INFOLINKA0850 100 200

(9:00-18:00)

0
0,00

Košík

  Ako získať dotáciu 350 eur na notebook alebo tablet pre žiaka

  Projekt Digitálny žiak je určený pre žiakov základných, stredných a stredných odborných škôl. Hlavná myšlienka projektu je pomoc rodinám a podpora prístupu detí k modernému vzdelávaniu.

  Digitálny žiakDATACOMP patrí do siete zmluvných predajcov projektu Digitálny žiak.

  Od 31.05.2023 si môžete uplatniť aktívny kód vo všetkých Datacomp predajniach. Kompletné informácie o projekte získate  na www.digitalnyziak.sk. Informácie na tejto stránke pravidelne aktualizujeme podľa dostupných informácií. Posledná aktualizácia 06.09.2023.

   

  Projekt Digitálny žiak rozšíril cieľovú skupinu

  O digitálny príspevok môžu požiadať aj žiaci, ktorí nastúpili v tomto školskom roku (2023/2024) do prvého ročníka stredných škôl vrátane kvintánov. 

  Registráciu prvákov stredných škôl a kvintánov v školskom roku 2023/2024 je aktuálne potrebné vykonať do 30.9.2023 na stránke digitalnyziak.sk. 

   


  Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR v spolupráci Národnou koalíciou pre digitálne zručnosti a povolania SR spúšťa národný projekt „Digitálny príspevok pre žiakov SR (Digitálny žiak)“, v rámci ktorého dostanú vybrané skupiny žiakov jednorazový príspevok 350 eur na nákup notebooku alebo tabletu s klávesnicou. Ide o jednoduchú poukážkovú schému, vďaka ktorej si budú môcť žiaci zaobstarať presne také zariadenie, ktoré najviac vyhovuje ich potrebám.
   

  Dnešné deti musia pri vyučovaní aj pri domácich úlohách čoraz viac využívať digitálne zariadenia – hybridná forma vzdelávania sa za uplynulé roky stala úplne bežnou súčasťou ich života. Lenže desaťtisíce školákov nemajú pre to zodpovedajúce digitálne zručnosti a mnohí dokonca ani počítač či notebook.

    

  Dokonalá dotácia pre žiaka vo výške 350€

  V rámci projektu Digitálny žiak, ktorý je zameraný pre študentov a žiakov, získate dotáciu 350€ na vybrané notebooky,  tablety a počítače All in One. Kompletný zoznam oprávnených zariadení si môžete vybrať podľa použitia, operačného systému Windows alebo MacOS, podľa farby alebo výkonnosti. Vyberte si z našej ponuky notebook herný, notebook pre študenta, notebook pre tvorbu videa (profesionálne alebo grafické).

  Postup predobjednávky

  Predobjednavka Digitalny Žiak SMS kód digitalny žiak Uzatvorenie Zmluvy - digitálny žiak
  1.Predobjednávka 2.Uplatnenie 350€ 3.Prevzatie zariadenia
  Rezervujte si tablet, notebook alebo All in One Po schválení registrácie získate validačný kód.  *V predajni predložte kód a podpíšte zmluvu.

  Podmienky

  Pre získanie 350€ dotácie je potrebná registrácia.
  Na stránke datacomp.sk si predobjednajte zariadenie - radi vám poradíme s výberom.
  Po schválení registrácie obdržíte SMS-kou validačný kód.

  *Po spustení projektu si zariadenie môžete prísť vyzdvihnúť spolu s jeho aktiváciou.

  Digitálny žiak

  Primárnym cieľom projektu Digitálny žiak je vyrovnať štartovacie pozície, zvýšiť dostupnosť digitálnych zariadení a podporiť rovný prístup vo vzdelávaní medzi žiakmi a to bez ohľadu na to, z akéhokoľvek socio-ekonomického prostredia pochádzajú. Aj vďaka tejto pomoci budú žiaci schopní študovať plnohodnotne i z domu a tiež rozvíjať svoje digitálne zručnosti a teda uspieť v digitálnej dobe.

  ​Jednorazový príspevok 350 eur je určený na nákup notebooku alebo tabletu s klávesnicou. Príspevky sa začnú žiakom poskytovať v priebehu roka. Prví na rad prídu prváci na stredných školách, ktorým má byť príspevok doručený ešte v tomto školskom roku 2022/2023 (zdroj: digitalnyziak.sk).

