Moje konto
Ako ochrániť smartfón a tablet pred zlodejmi a hackermi
Byť obeťou hackingu telefónu je nočná mora. Najhorším prípadom hackovania telefónu je, že aktér hrozby získa prístup k vašim online účtom, ako sú vaše sociálne médiá, e-mail, online nákupné účty alebo ešte horšie, vaše bankové informácie.
V dnešných časoch sa hocikto môže stať obeťou zlodejov alebo hackerov. Zatiaľ čo zlodej sa zmocní zariadenia len fyzicky, hacker môže s vašimi údajmi napáchať omnoho väčšie problémy. Poradíme vám, ako svoje zariadenia pred týmito živlami chrániť.
Tu je osem jednoduchých opatrení, ktoré môžete urobiť, aby ste zostali v bezpečí pred prípadnými hackermi.
Aktivujte zámok obrazovky
Najjednoduchšou vecou, ktorou môžete svoje zariadenie prvotne chrániť, je nastaviť pri jeho odomykaní heslo. Heslo by nemalo byť jednoducho uhádnuteľné, preto používajte veľké písmená, číslice a špeciálne znaky.Pri určovaní PIN kódu nepoužívajte číselné postupnosti ani opakujúce sa čísla. Smartfóny a tablety s operačným systémom Android je dokonca možné uzamknúť aj vzorom, ktorý si vytvoríte spájaním bodov.
Dnes je pri uzamykaní zariadení moderné používať aj biometrické zabezpečenie. To môže byť napríklad odtlačok prsta alebo skenovanie tváre. Toto zabezpečenie je pre prípadného zlodeja veľmi náročné prelomiť, pretože vašimi biometrickými údajmi nedisponuje.
Skenovanie tváre, Face ID na Apple zariadeniach, používa 3D sken tváre, preto ho nie je možné oklamať obyčajnou fotkou tváre. To však nie je prípad zariadení s operačným systémom Android, ktoré využívajú len 2D sken tváre. Preto, ak máte na výber medzi zabezpečením odtlačkami prstov alebo skenom tváre, zvoľte radšej prvú možnosť.
Základom je silné heslo
Všetky účty, ktoré ste si niekedy vytvorili, sú kryté heslom. Pri jeho nastavovaní platia rovnaké zásady spomínané vyššie. Aby ste v heslách nemali chaos, existujú rôzne služby, ktoré ich bezpečne uchovajú.Ako na silné heslo
- Dĺžka: Zvoľte heslo, ktoré je dostatočne dlhé, ideálne minimálne 8 až 12 znakov. Čím dlhšie heslo, tým ťažšie je ho uhádnuť alebo prelomiť.
- Zmiešajte znaky: Používajte kombináciu veľkých a malých písmen, číslic a špeciálnych znakov. Ideálne je zahrnúť rôznorodé znaky, aby bolo heslo ťažšie uhádnuteľné.
- Vyhnite sa jednoduchým slovám: Vyhnite sa používaniu jednoduchých slov alebo fráz ako hesla. Hackeri často používajú automatizované nástroje, ktoré takéto bežné heslá skúšajú.
- Unikátnosť: nepoužívajte rovnaké heslo pre viacero účtov. Ak sa niekto dostane k jednému heslu, bude mať prístup aj k ostatným účtom, ktoré používajú rovnaké heslo.
- Neosobné informácie: Vyhnite sa používaniu osobných informácií, ako sú vaše meno, dátum narodenia, čísla dokladov alebo iných ľahko získateľných údajov, ako sú telefónne čísla alebo adresy.
- Náhodnosť: Vytvorte heslo, ktoré je náhodné a ťažko uhádnuteľné. Môžete použiť generátor hesiel alebo kombinovať náhodné slová, čísla a znaky.
- Pravidelná zmena: Meniť heslo pravidelne je pre bezpečnosť veľmi dôležité. Odporúča sa meniť heslá aspoň raz za 3 až 6 mesiacov.
Nezanedbávajte aktualizácie aplikácií a operačného systému
Výrobcovia smartfónov a tabletov sú si dobre vedomí možných kybernetických hrozieb, a tak pravidelne pracujú na zlepšovaní zabezpečenia. Netýka sa to len operačných systémom, ale aj aplikácií.Aktualizácie okrem nových funkcií a vychytávok často zahŕňajú záplaty a bezpečnostné opravy, ktoré môžu zlepšiť ochranu vášho zariadenia. Preto aktualizácie netreba v žiadnom prípade podceňovať, navyše moderné zariadenia ich na vás pravidelne automaticky upozorňujú.
