Moje konto
Ako postupovať pri výbere kamerového systému
Správny výber bezpečnostnej kamery alebo celého kamerového systému je veľmi dôležite pre vás ale aj pre vašu bezpečnosť. Pokiaľ si zvolíte nekvalitný bezpečnostný systém je veľkým predpokladom že váš objekt nebude dostatočne chránený. Správnym kamerovým systémom mate istotu že váš dom firma alebo záhrada je 100% chránená.
Kamerový systém záruka vašej bezpečnosti
Dnes je na trhu veľké množstvo systémov a technológií určených na ochranu majetku. Do tejto oblasti samozrejme spadajú aj bezpečnostné kamery, vďaka ktorým síce priamo svoj majetok neochránite, ale výrazne pomáhajú pri objasňovaní totožnosti páchateľa a taktiež k priebehu a objasneniu celej vzniknutej situácie v oblastiach monitorovaných bezpečnostnými kamerami.Vybrať vhodný CCTV systém pre Vaše špecifické potreby však nie je také jednoduché ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Z výrobcov sú na výber stovky, každý z nich sa predháňa v počte modelov, dlhých zoznamov parametrov, funkcií a rôznych cien. Aká je pre moje potreby vhodná kamera?
Aký rekordér?
Na ktoré funkcie a parametre si mám dávať pri výbere pozor?
Aký je rozdiel medzi kamerovým setom so štyrmi kamerami v hodnote 500 a 1500 Eur?
V prvom rade si treba uvedomiť, že montáž, konfigurácia ale aj samotný návrh kamerového systému by mal byť zverený do rúk profesionála. Profesionálny prístup a skúsenosti zaistia spoľahlivosť, efektivitu, maximálnu životnosť a bezproblémový chod celého systému. V tomto článku sa budeme venovať kamerám s IP technológiou – sieťové kamery. Ak rozmýšľate o kamerovom systéme, staršie analógové technológie dnes už v drvivej väčšine prípadov nepripadajú do úvahy a radíme Vám nezaoberať sa s analógovými kamerami vôbec. IP kamery na rozdiel od analógových kamier majú výhodu v obojsmernej komunikácii na protokole TCP/IP. Najväčšou výhodou IP kamier je, že nie sú žiadne limity na maximálne rozlíšenie, ktoré by IP kamera mala. V prípade analógu je daná norma PAL, ktorá ma svoj limit na 0.4Mpx. V prípade IP kamier sú momentálne v ponuke kamery s rozlíšením až 29Mpx. IP kamery môžu mať rôzne inteligentné funkcie ako rozpoznávanie EČV, rozpoznávanie tváre, vyhodnocovanie pohybu atď.
Kamerový set
Zariadenie ktoré obsahujú hlavne časti celého kamerového systému. Tieto zariadenia sa skladajú z niekoľkých časti.- Kamera - závisí od modelu 4x, 8x, 16x
- DVR alebo NVR rekordér
- Inštalačný materiál
- HDD
- Software pre vzdialenú správu a sledovanie
Rozlíšenie
Rozlíšenie bezpečnostnej kamery je jedným z najdôležitejších parametrov na ktorý treba pozerať.Od rozlíšenia kamery závisí samotná kvalita obrazu, ale taktiež aj veľkosť priestoru (uhol), ktorý kamera dokáže snímať. Pri IP kamerách sa tento parameter udáva v megapixeloch (MPx). Pri analógových kamerách sa rozlíšenie udáva v TV riadkoch. Na porovnanie rozdielu v rozlíšeniach medzi IP a analógovou kamerou: jedno z najvyšších analógových rozlíšení je 700 TV riadkov čo sa rovná približne len 0,414 MPx. Dnes spotrebiteľsky najznámejšie a najrozšírenejšie rozlíšenie tzv. Full HD (1920 x 1080) sa rovná 2 megapixlovej kamere. Na štandardné využitie CCTV systému odporúčame kamery s rozlíšením 2 až 3 MPx. Pri špeciálnejších požiadavkách (viditeľnosť detailov na väčšie vzdialenosti, širší záber obrazu atď.) je samozrejme nutné použiť kameru s viac megapixlami.