  Pokiaľ je žiak zaradený v databáze odporúčame prihlásiť do newslettra.
  ​Prihlásením odberu Newslettera "Digitálny žiak" získate aktuálne informácie: spustenie projektu, zmeny v legislatíve, informácie ako získať a následne si uplatniť príspevok. Z odberu Newslettera sa môžete kedykoľvek odhlásiť.

   

  Ako získať dotáciu 350 eur na notebook

  1. Vyplňte registračný formulár študenta k projektu "Digitálny žiak"
  Následne Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR overí vaše údaje a spravuje vašu žiadosť. Tento proces potrvá niekoľko dní, keďže overenie dát je postupné. Vyplňte registračný formulár študenta k projektu "Digitálny žiak"

  2. Následne vám prišla správa formou (SMS), že ste oprávnený užívateľ uplatniť si príspevok vo výške 350€
  na zariadenie (notebook alebo tablet).

  3. Spolu so svojim zákonným zástupcom navštívte predajňu Datacomp
  Po overení potrebných informácií a uplatnení príspevku vám predajca zariadenie aktivuje a odovzdá. 350€ poukaz je nutné uplatniť na niektorej z predajní Datacomp

  4. Nové zariadenie máte konečne doma a môžete ho plnohodnotne používať.
  V prípade, že patríte do skupiny oprávnených užívateľov a chcete získať svoj digitálny príspevok, vyplňte registračný formulár.
   

  Pre koho je projekt určený?

  Skupiny oprávnených užívateľov príspevku tvoria štyri skupiny žiakov, pričom sú z veľkej časti tvorené sociálnymi skupinami obyvateľstva v hmotnej núdzi, domácnosťami s nízkymi a podpriemernými príjmami a žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

  Patria sem tieto cieľové skupiny žiakov

  • žiaci, ktorí sú členmi domácnosti v hmotnej núdzi (príjem členov domácnosti nedosahuje sumy životného minima) 
  • so špeciálnymi vzdelávacími potrebami podľa § 2 písm. p) zákona č. 245/2008 Z.z. žiaci, ktorí majú vyjadrenie zariadenia poradenstva a prevencie o tom, že ich špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby vyplývajú výlučne z ich vývinu v sociálne znevýhodnenom prostredí
  • žiaci, ktorí sú členmi domácností, ktoré neprekračujú 60% medián príjmu (na základe potvrdenia o výške príjmu, resp. doklad o nevykonávaní zárobkovej činnosti (napr. potvrdenie o nezamestnanej osobe) 
  • žiaci prvého ročníka stredných škôl (pre rok 2022/2023 a 2023/2024) vrátane prvákov a prváčok na 5-ročných gymnáziách a kvintánov na 8-ročných gymnáziách bez ohľadu na to, z akého socio-ekonomického pozadia pochádzajú – cieľom je, aby mali rovnakú štartovaciu čiaru a naučili sa pracovať s výpočtovou technikou - príspevok je určený primárne pre všetkých prvákov stredných škôl
  ZDROJ: digitalnyziak.sk

  V prípade, že podľa súčtu príjmov domácnosť spadá do definície 60% mediánu príjmu, alebo si samotným výpočtom nie ste istý, je potrebné vyplniť registračný formulár na stránke, kde následne realizátor projektu overí v registroch štátnej správy oprávnenosť žiaka z danej domácnosti pre získanie príspevku, o čom bude zákonného zástupcu informovať prostredníctvom SMS správy.
   
   

  Vyberte si zariadenie

  Kompletný zoznam oprávnených zariadení si môžete vybrať podľa použitia, operačného systému Windows alebo MacOS, podľa farby alebo výkonnosti. Vyberte si z našej ponuky notebook herný, notebook pre študenta, notebook pre tvorbu videa (profesionálne alebo grafické).
  Notebooky s dotáciou Tablety s dotáciou All in One s dotáciou
  Notebooky Tablety All in One
  OS Windows Android OS Windows
  Apple  Apple Apple
    OS Windows  

  Ako vybrať notebook

  Notebooky si môžeme vybrať napr. podľa použitia, operačného systému, uhlopriečky alebo rôznych ďalších kritérií. Nižšie Vám ponúkame rozdelenie notebookov podľa použitia alebo zamerania konkrétneho užívateľa.
  Poradíme vám, ako vybrať notebook pre žiaka 
  Prakticka taska alebo batoh pre notebook klavesnice pre tablety Prakticka taska alebo batoh pre notebook
  príslušenstvo pre notebooky klávesnice pre tablety tašky a batohy