Používajte len overené aplikácie
Každodenne používame na svojich zariadeniach mnoho aplikácií, preto je dôležité, aby ste ich inštalovali len z oficiálnych obchodov s aplikáciami, ako je Google Play Store, Apple App Store alebo Huawei AppGallery.obr
Tieto platformy majú systémy na overenie a odstraňovanie škodlivých aplikácií, preto im môžete bez obáv dôverovať. Z času na čas sa ale aj tam môže nájsť nejaká škodlivá aplikácia, tá je ale potom okamžite odstránená.
VPN ako forma ochrany
Dnes je už Wi-Fi signál prakticky všade, či už ide o nákupné centrá, reštaurácie, kaviarne, MHD a podobne. Ak sa často k takýmto verejným Wi-Fi sieťam pripájate, používajte VPN na šifrovanie vašej komunikácie.VPN je virtuálna privátna sieť. Ide o technológiu vytvárajúcu šifrované spojenie medzi smartfónom a internetom cez súkromný server umiestnený niekde inde na svete. Týmto spôsobom sa vytvára bezpečný tunel, ktorý zabezpečuje, že dáta sú šifrované a chránené pred odposluchom a útokmi tretích strán.
Keď sa pripojíte prostredníctvom VPN, vaše dáta sú prenášané cez šifrovaný kanál, čo znamená, že je nemožné zachytiť obsah komunikácie. VPN tiež mení vašu verejnú IP adresu, čím umožňuje anonymnejšie prehliadať internet a obísť geografické obmedzenia niektorých webových stránok a služieb.
Nebezpečenstvo číha aj v e-mailoch
Hackeri vymýšľajú čoraz sofistikovanejšie spôsoby, ako zistiť vaše prihlasovacie údaje. Jednou z metód je aj forma falošných e-mailov, napríklad od banky alebo operátora. Preto buďte opatrní pri otváraní e-mailov od neznámych zdrojov a pri klikaní na neznáme odkazy.Takéto e-maily môžu obsahovať škodlivý softvér alebo sa snažiť z vás vylákať citlivé informácie. Falošné e-maily môžu vyzerať skutočne dôveryhodne, ale stále radšej informujte odosielateľa, aby ste si overili ich pravosť.
Vyskúšajte antivírusové programy
Antivírusové programy sa väčšinou spomínajú hlavne v súvislosti s operačnými systémami pre desktopy ako Microsoft Windows alebo MacOS. Existuje aj pomerne veľký počet antivírusových programov pre mobilné operačné systémy, najčastejšie Android.Tie sú síce platené, ale aspoň máte istotu, že sú vaše dáta v absolútnom bezpečí a aj pri nekalej hackerskej aktivite sú schopné vás na takéto praktiky upozorniť. Netreba však zabudnúť na ich pravidelnú aktualizáciu.
Berte do úvahy že kybernetickí útočníci sú prefíkaní. Veľmi dobre vedia, že bezpečnostné aplikácie dokážu odhaliť mnohé z ich fínt a trikov. Snažia sa ich preto obísť sociálnym inžinierstvom, konkrétne phishingom. Ide o psychologickú techniku, ktorou človeka oklamú alebo navedú k tomu, aby na svojom zariadení niečo vypol alebo nastavil inak. V niektorých prípadoch sa môžu veľmi účinne vydávať za významnú a dôveryhodnú inštitúciu. Napríklad za vašu banku.
Dávajte si pozor na odkazy, ktoré sa nachádzajú v e-mailoch, v správach zasielaných cez sociálne siete alebo cez WhatsApp. Link môže smerovať na škodlivú stránku alebo falošný formulár. Ak ho vyplníte, všetky údaje budú smerovať kybernetickým útočníkom
ESET Mobile Security pre Android
Je komplexné bezpečnostné riešenie, ktoré chráni vaše mobilné zariadenie s operačným systémom Android pred novovznikajúcimi hrozbami a phishingovými stránkami a umožňuje vám vzdialene získať kontrolu nad vaším zariadením v prípade jeho straty alebo krádeže.Získaje kontrolu nad vaším zariadením
- Antivírus - Chráni vaše zariadenie pred rôznymi druhmi škodlivého kódu.
