INFOLINKA0850 100 200

(9:00-18:00)

0
0,00

Košík

    7 tipov ako ušetriť batériu na mobile

    Výdrž batérie je jeden z hlavných parametrov, podľa čoho si používatelia vyberajú svoje nové zariadenie. Ak máte mobil s nedostatočnou výdržou, tak skúste jeden zo 7 našich trikov.
    Mobil dokáže vybíjať množstvo vecí, ktorým ale môžete včas zabrániť, čím si výdrž rozhodne predĺžite. Môže sa však stať, že ani jeden z našich tipov batérii vášho mobilu už nepomôže, vtedy je čas sa zamyslieť buď nad výmenou batérie alebo nad investovaním do nového mobilu.
    Ako šetriť batériu v mobile

    Znížte jas displeja

    Komponent, ktorý najviac vybíja batériu mobilu, je samozrejme displej. Na ňom sa zobrazujú všetky informácie z mobilu, tým pádom je najviac zaťažovaný. Vysoká svietivosť obrazovky môže výrazne ovplyvniť výdrž batérie. Čo viete ale upraviť, je jeho jas. Dnešné moderné mobily už majú senzor automatického jasu displej, ktorý podľa okolitého svetla dokáže jas inteligentne meniť a prispôsobovať. Povoľte túto funkciu v nastaveniach, ak ste tak už neurobili.

    Nie je vždy výhodou mať jas na maximum, pretože vtedy displej berie z vašej batérie maximum energie. Ak to nechcete nechať na automatickom senzore, tak si aspoň upravte jas na takú úroveň, ktorá vám vyhovuje.Taktiež žrútom energie z batérie môžu byť aj živé tapety, na ktorých obraz nie je statický, ale pohybuje sa. Skúste použiť namiesto toho statický tapetu.

    Vypnite nepoužívané funkcie

    Mnohí používatelia majú na svojom mobile zapnuté funkcie, ktoré nepoužívajú, ale na pozadí im to pomaly berie percentá z batérie. Najlepšie je nazrieť do hornej lišty so skratkami funkcií a postupne povypínať všetko, čo v danej chvíli nepotrebujete.

    Najčastejšie ide o Wi-Fi, Bluetooth, NFC a GPS. Ak nie ste pripojení k žiadnej sieti, nič bezdrôtovo neposielate, neplatíte bezkontaktne mobilom v obchode a nepoužívate polohu vášho mobilu, tak tieto funkcie budete mať zapnuté úplne zbytočne.

    To platí aj v prípade, ak nepoužívate hlasového asistenta, ako napríklad Siri, Asistent Google alebo Bixby, môžete ho taktiež vypnúť. Ten totiž pracuje na pozadí a čaká, kedy vyslovíte frázu na jeho vyvolanie. Ak synchronizujete e-maily, kontakty a kalendár automaticky, môže to byť veľký spotrebiteľ energie. Skúste nastaviť synchronizáciu na manuálnu alebo na nižšiu frekvenciu.
    Vypnite nepoužívané funkcie

    Znížte čas vypnutia obrazovky

    Pokiaľ máte nastavenú dlhú dobu vypnutia obrazovky, batéria sa bude rýchlejšie vybíjať, hlavne, ak sa vzdialite od svojho mobilu na dlhšiu dobu. Skúste si nastaviť kratšiu dobu vypnutia obrazovky.

    Moderné mobily väčšinou zvyknú poskytovať najmenej 15 sekúnd, kedy dôjde k zhasnutiu displeja a zároveň zamknutiu zariadenia. Sú k dispozícii aj iné časové úseky, stačí ich len pohľadať.

    Vypnite vibrácie

    Vibrácie sú užitočné pri ovládaní mobilu alebo ako notifikačný prvok. Tie ale tiež spotrebúvajú veľa energie. Tým pádom je stále v chode vibračný motorček vo vnútri mobilu. Pokiaľ vám nevadí, môžete vibrácie úplne vypnúť v nastaveniach a namiesto toho použiť zvukové upozornenia, ktoré spotrebujú určite menej cennej energie.

    Používajte šetriaci režim

    Väčšina mobilov má vstavaný režim úspory energie (šetriaci režim), ktorý obmedzuje niektoré funkcie na úkor výdrže batérie. Veľkou výhodou je, že si môžete nastaviť, kedy sa tento režim úspory energie automaticky zapne alebo ho spustíte manuálne.