  Ako vybrať tablet

  Najdôležitejšie pri výbere tabletu je vedieť ako tablet budete používať, či ho chcete nosiť pri sebe alebo v batohu. Nenáročný používateľ by sa mal sústrediť na kľúčové parametre tabletu, ktorými sú displej, pamäť, procesor, operačný systém a v neposlednom rade fotoaparát. Pre profesionálne využitie musí byť väčší rozpočet samozrejmosťou a sústrediť sa v prvom rade na výkon tabletu, ktorý mu dodáva špičkový procesor a operačný systém.
  Poradíme vám, ako vybrať tablet pre žiaka 

  ​Aká bude kúpna cena?

  Z ceny zariadenia poskytujeme zľavu ako bonus -350€ 
  Na našich stránkach nie je táto výška zľavy odpočítaná. Pre tých, ktorí získajú štátnu dotáciu na notebook alebo tablet, bude zo zľavnenej ceny ešte odpočítaná štátna dotácia.

  Tablet
  napríklad zariadenie: tablet Xiaomi alebo tablet Lenovo
  predajná akciová cena: 299€
  dotácia: -350€
  doplatok: bez doplatku (notebook alebo tablet bez doplatku) 
  cenový rozdiel -50€ sa nevie preniesť na ďalší nákup

  Notebook
  napríklad zariadenie: notebook Asus alebo notebook Acer
  predajná akciová cena: 350€
  dotácia: -350€
  doplatok: bez doplatku (notebook alebo tablet bez doplatku) 

  All In One
  napríklad zariadenie: počítač All In One Lenovo
  predajná cena: 850€
  dotácia: -350€
  doplatok: 500€ (PC All In One , notebook alebo tablet s doplatkom) 
   

  Predĺženie záruky

  Ochráňte svoje zariadenie až na 2 roky pre prípad poškodenia a odcudzenia (Záruka PLUS) ochráni zákazníka pred nečakanými výdavkami spojenými s poškodením alebo stratou dotovaného zariadenia.
  Predĺžená záruka notebook a tablet

  Kúpou zariadenia cez projekt (Digitálny žiak) doporučujeme dokúpiť predĺženú záruku pre prípad poškodenia alebo odcudzenia tovaru

  Kľúčové vlastnosti

  • kryje prípady náhodného poškodenia prístroja a jeho odcudzenia
  • platí ihneď po zakúpení prístroja
  • k dispozícii vo variantoch na 1 alebo 2 roky
  • v prípade, že je prístroj neopraviteľný či odcudzený, budú uhradené náklady na nové zariadenie s porovnateľnými parametrami (až do výšky obstarávacej ceny toho pôvodného)
   
   

  Často kladené otázky

  Je potrebná registrácia?

  Áno, bez registrácie nie je možné overiť nárok, priznať, získať a následne ani uplatniť príspevok.

  Dokedy je možné o príspevok požiadať a uplatniť si ho?

  Žiaci a ich zákonní zástupcovia môžu o príspevok požiadať do 30. júna 2023. Uplatnenie príspevku je možné v ktorejkoľvek pobočke Datacomp do 31. októbra 2023

  Je potrebné k registrácii prikladať aj nejaké potvrdenia o príjme?

  Nie, nie je. Údaje všetkých zaregistrovaných žiakov a ich zákonných zástupcov v jednotlivých štátnych registroch overí priamo realizátor projektu.

  Na aké zariadenia sa digitálny príspevok vzťahuje?

  Projekt Digitálny Žiak rešpektuje individuálne a špecifické potreby jednotlivých žiakov, a práve z tohto dôvodu ho môžu zákonní zástupcovia použiť na zakúpenie digitálneho zariadenia, ktoré je pre ich dieťa najvhodnejšie.

  Kde a ako môžem príspevok využiť?

  Príspevok pre vaše dieťa si môžete uplatniť v niektorej z predajní zapojenej do projektu, kde patria aj všetky predajné miesta Datacomp. Použiť ho môžete na nákup digitálneho zariadenia, ktoré spĺňa stanovené technické kritériá a parametre. Radi vám poradíme s výberom. 

  Čo ak som si vybral zariadenie, ktoré je drahšie ako 350 eur?

  Ak hodnota zariadenia a príslušenstva prevyšuje výšku príspevku, doplatíte iba rozdiel ceny nákupu a výšky príspevku.

