enterprise
  Po vykonaní každej technickej zmeny sa prevádzka diskov radu Synology SNV3400/3500 v našich systémoch dôkladne overuje. Každý firmware a každý komponent sú prísne kontrolované. Intenzívne testovanie záťaže vstupu/výstupu, cyklov vypínania a zapínania a teplotných podmienok zaisťujú, že všetky produkty spĺňajú tie najprísnejšie požiadavky na kvalitu a spoľahlivosť.

  Záruka 5 rokov
  5-ročná obmedzená záruka, ktorá zahŕňa služby technickej podpory a výmeny hardvéru, čím maximalizuje návratnosť investícií.
  disky pre NAS Synology
  Pri výbere diskov pre váš Synology NAS je dôležité venovať pozornosť ich spoľahlivosti, výkonu a kompatibilitu. Disky Synology rady Plus a Enterprise ponúkajú vysokú úroveň kvality a ochrany dát, čo ich robí ideálnou voľbou pre každého, kto si váži bezpečnosť a spoľahlivosť svojich dát. Investícia do týchto diskových jednotiek je investíciou do budúcnosti vašich dát, ktorá sa vám určite vyplatí v dlhodobom horizonte.

  Synology disky

  Majte na pamäti, že je potrebné vyberať disky, ktoré sú pripravené za optimálnych podmienok pracovať v NAS zariadeniach rýchlo a bezstarostne. NAS stráca svoj význam akonáhle interné disky nepracujú na rovnakej úrovni. Správne zvolený HDD disk tvorí základ úspechu NAS zariadenia.
  Neprehliadnite zoznam HDD diskov, ktoré si u nás dokážete zakúpiť k vášmu novému NAS zariadeniu.


  Rozširujúca jednotka NAS

  Pokiaľ by vám ani široký výber zariadení NAS nestačil, alebo by ste časom(s tým ako sa bude zväčšovať objem vašich dát) zistili, že ani veľké množstvo pozícií vám nedodá privátne úložisko, ktoré potrebujete, tak výrobcovia ponúkajú riešenie v podobe rozširujúcej NAS jednotky.
  Rozširujúca jednotka NAS

  Sieťová karta pre rýchlejšie pripojenie

  Vyššie modelové rady NAS zariadení bývajú častokrát vybavené viacerými sieťovými kartami. Môžete tak napríklad vytvoriť virtuálne siete, alebo zlúčiť niekoľko sieťových kariet, aby ste zabezpečili rýchlejšie prenosy. Základné modely NAS(pre malé až stredné podniky a domácnosti) obsahujú poväčšine sieťovú kartu s nedostačujúcou maximálnou prenosovou rýchlosťou do 1Gbps.
   

  Výrobcovia sú si vedomí, že sieťové karty s vyššou prenosovou rýchlosťou by v súčasnosti zvýšili výrobné náklady a teda aj koncovú cenu produktu. Na základe toho sa ale rozhodli náročným používateľom vyhovieť. Mnoho NAS zariadení disponuje rozšíriteľným PCIe slotom a tak v prípade potreby môže napríklad firma pracujúca s väčším objemom dát elegantne vyriešiť nižšiu prenosovú rýchlosť.

  Záložný zdroj pre NAS

  Pre ochranu proti výpadkom elektrickej siete je potrebné pripojiť NAS na záložný zdroj napájania. UPS záložný zdroj je vhodné riešenie nie iba pri výpadkoch, ale rovnako majú prepäťovú ochranu a teda práve pri nečakanom prepätí v elektrickej sieti dokáže vaše zariadenie a hlavne cenné dáta v ňom spoľahlivo ochrániť.
  Záložný zdroj pre NAS


  Pokiaľ ste zažili už situáciu, keď ste z dôvodu poškodenia disku vo vašom PC stratili niekoľkohodinovú prácu, fotky alebo dokumenty tak pre Vás je riešenie NAS - Zdroj záložného systému


  Moderné dátové úložiská NAS poskytujú spoľahlivú ochranu pre cenné dokumenty a dáta, navyše umožňujú použiť rôzne multimediálne aplikácie pre komfortnú správu vašich cenných dát bez nutnosti využívať externé cloudové služby.


  NAS sieťové úložiska
   
   
   
  Notebooky