    Väčšinou tento režim vypne vibrácie, zníži jas na minimum, zruší aktualizovanie aplikácií na pozadí a podobné funkcie, ktoré príliš vybíjajú mobil.

    Aktualizujte zariadenie a aplikácie

    Niektoré aktualizácie môžu zlepšiť výdrž batérie. Nehovoríme len o veľkých aktualizáciách systému Android/iOS, ale aj o aktualizáciách samotných aplikácií.

    Preto sa uistite, že máte najnovšie aktualizácie pre váš operačný systém a aplikácie. Nie je výnimkou, že nejaká aktualizácia aplikácie/systému zníži výdrž mobilu. V tomto prípade vývojári pracujú na tom, aby tento problém v čo najkratšom čase odstránili.
    Aktualizujte zariadenie a aplikácie

    Vypnite aplikácie na pozadí

    Niektoré aplikácie sa spúšťajú na pozadí aj keď ich nepoužívate. Tieto aplikácie spotrebúvajú energiu batérie, takže ich vypnite, ak ich nepotrebujete.

    Väčšinou sa neodporúča stále mazať aplikácie z ponuky nedávno zatvorených, ale výnimky predstavujú buď náročné 3D hry alebo aj GPS navigácia, takže ihneď ako hru dohráte alebo sa dostanete na mape do cieľa, odporúčame takého aplikácie aj ručne vypnúť.

    Ako nabíjať batériu v mobile

    Nabíjanie je tak jednoduché. V porovnaní s tradičnými batériami sa lítiovo-iónové batérie rýchlejšie nabíjajú, majú dlhšiu životnosť a vyššiu energetickú kapacitu, čo zvyšuje ich výdrž. Lítiovo-iónové batérie pracujú v cykloch nabíjania. Môžete napríklad jeden deň spotrebovať energiu zodpovedajúcu 75 % kapacity batérie a potom batériu necháte, aby sa cez noc úplne nabila. Ak na nasledujúci deň spotrebuje 25 % kapacity, vybije sa tak celkove 100 % a počas týchto dvoch dní sa tak dokončí jeden cyklus nabitia.
    Ako nabíjať batériu v mobile
    Kapacita každého typu batérie sa po určitom počte nabití a vybití zmenšuje. V prípade lítiovo-iónových batérií sa kapacita mierne znižuje s každým dokončeným cyklom nabíjania. Lítiovo-iónové batérie Apple sú navrhnuté tak, aby aj po mnohých nabíjacích cykloch zachovali 80 % svojej pôvodnej kapacity (táto hodnota sa líši v závislosti od produktu).

    Predĺžte životnosť batérie na maximum

    • Výdrž batérie je doba, ako dlho sa dá zariadenie používať, kým sa nemusí opäť nabiť.
    • Životnosť batérie je doba, ako dlho batéria vydrží, kým ju nebude potrebné vymeniť.
    Nabíjanie telefónu z powerbanky na pláži na ležadle je najhorší scenár pre zdravie batérie. Ak potrebujete smartfón nabiť v horúcom letnom dni, realizujte nabíjanie v tieni. Batérie sú trochu ako ľudia, aspoň v užšom zmysle a najlepšie sa im darí okolo 20-25 stupňov.

    Ďalšie tipy na dlhšiu výdrž batérie telefónu

    Chcete sa uistiť, že batéria vášho smartfónu je vybitá a nenabíja, sa uistíte, že vaša nabíjačka funguje s iným telefónom. Ak nie, viete, že problém môže byť s káblom, adaptérom, zásuvkou alebo nabíjacím portom vášho telefónu.

    Zlomený alebo nekompatibilný nabíjací kábel alebo adaptér môže byť príčinou vybitej batérie. V takom prípade použite inú nabíjačku alebo adaptér, aby ste zistili, či sa batéria nabíja. Adaptéry alebo káble si môžete kúpiť v sieti datacomp.sk

    Pozrite si najlepšie príslušenstvo pre mobily: nabíjačky do auta, nabíjačky bezdrôtové, nabíjacie káble.
    Príslušenstvo pre mobily
    Notebooky