Uhol záberu
Tak, ako sme si povedali, uhol záberu kamery záleží aj od rozlíšenia kamery. Samozrejme na uhol záberu vplýva aj objektív. Kamery môžu mať pevný alebo tzv. varifokálny objektív. Pri pevnom objektíve nie je možnosť dodatočne nastaviť ohniskovú vzdialenosť, čo znamená, že kamera má pevne daný uhol záberu. Varifokálne objektívy nám umožňujú ohniskovú vzdialenosť a teda aj uhol záberu nastaviť podľa potreby. Pred výberom kamery si teda treba zhodnotiť, aký uhol záberu bude pre danú inštaláciu a umiestnenie kamery vhodný, respektíve dostačujúci. Ak chceme monitorovať napríklad úzku chodbu, zbytočne budeme kupovať kameru s 90 ° uhlom záberu a naopak. Hodnota objektívu sa udáva v mm (napríklad 3,6 mm) a určuje uhol záberu / zorný uhol. Nočné videnie
Čo by to boli za kamery ak by v noci, alebo v priestoroch bez osvetlenia nič nevideli? Na osvetlenie priestoru, ak intenzita svetla klesne pod určitú hranicu, používajú kamery ľudskému oku neviditeľné infračervené prisvietenie. IR prisvietenie je vo forme LED diód integrované priamo v kamerách, alebo sa dá použiť externé IR prisivietenie. Kamery aj v absolútnej tme uvidia krásne čistý, avšak čiernobiely obraz. Dnes pravdaže už existujú aj kamery s farebným nočným videním, ale tieto riešenia ešte nie sú rozšírené v takej miere, ako klasické čiernobiele IR prisvietenie. IR prisvietenie sa vyjadruje jeho dosvitom udávaným v metroch. Túto hodnotu však treba brať opatrne – ide o maximálny dosah prisvietenia. Ak výrobca uvádza IR prisvietenie napríklad do 20 metrov, neznamená to, že bude tých 20 metrov rovnomerne nasvietených a uvidíte rovnako dobre prisvietený obraz 10 metrov od kamery a aj vo vzdialenosti 20 metrov od kamery. Nakoľko sa jedná len o údaj dosvitu, odporúčame údaj v metroch deliť dvoma – ak potrebujeme monitorovať jasne a zreteľne tmavú oblasť vo vzdialenosti 20 metrov od kamery, treba zvoliť IR prisvietenie s dosahom 40 alebo 50 metrov. Ďalším „problémom“ na ktorý si treba dávať pri IR dosvite pozor je presvietenosť. Čím bližšie je objekt k IR diódam tým je viac a viac nasvietený a objekt alebo osoba je svetlejšia a svetlejšia ba až biela, čo v niektorých prípadoch môže znamenať až nemožnosť identifikácie osoby. S týmto faktom je pri samotnej montáži kamier počítať a kamery v rámci možností vhodne osadiť na také miesto, aby k presvecovaniu nedochádzalo. Tento problém nastáva najmä pri lacných neznačkových kamerách, ktoré v sebe nemajú technológie na vyvažovanie a redukciu neželaného presvecovania.
Konštrukcia
Ďalšou veľmi dôležitou časťou je prevedenie kamery. V zásade odporúčame vyberať kamery so solídnou kovovou konštrukciou. Vyhýbajte sa lacným čínskym plastovým kamerám a kamerovým setom. Tieto kamery sú síce cenovo výhodné, avšak ich konštrukcia a kvalita spracovania sa podpíše na ich životnosti. Základné delenie kamier z tohto hľadiska je na exteriérové a interiérové kamery. Pri kamerách do vonkajšieho prostredia si treba všímať udávaný stupeň ochrany krytom. Vyjadruje sa v tzv. IP kóde. Exteriérové kamery vyberajte so stupňom krytia minimálne IP65. Tento stupeň elektroniku kamery ochráni pred priamym dažďom, snehom, vetrom, prachom a vysokými alebo nízkymi teplotami. Do interiéru s nadmerne prašným alebo vlhkým prostredím vyberajte exteriérovú kameru. Ak chcete aby Vám kamerový systém bez problémov slúžil dlhé roky, radšej si priplaťte za kvalitnú a solídnu konštrukciu, než mať neskôr dodatočné náklady za výmenu, problémové reklamácie a drahý servis. Z hľadiska tvaru delíme kamery na tubusové (valcovitý tvar) a dome (pologuľa). Tubusové odporúčame umiestňovať do nedosiahnuteľnej výšky nakoľko kameru je možné ľahko zohnúť a tak zmeniť jej výhľad na priestor. Dome kameru je fyzicky nemožné zohnúť alebo nakloniť a navyše väčšina dome prevedení je tzv. antivandal – chránená proti neautorizovanému manipulovaniu. Ak je dome kamera správne namontovaná je takmer nemožné ju nejakým spôsobom strhnúť alebo odmontovať bez potrebného špeciálneho náradia.Antivandal
Kamera sa dá montovať priamo na strop alebo na stenu nepotrebuje k montáži žiaden ďalší držiak alebo stojan.tieto modely sa dajú použiť v domácnosti, na chate, firme. Majú široké spektrum využiteľnosti, majú malé rozmery a pri inštalácií sú viac menej neviditeľné.
Kamera určená prevažne na montáž priamo na stenu
PTZ kamery sú to kamery ktoré disponujú vlastným ovládaním pohybu objektívu vo všetkých smeroch. tieto kamery sa vyrábajú v rôznych prevedeniach a najčastejšie ich môžeme stretnúť v nákupných centrách na križovatkách alebo parkoviskách.