  Notebook , počítač All in one a tablet musí spĺňať aspoň minimálne požiadavky

  Výška príspevku bola stanovená na základe konzultácií s Európskou komisiou a zohľadňuje 1,5 násobok životného minima, pričom hodnota príspevku je 350 eur.​

  Zariadenie, ktoré si Žiak môže kúpiť za Digitálny príspevok, musí spĺňať nasledovné minimálne požiadavky. Zariadenie musí byť nové (vyrobené v roku 2022 a neskôr a mať minimálne dvojročnú záruku a garantovanú plnú podporu výrobcu minimálne na tri roky (na hardvér aj softvér).

  Zariadenie tiež musí mať:
  • displej s minimálnym rozlíšením 1366 x 768 pixelov;
  • minimálne jeden fyzický port pre pripojenie periférií: HDMI
  • fyzickú (hardware) slovenskú klávesnicu ako súčasť zariadenia alebo pripojiteľnú fyzickými portami zariadenia, alebo bezdrôtovo
  • funkcia ovládania kurzora, vstavané alebo pripojiteľné fyzickými portami zariadenia alebo bezdrôtovo (myš, dotykový displej, touchpad a pod.)
  • zabudovanú kameru, reproduktory a mikrofón;
  • funkcionalita pripojenia na Wi-Fi
  • rozhranie pre možnosť pripojenia k mobilným dátovým službám – v prípade tabletu SIM slot ( integrovaný LTE Modem). Pri ostatných zariadeniach možnosť pripojenia LTE modemu pre 4G sieť
  V danom ponímaní sa jedná štandardne o zariadenia typu Notebook, All in one počítač alebo tablet s klávesnicou a uhlopriečkou displeja nie menšou ako 25 centimetrov (10 palcov a viac).
  • zariadenie musí mať nainštalovaný užívateľsky jednoduchý operačný systém – jeho najnovšiu verziu, prípadne verziu, ktorá umožňuje aktualizáciu na novšie verzie, je možné ďalej doinštalovať balík kancelárskeho programového vybavenia (software) lokalizovaného do slovenčiny a používaného v školskom prostredí na Slovensku, antivírusový software, a je tiež kompatibilné s prostredím a aplikáciami využívanými v školskom prostredí – najmä Edunet a pod.
  • zariadenie musí byť nové (vyrobené v roku 2022 a neskôr), má minimálne dvojročnú záruku a garantovanú plnú podporu výrobcu minimálne na tri roky (na hardware a aj software vybavenie)
  • zariadenie musí mať možnosť pripojenia k široko podporovanej online distribučnej platforme voľných a platených aplikácií (vrátane aplikácií ako viki.iedu.sk, Edupage a Slovensko.sk) a ich plnohodnotného používania

  * Výška príspevku neohraničuje cenu zakúpeného zariadenia. Užívateľ digitálneho príspevku/zákonný zástupca môže s vlastným doplatkom nakúpiť zariadenie a príslušenstvo aj nad rámec technickej špecifikácie a hodnoty príspevku.

  * Digitálny príspevok je možné využiť aj na nákup príslušenstva k info-komunikačným technológiám, software a školení, výlučne však ako súčasť dodávky zariadenia spĺňajúceho vyššie uvedené parametre.

  Môžem si zakúpiť notebook aj na splátky s kombináciou dotácie?

  Informáciu preverujeme a čoskoro vám ju poskytneme.

  Môžem si nevyčerpanú čiastku dotácie preniesť na ďalší nákup?

  Nevyčerpanú čiastku nie je možné preniesť na ďalší nákup, nakoľko dotácia je viazaná len na jeden nákup / registrácia.
   

  Zákaznícka podpora

  každy deň v čase od 9:00 – 20:00

  Vyberte si z našej ponuky tablet alebo notebook od výrobcov Apple, Acer, Asus, Dell, HP, Huawei, Lenovo, Microsoft, MSI, Razer alebo niektorý z modelov v bezkonkurenčnom pomere cena/výkon.

  *Digitálny príspevok nie je možné využiť na nákup bielej alebo spotrebnej elektroniky, herných konzol, mobilných telefónov, audio systémov, televízorov a pod. Viac podrobností nájdete v zmluvných podmienkach.

  V prípade doplňujúcich otázok pri výbere vhodných produktov nás neváhajte kontaktovať emailom:
  digitalnyziak@datacomp.sk
   

  Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou.


  Aktualizované: 06.09.2023
  Autor: Datacomp
  Notebooky