Ako postupovať pri výbere video kamery
Ako vybrať digitálnu videokameru
Fotografie majú svoje kúzlo, ale rovnako tak lákajú aj pohyblivé obrázky. Obzvlášť tie z digitálnych kamier, ktoré si už našli pevné miesto vo veľa slovenských rodinách. Na niektoré udalosti sa video jednoducho hodí viac, či už máte deti alebo vás len baví natáčať.Pokukujete po digitálnej kamere? Ako vyberiete tu najlepšiu?
Ako každý dobrý nákup aj zaobstaranie digitálnej kamery začína dôkladným zamyslením sa.
- Koľko peňazí ste do kamery ochotní investovať?
- A prečo si ju vlastne chcete kúpiť?
- Aby ste mali zachytených svojich blízkych alebo máte profesionálne ambície?
- Ako budete chcieť natočené videá archivovať?
- Je pre vás dôležité aj to, ako kamera vyzerá?
Výsledný výber bude kombináciou všetkých uvedených hľadísk, ideálny je však okruh produktov znížiť hneď na začiatku cenovým rozpätím. Rozhodovanie vám totiž výrazne uľahčí, pokiaľ budete porovnávať kamery z príbuznej cenovej kategórie. Druhou možnosťou je potom vypísať si funkcie, ktoré od kamery požadujete a potom sa porozhliadnuť, koľko taká kamera bude stáť.
Kam to budem ukladať?
Najčastejšie kamery delíme podľa toho, kam ukladajú výsledné video. Hovoríme potom o HDD kamerách a kamerách so záznamom na pamäťové karty.
HDD videokamery
Prvý typ kamier disponuje obdobou pevného disku, ktorý poznáme z klasických počítačov. Rozmery sú samozrejme menšie, ale princíp je rovnaký – vo vnútri kamery je komponent, na ktorý kamera ukladá videá.
Výhodou pevných diskov je ich veľká kapacita, ktorá môže dosiahnuť až na stovky GB. Na HDD sa tak vojde množstvo hodín záznamu bez prerušovania. HDD kamery sú ideálne pre natáčanie na dovolenke, svadbe či podobných udalostiach, na ktoré je nepraktické voziť množstvo pamäťových kariet, ktoré potrebujú častú výmenu v priebehu natáčania.
Naviac HDD kamery obvykle ponúkajú výber a vedia pracovať aj s kartami. To sa hodí napríklad v situácii, kedy kapacita pevného disku prestane stačiť. Videá z disku jednoducho prehráte do počítača alebo DVD rekordéra s HDD.
Samozrejme, HDD kamery majú aj slabiny. Pre niekoho je nevýhodou absencia klasického hľadáčika, tým zatiaľ žiadna HDD videokamera nedisponuje. Pevný disk je naviac pomerne chúlostivou súčiastkou, takže kamera neznesie drsnejšie zaobchádzanie. Kamery rovnako bývajú rozmernejšie.
Kamery so záznamom na pamäťové karty
Videokamery na pamäťové karty sú v súčasnosti rozšírenejším typom. Kamery sú veľmi kompaktné, pretože karta je maličká, naviac vydrží aj menej šetrné zaobchádzanie. Do kariet tak stačí investovať pri nákupe kamery, potom už nie je nutné utrácať, pretože sa môže pochváliť dlhou životnosťou. Záznam sa následne ľahko prenesie do počítača.
Kvalita a druhy záznamu
Už vieme, kam môžu kamery záznam ukladať. Teraz si ešte povieme, v akej kvalite ho vôbec vie vytvárať.
Záznam v kodeku
To, čo kamera natočí, ukladá rovno skomprimované, teda už nejakým spôsobom upravené a zmenšené. Obrovskou výhodou je, že takéto video zaberá menej miesta a práca s ním je rýchlejšia a menej náročná na výkon počítača.
Full HD záznam
Videosekvencie sa nahrávajú v rozlíšení 1920x1080 px. Takéto video je vhodné pre premietanie na LCD alebo plazmových televízoroch. Pozor však na staršie televízory, ktoré majú uvedené HD Ready. To znamená, že je televízor síce s Full HD kompatibilný, ale nedokáže video zobraziť v jeho plnom rozlíšení.
Snímací čip
Na záver by ste mali vedieť, aké druhy snímacích čipov existujú – komponenty, ktoré majú za úlohu záznam obrazu.
- Klasický 800.000px čip nájdete vo väčšine základných modelov. Niekedy disponujú aj väčším rozlíšením, ale zásadný vplyv na kvalitu videa to nemá, maximálne pre zaobstaranie lepších fotografií.
- Veľmi obľúbené sú troj čipové kamery a to buď poloprofesionálne alebo profesionálne. Ich hlavnou výhodou je, že každý z troch čipov si berie na starosť jednu farbu zo základného spektra RGB, teda červená, modrá a zelená. Následne kamera tieto tri farby spojí a tým vznikne farebne veľmi verný obraz s dobrou dynamikou. Také kamery sa hodia hlavne pre natáčanie v exteriéry, kde sa ich potenciál plne využije.
- Ďalšou technológiou je tzv. CMOS čip, ktorý má lepšiu dynamiku farieb aj vernosť ich podania, väčšinou ale nie toľko ako vyššie opísaná troj čipová technológia. Je však výkonnejšia pri natáčaní v interiéry alebo kdekoľvek pri zlom osvetlení.