- Anti-Phishing - Funkcia Anti-Phishing vás ochráni aj pred škodlivým obsahom v podvodných SMS správach. Phishing je kriminálna aktivita, ktorej cieľom je pomocou manipulačných techník priviesť používateľa k tomu, aby na falošnej webovej stránke poskytol informácie dôverného charakteru. O pokuse o útok je používateľ informovaný výstražnou notifikáciou.
- Anti-Theft -Funkcia chráni vaše mobilné zariadenie pred neoprávneným používaním. Pre jej plné využitie je však potrebné nastaviť ju ešte pred stratou alebo krádežou zariadenia
ESET Mobile Security pre Android držiteľa ISIC a ITIC preukazu získajú 30% zľavu |
Bez zálohy ani na krok
Pravidelne zálohujte dôležité dáta zo svojho smartfónu alebo tabletu, aby ste sa vyhli strateniu dát v prípade krádeže alebo poškodenia zariadenia. Najlepšie je nastavenie automatickej zálohy, tým pádom na to nemusíte myslieť a dáta máte neustále v bezpečí.Tu je niekoľko výhod zálohovania
- Obnova po nehode: Ak dôjde k poruche hardvéru, zariadenie ste stratili alebo došlo k nejakému inému incidentu, zálohované údaje vám umožnia obnoviť svoje dôležité informácie. Bez zálohovania by ste mohli stratiť cenné dáta, ako sú kontakty, fotografie, videá, dokumenty a iné
- Ochrana pred stratou údajov: Zálohovanie údajov zabezpečuje, že vaše dáta sú uložené na bezpečnom mieste mimo vášho zariadenia. Ak by ste dané zariadenie stratili, bolo vám ukradnuté alebo poškodené, vaše dáta by zostali v bezpečí a mohli byť obnovené na novom zariadení.
- Ochrana pred neúmyselným vymazaním: Môže sa stať, že si omylom vymažete dôležité súbory alebo údaje zo svojho zariadenia. Ak máte zálohu, môžete ich jednoducho obnoviť zo zálohovanej kópie.
- Prenos údajov na nové zariadenie: Pri nákupe nového zariadenia, alebo prechode na iné, môžete pomocou zálohovania jednoducho preniesť všetky svoje dáta zo starého zariadenia na nové. Týmto spôsobom si zachováte kontakty, fotografie, aplikácie a iné údaje bez toho, aby ste ich museli znovu nastavovať.
- Ochrana pred stratou dát pri aktualizáciách: Pri vykonávaní aktualizácií softvéru alebo obnove továrenských nastavení môže dôjsť k vymazaniu všetkých údajov zo zariadenia. Ak máte zálohu, môžete po aktualizácii jednoducho obnoviť svoje dáta bez straty.
Majte plán B, ak vám telefón ukradnú alebo ho napadnú
V prípade, že váš telefón bude hacknutý alebo ukradnutý, je dôležité mať pripravený plán, aby ste mohli rýchlo neutralizovať akékoľvek škody, ktoré vám hacker môže spôsobiť.Naučte sa, ako na diaľku vymazať telefón, ak vám naozaj telefón neukradnú. Čím rýchlejšie vymažete svoje informácie, tým lepšie. Po vymazaní telefónu je čas ho nájsť. Môžete použiť aplikáciu Nájsť môj iPhone pre iPhone alebo Správcu zariadenia Android od Google na nájdenie svojho zariadenia aj po vymazaní telefónu alebo ak ho zlodej/hacker resetoval na výrobné nastavenia.
Ak sa domnievate, že hacker mohol mať prístup k vašim osobným údajom, ako sú bankové údaje alebo informácie o kreditnej karte, okamžite kontaktujte svoju banku, aby zmrazila váš účet a všetky súvisiace karty, aby ste zabránili neoprávneným nákupom. Tiež zmrazte alebo uzamknite svoj kredit, aby si aktér hrozby nemohol otvoriť žiadne účty na vaše meno.
A nakoniec sa zhlboka nadýchnite a všetko bude v poriadku.
Komplexná ochrana pre váš smartfón a tablet s Androidom